خارج کردن تومور جمجمه يك بيمار 80 ساله با متد نوين آندوسكوپيك در آمل

۱۳۸۵/۱۱/۰۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 730
خارج کردن تومور جمجمه يك بيمار 80 ساله با متد نوين آندوسكوپيك در آمل
سرپرست تيم پزشكي گفت: اين جراحي براي اولين بار در كشور با روش جديد آندوسكوپيك و بدون برش روي جمجمه، صورت يا كام دهان بيمار صورت گرفت.
دكتر "محمدرضا يزداني ابيانه" روز يكشنبه به خبرنگار ايرنا افزود: از طريق سوراخهاي بيني بيمار، دسترسي به تومور امكان‌پذير شده و با بزرگنمايي و ديد بالاي اپتيكال آندوسكوپ، تومور به همراه حاشيه‌هاي آن به صورت تكه تكه از بيني بيمار خارج شد.
وي تصريح كرد: در اين روش برخلاف روشهاي گذشته عوارضي نظير زمان طولاني عمل، برشهاي مختلف، تشنج، نشت مايع نخاعي، بي‌حسي، مرگ و غيره كمتر وجود دارد.
يزداني ابيانه گفت: اين تومور جزو نئوپلاسم‌هاي بدخيم قاعده جمجمه با منشا سيستم بويايي است و در متوسط سني دهه ششم بروز مي‌يابد.
وي ادامه داد: اين تومور علاوه بر درگيري بيني، امكان نفوذ در داخل جمجمه و ساير ارگانهاي سر را دارد و تظاهراتي نظير انسداد بيني، خونريزي از بيني، از بين رفتن حس بويايي، سردرد، سينوزيت و غيره را در بيمار به وجود مي‌آورد.
سرپرست اين تيم پزشكي افزود: بيمار مرد  80 ساله كانديداي مناسبي به منظور انجام اين عمل بود و تاكنون در كشور گزارشي از انجام عمل مشابه با اين ابعاد و با اين روش وجود نداشته است.
وي با اشاره به ابعاد هفت سانتي متري اين تومور اظهار داشت: تومور از يك سال گذشته در بيمار موجب انحراف كامل تيغه بيني به سمت راست شده و او به دليل وسعت تومور، دچار سينوزيت شديد دوطرفه، انسداد و خونريزي شديد شد و اين مساله كم خوني شديد را در بيمار به دنبال داشت.
يزداني ابيانه انجام اين عمل را موفقيت آميز توصيف و تصريح كرد: با همكاري تيم پزشكي و پرسنل بيمارستان  17شهريور آمل با انجام اين جراحي به روش آندوسكوپيك (جراحي بسته يا بدون شكاف) تومور با كمال موفقيت در مدت زماني يك ساعت خارج شد و اكنون حال بيمار رضايتبخش است.
اين پزشك متخصص گوش، حلق و بيني قابل استفاده بودن اين روش را براي بيماران سنين بالا كه تحمل جراحي باز را ندارند از مهمترين مزيت روش يادشده توصيف كرد.
وي گفت: در آخرين آمار پنج درصد عمل تومورهايي كه اكثر آنها بدخيم است با اين روش قابل خارج شدن بوده و بيشتر تومورهاي خوش‌خيم با اين روش قابل درمان هستند.
يزداني ابيانه بااشاره به اينكه اين روش هنوز درايران به اين گونه صورت نگرفته بود گفت: با هماهنگي و مشورتهايي كه با استادان و پزشكان بيمارستانهاي كشور بويژه حضرت رسول اكرم (ص) در تهران انجام شد و با اعلام آمادگي بيمارستان  17شهريور آمل به تجهيز سيستم آندوسكوپيك اين عمل جراحي به روش آندوسكوپيك بر روي اين بيمار  80ساله با موفقيت انجام شد.
به گفته اين پزشك متخصص اين روش آندوسكوپي براي اولين بار در سال 1975 توسط دكتر "اشتن برگر" اتريشي انجام گرفت و از اين روش در ابتدا براي درمان سينوسهاي چركين و مزمن استفاده مي‌كردند كه با پيشرفتهاي علمي و تجهيزات، ابزارها و لنزهاي سيستم آندوسكوپي در كنار تجارب، مهارتها و تخصص پزشكان براي درمان تومورهاي سينوس (استزي يونور بلاستوناي بويايي)، بازگشايي ناهنجاريهاي مادرزادي در نوزادان به نام "آتوزي كوان" به كار گرفته شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.5143s, 18q