ماجرای رها سازی بیمار چه بود/ کم حوصلگی در صحت و سقم خبر

۱۳۹۲/۰۶/۰۶ - ۱۶:۴۳ - کد خبر: 81365

سلامت نیوز : تصویر پیرمردی نشسته کنار دیوار بیمارستانی در یکی از شهرهای شمالی کشور، خبری است که مسئولان مربوطه اطلاع رسانی نادرست آن را ناشی از کم حوصلگی در صحت و سقم ماجرا می دانند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ؛ ماجرای بیمار رها شده در کنار خیابان، از دوران وزارت بهداشت خانم دستجردی کلید خورد که بعدها مشخص شد برخی از موارد رهاسازی بیماران، با اهداف خاصی بوده است. حالا پس از گذشت چند سال از آن ماجراها، شاهد اخباری هستیم که نشان از تکرار این ماجراها دارد که مورد اخیر مربوط به ماجرایی در شهر ساری است که البته مسئولان مربوطه با ارائه توضیحاتی، این ماجرا را ناشی از کم حوصلگی خبرنگار مربوطه می دانند. 

ماجرای پیرمرد بیمار رها شده در کنار دیوار بیمارستانی در ساری، خبری است که مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مازندران، آن را نادرست می خوانند.

دکتر سیدمهدی تقوی مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر به تشریح ماجرا پرداخت و گفت: در تاریخ 23 خرداد ماه امسال، پیرمردی در تصادف با خودرویی دچار مصدومیت می شود که متاسفانه راننده متواری می شود اما با توجه به انیکه برگه اعزام اورژانس 115 همراه او بود، در بیمارستان پذیرش شد و تمام اقدامات درمانی بر روی انجام شد.

وی با اعلام اینکه این پیرمرد از وضعیت مالی مناسبی برخوردار نیست و همین مسئله سبب می شود که بعد از ترخیص از بیمارستان نتواند خوب تغذیه کند و در نهایت دچار عفونت در محل عمل می شود، افزود: این فرد برای دومین بار در تاریخ 23 مرداد ماه بستری و تمامی مشاوره های درمانی بر روی او انجام می شود و بعد از چند روز بستری شدن و پس از اینکه محل عفونت ترمیم می شود، از نظر پزشک ارتوپد مرخص است. بنابراین، به خانواده او اطلاع داده می شود که برای ترخیص بیمار اقدام کنند اما متاسفانه آنها پس از مراجعه به بیمارستان، بر می گردند و بیمارشان را نمی برند.

تقوی ادامه داد: این فرد به عنوان بیمار حوادث ترافیکی حتی یک ریال هزینه نداده و تمامی هزینه ها بر اساس قانون حوادث رانندگی از محل بیمارستان پرداخت می شود. اما وقتی روز یکشنبه گذشته (سوم شهریور) که آماده ترخیص می شود و در محوطه بیرونی بیمارستان منتظر می شود، نگهبان بیمارستان متوجه بلاتکلیفی بیمار می شود او را به داخل بیمارستان هدایت می کند تا از طریق مددکاری بیمارستان، نسبت به شناسایی آدرس خانواده اش اقدام شود.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران افزود: فردای آن روز یعنی دیروز(دوشنبه 4 شهریور)، از طریق مددکاری به خانواده بیمار اطلاع داده می شود و در نهایت او از بیمارستان می رود.

تقوی در ارتباط با ماجرای عکسی که از بیمار گرفته شده و نشان می دهد در کنار دیوار بیمارستان رها شده است، اظهارداشت: متاسفانه کم حوصلگی یک خبرنگار که برای کار خودش به بیمارستان مراجعه کرده بود، باعث شد تا او عکسی از این پیرمرد بگیرد و چنین تصور کند که او بیمار رها شده است. در حالی که تمام مستندات موجود است و آنها را در اختیار مسئولان رسانه مربوطه در استان مازندران قرار داده ایم.

توضیحات دانشگاه علوم پزشکی مازندران

بیمار آقای ح - ن به شماره پرونده 814496 در تاریخ 23/5/92 به علت عفونت محل اکسترنال فیکساتور در بخش ارتوپدی مرکز آموزشی درمانی حضرت امام خمینی (ره) ساری بستری شد.

در بستری مورخ 23/5/92 بیمار تحت مشاوره‌های متعدد عفونی، قلب و بیهوشی قرار گرفت. و در تاریخ 25/5/92 جهت شستشوی زخم به اتاق عمل منتقل شد. بعد از مراقبتهای انجام شده و اقدامات دارویی و پانسمانهای مکرر زخم با رفع عفونت محل، بیمار در تاریخ 3/6/92 با خلاصه پرونده از بیمارستان مرخص شد که به علت عدم مراجعه همراه بیمار روز یکشنبه در بخش ارتوپدی اتاق 4 تخت 19 همچنان باقی ماند و روز دوشنبه با آمدن همراهان، بیمار به اتفاق همراه از بیمارستان مرخص و خارج شد.

بیمار قبلا در تاریخ 23/3/92 به شماره پرونده 771755 به علت تصادف با خودرو (مصدوم ترافیک 92) در این مرکز بستری و به علت شکستگی باز تحت اقدامات جراحی اکسترنال فیکساتور قرار و در تاریخ 1/4/92 مرخص شده بود.

لازم به ذکر است در هر دوبار بستری بر اساس ماده 92 (حوادث ترافیکی) هزینه ای از بیمار دریافت نشده است و توضیح دیگر اینكه لباس مشهود در گزارش بیمار مربوط به بیمارستان نبوده است
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.07764s, 19q