وجود لوازم بهداشتی و آرایشی تقلبی با برچسب اصلی/ وفور کالاهای سلامت محور قاچاق در بازار

۱۳۹۲/۰۶/۲۶ - ۱۴:۳۹ - کد خبر: 82710
سلامت نیوز : دبیر انجمن واردکنندگان فرآورده‌های بهداشتی و آرایشی نسبت به وجود لوازم بهداشتی و آرایشی تقلبی و قاچاق با برچسب شبنم (سازمان صنعت، معدن و تجارت)، در بازار مصرفی کشور هشدار داد.

حمید مقیمی در گفتگو با مهر اظهارداشت: با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و تغییرات مدیریتی که در حوزه گمرک و سازمان غذا و دارو صورت گرفته است، بازار لوازم آرایشی و بهداشتی نیز از التهاب چند ماهه گذشته فاصله گرفته و به یک آرامش نسبی رسیده است که انتظار می رود با برنامه های 100 روز دولت، این وضعیت در ماهها آینده نیز بهتر شود.

وی در عین حال به مشکلات ترخیص کالا از گمرکات کشور اشاره کرد و افزود: متاسفانه هنوز شاهد بوروکراسی اداری در مسیر ترخیص کالاها هستیم و این مسئله علاوه بر اینکه بازار داخلی را با کمبود عرضه مواجه می سازد، باعث می شود که هزینه تمام شده کالا بالا برود و قیمتها گران شود.

مقیمی با تاکید بر اینکه منتظر استقرار مدیران جدید در گمرک و سازمان غذا و دارو هستیم، تصریح کرد: روند ترخیص کالاهای بهداشتی و آرایشی از گمرکات هنوز با تاخیر انجام می شود که این وضعیت باعث عرضه کالاهای قاچاق در بازار داخلی می شود.

دبیر انجمن واردکنندگان فرآورده های بهداشتی و آرایشی در ادامه به وجود کالاهای سلامت محور با برچسب اصلی در سطح عرضه اشاره کرد و افزود: متاسفانه موازی کاری در الصاق برچسب شبنم و اصالت، باعث شده که شاهد عرضه کالاهای تقلبی و قاچاق با برچسب شبنم باشیم.

وی با تاکید بر اینکه برچسب اصالت سازمان غذا و دارو مورد تایید ماست و آن را قبول داریم، گفت: روند عجولانه استفاده از برچسب شبنم برای کالاهای سلامت محور، باعث شده تا شاهد کالاهای قاچاق و تقلبی در سطح عرضه باشیم.

مقیمی با عنوان این مطلب که برچسب شبنم نیز به فروش می رسد، افزود: استفاده همزمان از برچسب شبنم و اصالت، باعث سردرگمی مصرف کننده شده است.

وی با اعلام اینکه کالاهای سلامت محور قاچاق و تقلبی در سطح عرضه خیلی زیاد قابل رصد نیست، گفت: در حال حاضر بیشترین مشکل واردکنندگان محصولات آرایشی و بهداشتی، در استفاده از برچسب شبنم است. چون برچسب اصالت که سازمان غذا و دارو آن را می دهد، مورد تایید ماست و هیچ مشکلی برای استفاده از آن نداریم.

دبیر انجمن واردکنندگان فرآورده های بهداشتی و آرایشی با عنوان این مطلب از اردیبهشت ماه امسال به ما اعلام کرده اند که برچسب شبنم نباید باشد، تاکید کرد: متاسفانه به رغم اینکه گفته اند که نباید از برچسب شبنم بر روی کالاهای سلامت محور استفاده کنیم، اما همچنان شاهد سلیقه ای عمل کردن دستگاهها هستیم.

مقیمی با تاکید بر اینکه 90 درصد محصولات آرایشی وارداتی از کشورهای اروپایی اصل هستند، افزود: واردات کالاهای با کیفیت و استاندارد روز دنیا، باعث می شود که تولید کننده نیز راغب شود با این کالاها رقابت کند اما وقتی کالاهای تقلبی و بی کیفیت چینی وارد می کنیم، قطعا تولید کننده نیز انگیزه ای برای رقابت نخواهد داشت چون قیمت کالاهای تقلبی و بی کیفیت به مراتب پایین تر از محصولات داخلی است و همین مسئله باعث از بین رفتن انگیزه تولید کننده و استفاه محصولات بی کیفیت می شود که می تواند سلامت مصرف کنندگان را نیز تهدید کند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.20505s, 18q