اختصاص 2.7 میلیارد دلار برای حل مشکل دارو

۱۳۹۲/۰۶/۲۶ - ۱۱:۲۰ - کد خبر: 82659
سلامت نیوز : مثل بیماری که از بخش ویژه به بخش عمومی منتقل شده باشد، حال و روز بازار دارویی کشور، رفته رفته رو به بهبود است، اما همچنان بازار داروی کشور در حالت بیمارگونه به‌سر می‌برد و رفع کامل مشکلات دارویی به مراقبت مداوم نیاز دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم ؛ دیروز آرامبخشی دیگر برای این بیمار بدحال تجویز شد و وزیر بهداشت خبر داد که دو میلیارد و 700 میلیون دلار از سوی وزارت نفت برای حل مشکلات کمبود دارویی اختصاص پیدا کرده است.

حسن قاضی زاده هاشمی، به همکاری بانک مرکزی برای اختصاص این اعتبار نیز اشاره کرد و گفت: از مجموع 13 هزار میلیارد تومان بودجه وزارت بهداشت، تاکنون 2600 میلیارد تومان یعنی حدود 19 درصد اعتبارات محقق شده و 200 میلیارد تومان هم اخیرا معاون نظارت و برنامه ریزی رئیس جمهور برای وزارت بهداشت محقق کرده است.

در حالی وزیر بهداشت از کمبود بودجه این وزارتخانه در سال 92 سخن می گوید که با شروع بحران دارویی کشور، این اولین باری است که وزارت نفت بخشی از درآمدش را به حوزه بهداشت و درمان اختصاص می دهد و حال با اختصاص این اعتبار 2.7 میلیارد دلاری می توان انتظار داشت بخش عمده ای از کمبود بودجه بخش بهداشت و درمان جبران شود.

بیمه ها باری از مشکلات دارویی برنمی دارند

با وجود آن که سازمان غذا و دارو مدعی است که کمبود اقلام دارویی در کشور سه رقمی است، حال شاید بتوان پیش بینی کرد با اختصاص این اعتبارات کمکی، کمبود اقلام دارویی کشور حداقل به مرز دو رقمی نزدیک شود، اما با این حال باز هم بسیاری از کارشناسان نظام سلامت تاکید دارند، رفع مشکلات کمبود دارو به تنهایی نمی تواند مشکلات بهداشت و درمان را مرتفع کند، زیرا هنوز هم بیمه ها نقش کمرنگ و منفعلی در پوشش هزینه های دارو و درمان دارند.

علی کائیدی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان در گفت و گو با جام جم معتقد است: حل مشکل کمبود دارو یک کار اورژانسی و کوتاه مدت برای حل بحران به حساب می آید که اتفاقا کار درستی است، اما نباید از خاطر ببریم که در یک فرآیند بلندمدت، نمی توان بدون تقویت بیمه ها، مشکلات دارو و درمان را حل کرد.

کائیدی تاکید می کند، این اعتبارات دارویی می تواند کمک خوبی برای بسیاری از بیماران ـ بخصوص بیماران خاص ـ باشد، اما تا زمانی که بیمه ها زیربار پوشش هزینه داروهای گران قیمت نروند و مردم دسترسی ارزان تری به داروها نداشته باشند، مشکلات دارویی فقط با رفع کمبودهای دارویی حل نخواهد شد.

البته وزیر بهداشت روز گذشته وعده داد که طبق هماهنگی که با بیمه ها انجام شده، قرار است سهم بیمه ها از قیمت داروها افزایش یابد و رقم قابل توجهی هم در آینده نزدیک برای پرداخت مابه التفاوت قیمت دارو در اختیار بیمه ها قرار گیرد که به گفته هاشمی، بیمه ها نیز باید قول دهند با پرداخت این رقم از سوی وزارت بهداشت، مبلغ داروهای صعب العلاج به قیمت سال گذشته برگردد.

اما کائیدی بر این باور است که افزایش سهم بیمه ها در پوشش هزینه های درمان باید از همان سال های ابتدایی برنامه پنجم توسعه انجام می شد و هر روزی که در این کار تاخیر بیفتد، خلاف قانون اساسی است.

این نماینده مجلس، اظهار می کند که هم اکنون در بسیاری از مراکز درمانی، بیماران از خدمات بیمه ها محروم هستند و در بسیاری از موارد، بیمه ها حتی سهم 10 درصدی از هزینه های دارو و درمان را هم برعهده نمی گیرند؛ در حالی که مطابق قانون برنامه پنجم توسعه، همه ایرانیان باید بیمه می شدند و همه بیمه های درمانی مختلف نیز باید با یکدیگر تجمیع می شد، اما تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده است.

این اعتبار دارویی چگونه هزینه می شود؟

اختصاص اعتبار 2.7 میلیارد دلاری برای حل مشکلات دارویی این پرسش را پیش می آورد که این اعتبارات از چه طریقی و از چه کانالی قرار است به بازار دارویی کشور تزریق شود؟

حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت وگو با جام جم خاطرنشان می کند که این اعتبارات نه قرار است به طور مستقیم به شرکت های دارویی داخلی داده شود و نه قرار است به وزارت بهداشت اختصاص پیدا کند، بلکه شرکت های دارویی فهرستی از کمبود اقلام دارویی را تهیه می کنند و دولت این اعتبارات را به حساب شرکت های خارجی تولیدکننده دارو واریز خواهد کرد.

شهریاری یادآوری می کند که در سال گذشته هم قرار بوده 2.3 میلیارد دلار برای جبران کمبودهای دارویی اختصاص پیدا کند، اما در مقام عمل چنین اتفاقی نیفتاده است.

چرا از همان اول این اعتبارات اختصاص نیافت؟

آن گونه که حسن تامینی، عضو دیگر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به جام جم می گوید، در سال 89 هم قرار بوده که 3000 میلیارد دلار و در سال 91 هم 6000 میلیارد دلار برای حل مشکلات دارو و درمان اختصاص پیدا کند، اما هرگز این اعتبارات کمکی به شکل کامل به نظام سلامت تزریق نشد.

شهریاری بر این باور است که چون دولت فعلی توانسته است راه حلی برای رفع تحریم های دارویی و انتقال ارز پیدا کند، در نهایت این 2.7 میلیارد دلار برای رفع کمبودهای دارویی اختصاص پیدا کرده است و در حقیقت، چون هم اکنون تا حدودی مشکلات انتقال ارز بین ایران و شرکت های خارجی تولیدکننده دارو مرتفع شده است، توانسته ایم این اعتبار دارویی را صرف جبران کمبودهای دارویی کنیم، ولی در گذشته چنین امکانی فراهم نبود.

البته تامینی به روی دیگر سکه اشاره می کند و می گوید که دولت فعلی برای حل مشکلات بهداشت و درمان، اعتبارات خوبی اندیشیده است و همکاری دولت برای رفع مشکلات دارویی بالاتر از مدیریت قبلی بود که همین عامل هم باعث شده این اعتبارات دارویی برای جبران کمبودهای دارویی اختصاص پیدا کند.

در هر حال، وزیر بهداشت بیمه ها را موظف کرده که تا آخر خرداد سال آینده آرامش قیمت دارو را در بازار حفظ کنند و قرار است تا فرانشیزی که بیمه ها بابت دارو می پردازند نیز افزایش پیدا کند؛ حال با وجود این اظهارنظرها باید دید در کنار تلاش دولت برای رفع مشکل کمبود دارو، آیا نقش بیمه ها نیز تا خرداد سال آینده پررنگ تر از شرایط فعلی می شود یا خیر.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.65077s, 19q