استرس، کنترل احساسات را دشوار می‌کند

۱۳۹۲/۰۶/۰۶ - ۱۶:۱۲ - کد خبر: 81355

سلامت نیوز : بر اساس نتایج یک پژوهش جدید، تنش‌ها و استرس‌های روزانه در توانایی کنترل عواطف‌ و احساسات اختلال ایجاد می‌کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ بر اساس یافته‌های پژوهشگران، روش‌های درمانی متداولی که به افراد در کنترل بهتر احساساتشان کمک می‌کنند از قبیل شیوه‌های درمان اضطراب اجتماعی و هر اختلال روانی دیگر، در شرایط پرتنش نتیجه‌ ندارند و موثر نخواهند بود مگر اینکه فرد بتواند با آموزش مهارت‌های خاص بر استرس خود غلبه کند.

«الیزابت فلپس»، استاد علوم اعصاب دانشگاه نیویورک دراین‌باره می‌گوید: ما پیش از این نیز می‌دانستیم که استرس، توانایی کنترل احساسات و عواطف را تضعیف می‌کند اما این پژوهش اثبات می‌کند که حتی استرس خفیف هم در روش‌های درمانی کنترل عواطف اختلال ایجاد می‌کند.

به گفته فلپس، افراد از افکار خود برای تغییر احساساتشان استفاده می‌کنند مثلا به جای نیمه خالی لیوان نیمه‌ی پر آن را می‌بینند. چنین تکنیک‌هایی را «کنترل ذهنی عواطف» می‌نامند و می‌توان آنها را آموزش داد. مثلا از فردی که در موقعیت‌های اجتماعی دچار اضطراب می‌شود می‌خواهند نحوه تفکرش را درباره مهمانی‌ها تغییر دهد تا واکنش عاطفی متفاوتی نسبت به این موقعیت‌ها پیدا کند.

در پژوهش جدید از 78 نفر خواستند که به تصاویر مار و عنکبوت نگاه کنند. بعضی از تصاویر با شوک الکتریکی همراه بود که در نتیجه افراد از این تصاویر می‌ترسیدند. سپس به افراد شرکت‌کننده تکنیک‌های درمانی را آموزش دادند تا با تغییر افکار خود، ترس ناشی از دیدن این تصاویر را کاهش دهند.

تغییر طرز تفکر برای کنترل احساسات نیاز به تلاش دارد و در بسیاری موارد استرس زیاد این کار را دشوار می‌سازد و به همین دلیل تنش‌های زندگی مانع از کنترل بهتر عواطف و احساسات می‌شوند. با این حال روانشناسان می‌گویند کسب مهارت بیشتر در مدیریت استرس به کنترل بهتر احساسات حتی در شرایط پرتنش کمک می‌کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.19612s, 18q