باز هم تولد يخي

۱۳۸۵/۱۱/۰۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 720
باز هم تولد يخي

اما از آن‌سو، لبخند زندگي را هم مي‌توان در دشوارترين شرايط به چشم ديد.

توفان يا تندباد كاترينا هم يكي از همين حوادث طبيعي بود كه در سال 2005 ميلادي در آمريكا رخ داد و بخشي از كرانه‌هاي آمريكايي خليج مكزيك را درنورديد و به ويراني كشيد.

توفان كاترينا در صبح 29 اوت 2005 از دريا به خشكي رسيد و باعث مرگ هزاران تن و آوارگي يك ميليون نفر شد. گفته مي‌شود چنين فاجعه‌ انساني از زمان جنگ داخلي آمريكا در ايالات متحده ديده نشده است.

حالا آخرين خبر از اين توفان اين است كه نوزاد پسر حاصل از جنين منجمدي كه از سيلاب‌هاي ناشي از توفان كاترينا نجات يافته بود، در بيمارستاني در منطقه نيواورلئان به دنيا آمده و «نوح» ناميده شده است.

به گزارش رويترز، نوح بنتون ماكام كه سه‌شنبه 16 ژانويه (28 دي) در بيمارستان سنت تاماني پريش در شهر كووينگنون در ايالت لوئيزيانا متولد شده، به گفته سخنگوي بيمارستان نوزاد 8/3 كيلوگرم وزن داشته و  به طريق سزارين و بدون هيچ عارضه‌اي متولد شده است.

والدين اين نوزاد- ربكا و گلن ماركام - مشكل ناباروري داشتند و با تلقيح آزمايشگاهي سلول‌هاي اين دو، در يك كلينيك ناباروري،  جنيني بوجود آمده بود تا بعدا در رحم مادر كاشته شود.

پس از بروز توفان كاترينا مسئولان اين جنين‌ها و ساير جنين‌هاي ذخيره‌شده در بيمارستان را كه در معرض از بين رفتن در ميانه سيلاب فراگيرنده منطقه بودند، نجات دادند.

نوح يك برادر بزرگتر دوساله هم دارد كه جنين او هم در همان زمان بوجود آمده بود، اما قبل از توفان در رحم مادرش كاشته شده بود.

پزشكان اسپانيايي در آبان ماه سال جاري نيز، جنيني را كه به مدت 13 سال منجمد شده بود در بدن زني قرار دادند كه حاصل آن تولد يك نوزاد سالم بود.

اين طولاني‌ترين مدتي است كه تاكنون يك جنين در محيطي سرد انجماد مي‌يابد. اين جنين يكي از 6جنين باقي مانده از زوجي بود كه از طريق لقاح آزمايشگاهي صاحب نوزادي شده بودند.

پيش از اين نيز، تايمز لندن خبر داده بود كه در سال2003 نيز يك جنين يخ زده 12 ساله درون بدن يك زن اسرائيلي جاي گرفت و حاصل آن تولد يك دوقلو بود.

اين در حالي است كه محققان هنوز مطمئن نيستند كه تا چه مدت يك جنين را مي‌توان در فضايي سرد نگهداري كرد و سپس آن را به يك نوزاد سالم تبديل ساخت. به اعتقاد برخي از محققان منجمد‌كردن جنين‌ها حتي براي قرن‌ها نيز امكان‌پذير است.

در حال حاضر در ايران هم، پژوهشكده رويان، يكي از مراكز تحقيقاتي– درماني ناباروري است و فعاليت‌هاي درماني اين مركز تاكنون به  تولد بيش از 1800 نوزاد منتج شده است.

اولين تولد جنين منجمد در ايران نيز در سال1375 در نتيجه تلاش‌هاي محققان ايراني دراين موسسه رخ داد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.04095s, 19q