سلامت نیوز : محمد علیزاده در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: نمونه‌هایی از سرنگ چینی را از بازار گرفته‌ایم و با مطالعه در آزمایشگاه به این نتیجه رسیدیم که این سرنگ‌ها استریل نشده است در حالی که روی آن نوشته «استریل شده».

وی افزود: 18 کارخانه در کشور سرنگ تولید می‌کنند ولی وزارت بهداشت همچنان مجوز واردات این محصول را می‌دهد.

وی ادامه داد: باید سعی کنیم تا حد امکان مواد اولیه تجهیزات پزشکی را هم در داخل تولید کنیم تا در صورت تحریم و وارد نشدن یک ماده خاص، تولید ملی و سلامت مردم به خطر نیفتد.

وی گفت: مثلاً می‌توان با نصف قیمت سرنگ را از خارج کشور تهیه کرد، اما اگر فقط برای چند روز به ما سرنگ ندهند سلامت مردم به مخاطره می‌افتد پس باید همیشه و به ویژه مواقع بحران سرنگ داخلی را تولید و دپو کنیم.

علیزاده با اشاره به اینکه متأسفانه در برخی موارد کیفیت قربانی قیمت یک محصول می‌شود افزود: اکنون سرنگ‌های چینی با نصف قیمت مشابه ایرانی در بازار عرضه می‌شود و کسی به کیفیت آن توجه نمی‌کند. بیمار هنگام اضطرار فقط کیسه دارو و سرنگ را تحویل می‌گیرد تا زودتر آن را تزریق کرده و بهبود یابد و کسی دقت نمی‌کند که آیا درجه بندی سرنگ یا سوزن آن استاندارد است.

وی گفت: در برخی سرنگ‌های چینی درجه‌بندی روی سرنگ دقیق نیست و حتی نمونه‌هایی از سرنگ چینی را از بازار گرفته و با مطالعه در آزمایشگاه به این نتیجه رسیدیم که این سرنگ‌ها استریل نشده است در حالی که روی آن نوشته "استریل شده"

 به گفته مدیرعامل شرکت تجهیزات پزشکی هلال ایران جنس کاغذ سرنگ‌های چینی به حدی نازک است که میکروب به داخل سرنگ نفوذ کرده است.

وی در پاسخ به اینکه مگر این سرنگ‌ها از طریق مبادی رسمی و با نظارت وارد کشور و داروخانه‌ها نمی‌شود گفت: من از جزئیات آن بی اطلاعم ولی به هر حال متولیان هم نمی‌توانند چندین میلیون سرنگ را تک تک چک کنند. نهایتاً چند نمونه به طور تصادفی آزمایش می‌شود.

علیزاده در مورد سرانه مصرف سرنگ در کشور گفت: سرانه مصرف سرنگ در کشور 10 است و طبق آخرین آمار رسمی جمعیت کشور سالانه 770 میلیون سرنگ مصرف می شود.

وی ادامه داد: فقط کارخانه سها هلال به تنهایی 500 میلیون سرنگ در سال تولید می‌کند و به جز آن 17 کارخانه دیگر در کشور این محصول را تولید می‌کنند و باید پرسید چرا به‌خاطر سودجویی برخی، اجازه واردات می‌دهند، مگر جز این است که بدون اجازه وزارت بهداشت کسی نمی‌تواند مجوز واردات تجهیزات پزشکی را بگیرد.

علیزاده در پاسخ به اینکه برخی کیفیت نامناسب سرنگ ایرانی را دلیل واردات می‌دانند گفت: به گواه کارشناسان کیفیت سرنگ‌های ایرانی چیزی از مشابه خارجی کم ندارد و حتی استیل سوزن آن از نوع مرغوبتری است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha