تلاش برای افزایش سرانه سلامت در بودجه 93

۱۳۹۲/۰۶/۱۹ - ۱۶:۳۷ - کد خبر: 82202
تلاش برای افزایش سرانه سلامت در بودجه 93

سلامت نیوز : مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از پرداخت کلیه مطالبات داروخانه‌ها و مراکز پاراکلینیکی سطح کشور خبر داد و اعلام کرد: از این پس هزینه‌های دارویی و درمان همه بیمه‌ خاص بدون فرانشیز و رایگان خواهد بود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر تقی نوربخش در نشست خبری که به مناسبت برگزاری بیست و یکمین کنگره انجمن علمی جراحان ارتوپدی ایران ترتیب داده شده بود، در این باره توضیح داد: علی‌رغم اینکه سه ماه برای پرداخت مطالبات مراکز طرف قرارداد فرصت تعیین شده است و 40 درصد تولید دارو و 50 درصد امر توزیع دارو بر عهده سازمان تامین اجتماعی است، به منظور بهبود گردش نقدینگی و حل مشکلات شرکت‌های دارویی و مردم این امر در دستور کار قرار گرفت و مطالبات داروخانه‌ها و مراکز پاراکلینیکی تا تیرماه پرداخت شد.

وی با بیان اینکه در زمینه پرداخت مطالبات از سایر سازمان‌های بیمه‌گر جلوتر هستیم، عنوان کرد: البته سعی می‌کنیم روند پرداخت مطالبات مراکز طرف قرارداد خود را به روز کنیم.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در ادامه به تبیین مهم‌ترین مشکلات نظام سلامت کشور در بخش سرانه و بیمه پرداخت و عنوان کرد: درمان هیچ‌گاه در کشور ما در اولویت اول قرار نگرفته است و تعیین سرانه درمانی نیز منبعث از همین امر است، در حالی که در همه کشورهای دنیا غذا، درمان و امنیت جزو اولویت‌های اول هستند.

نوربخش ادامه داد: مسلما وقتی این گونه نباشد، تخصیص منابع نیز به صورت مناسبی صورت نخواهد پذیرفت، البته این مسائل باید با توجه به بودجه عمومی کشور سنجیده شود. با GDP ششصد و پنجاه هزار میلیاردی و دلار 1226 تومانی، سهم درمان در سال گذشته 6.5 درصد بود و امسال به 6.2 درصد کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه باید اولویت دادن به نظام سلامت همان‌گونه که در برنامه‌های دکتر روحانی نیز بر آن تاکید شده بود، در اولویت قرار بگیرد، گفت: البته وظیفه سازمان تامین اجتماعی و سایر نهادها نیز این است که با تجهیز منابع، کار کارشناسی و همکاری مجلس این سهم از منابع درآمدی کشور به رقم مناسبی تبدیل شود.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: سرانه فعلی سلامت 14 هزار و 300 تومان است که منبعث از بودجه عمومی کشور است و آن هم رقم مناسبی نیست، تلاش می‌کنیم سرانه سلامت در سال 93 ارتقا یابد.

نوربخش همچنین از تلاش برای مناسب کردن شیب تعرفه‌ها و نزدیک کردن آن به ارزش واقعی قیمت خدمات خبر داد و گفت: 60 درصد منابع مالی نظام سلامت از بیمه‌ها تزریق می‌شود. بنابراین لازم است که تعامل مناسبی با جامعه پزشکی وجود داشته باشد که برای دستیابی به این مهم نیز تمام تلاش خود را به کار می‌بندیم.

وی ضمن تاکید بر اینکه اداره سازمان تامین اجتماعی را بر اساس برنامه‌محوری، قانونگرایی و پاکدستی پیش خواهم برد، گفت: برای اولین بار پس از انقلاب است که مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از بدنه این سازمان انتخاب شده است و از روسای انجمن‌های علمی پزشکی است. این اتفاق نیز در راستای برنامه‌ها و تفکرات دکتر روحانی مبنی بر هویت‌ بخشیدن به NGO‌ها و استفاده از کارشناسان هر حوزه است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
یک پزشک
تدبیر ایشان در زمان تصدی مسئولیت در رابطه با حل مشکل پائین بودن سرانه درمان روستائیان نسبت به شهرنشینان واینکه روستائیان جهت دریافت خدمات سطح اول در سیستم پزشک خانواده روستایی فرانشیز (پول) پرداخت مینمایند(خدمات ویزیت پزشک؛دریافت دارو؛تزریقات ؛ پانسمان)ولی بطور همزمان شهرنشینان برای دریافت همین خدمات در طرح پزشک خانواده شهری ریالی پرداخت نمی نمایندچه بود وچه تلاشی درجهت رفع این تبعیض نمودند حز اینکه بانگارش نسخه 02 وایجاد این تبعیض نظام سلامت را بابحران وبی عدالتی مواجه نمودند
0.98337s, 20q