یک روش جدید برای کنترل فشارخون

۱۳۹۲/۰۶/۰۳ - ۱۳:۳۳ - کد خبر: 81079

سلامت نیوز : معاینات یک پزشک معمولا با اندازه‌گیری فشارخون آغاز می‌شود اما این اعداد دقیقا بیانگر چه چیزی هستند؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ بسیاری از مردم این را نمی‌دانند و همچنین عواقب فشارخون بالا را دست کم می‌گیرند.

متخصصان آلمانی می‌گویند در این کشور حدود 35 میلیون نفر فشارخون بالا دارند. فشارخون بالا خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و گردش خون را افزایش می‌دهد و این تهدید به نوبه خود باعث افزایش نرخ مرگ و میر در آلمان و بسیاری دیگر از کشورهای جهان شده است.

سازمان جهانی بهداشت (WHO)، فهرستی حاوی میزان فشارخون‌های مختلف را منتشر کرده که بر اساس آن فشارخون بالا از درجات 140 (سیستول) و 90 (دیاستول) آغاز می‌شود.

- منظور از درجه‌های «بالا» و «پایین» فشارخون چیست؟

برای اندازه‌گیری فشارخون از دو عدد استفاده می‌شود که یکی درجه بالایی (سیستول) و دیگری درجه پایینی (دیاستول) است. درجه بالایی، بالاترین میزان فشار در ماهیچه‌ قلب درست در لحظه پس از پمپاژ قلب را اندازه گیری می‌کند.

عدد دوم نیز مربوط به زمانی است که ماهیچه قلب پس از تلمبه زدن، خود را رها می‌کند. این درجه به فشاری که در رگ‌ها وجود دارد مربوط می‌شود زیرا خون در این لحظه وارد رگ‌ها می‌شود. همین امر باعث می‌شود که اکسیژن تمام اعضای بدن تامین شود.

رگ‌های بدن انسان انعطاف‌پذیر هستند یعنی می‌توانند تنگ و گشاد شوند. اما اگر فشار درون سرخرگ‌ها مدام بالا باشد، این رگ‌ها قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند. سپس آهک نیز در داخل آنها رسوب می‌کند. بدین ترتیب، خون دیگر به اندازه کافی به اعضای بدن نمی‌رسد و همین می‌تواند منجر به سکته‌های مغزی یا قلبی شود.

- دلایل بیماری فشارخون:

فشار خون بالا می‌تواند باعث سکته‌های مغزی یا قلبی شود. طبق داده‌های پزشکی، اضافه وزن، مصرف مرتب نوشیدنی‌های الکلی و از همه مهمتر مصرف نمک، فشارخون را بالا می‌برند.

- روشی جدید برای درمان فشارخون:

برای بیمارانی که مصرف دارو برای کاهش فشارخون در آن‌ها تاثیری ندارد، روشی نوینی کشف شده که Renale Denervation نام دارد. در این روش با دادن گرما و سرما از کارآیی اعصابی که مسئول تنظیم فشارخون هستند کاسته می‌شود و تغییرات بر عملکرد این اعصاب به نوبه خود منجر به پایین آمدن فشارخون در عروق می‌شود. تحرک و ورزش زیاد نیز مانع بالا رفتن فشارخون می‌شود.

سالهاست که از این روش در آلمان استفاده می‌شود، اما به گفته پزشکان استفاده از این روش، بیشتر آزمایشی بوده و دراین‌باره هنوز پژوهشی انجام نشده است.

اما آنچه که روشن است این است که کاهش مصرف نمک، کاهش وزن، تحرک و ورزش زیاد، مانع از بالا رفتن فشارخون در افراد می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.33745s, 18q