ارز مرجع یا مبادله ای تاثیری در قیمت دارو ندارد/ فروش دارو با قیمت آزاد

۱۳۹۲/۰۶/۲۶ - ۱۴:۴۱ - کد خبر: 82713
سلامت نیوز : عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه اختصاص ارز مرجع یا مبادله‌ای به دارو هیچ تاثیری در قیمت دارو ندارد، گفت: در حال حاضر اصلا مشخص نیست که ارز مرجع به دارو اختصاص یافته است یا خیر؛ زیرا واسطه‌گران دارو را با قیمت ارز آزاد به فروش می‌رسانند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ؛ علی کائیدی در مورد بالا بودن هزینه‌های درمان بیماریهای خاص، گفت: متاسفانه از سال 91 بیماران خاص داروی مورد نیاز خود را با ارز آزاد خریداری می‌کردند که اغلب آنها از خانواده‌های کم درآمد و آسیب‌پذیر جامعه هستند.

وی ادامه داد: در اردیبهشت امسال، بیماران خاص برای تهیه دارویی با قیمت معمول 60 تا 100 هزار تومان باید مبلغی حدود یک میلیون و 200 هزار تومان پرداخت می‌کردند که این هزینه فشار زیادی را به خانواده‌های آنها وارد کرده بود.

کائیدی با تاکید بر اینکه سوء مدیریت وزارت بهداشت در دولت دهم وضعیت درمانی بسیاری از بیماران خاص را با چالش مواجه کرده بود، تصریح کرد: به طور حتم افزایش قیمت دارو در کشور سود زیادی را به جیب دلالان وارده کرد و واسطه‌ ها نیز از این مهم بهره زیادی می‌برند.

وی تاکید کرد: بیم آن می‌رود که وزارت بهداشت یارانه دارویی را برای بیماران خاص و صعب‌العلاج حذف کرده باشد اما لازم به ذکر است که این کار صدمات بسیاری را به خانواده‌های این بیماران وارد می‌کند زیرا آنها در گذشته هزینه زیادی را در قبال خرید دارو پرداخت کرده‌اند.

کائیدی یادآور شد: وزارت بهداشت باید از 400 میلیارد تومان پولی که برای یارانه دارو در نظر گرفته بخشی را به این بیماران اختصاص دهد زیرا در غیر این صورت در حق این افراد ظلم بزرگی صورت می‌گیرد.

این نماینده مجلس با یادآوری اختصاص ارز مرجع به دارو و تاثیرآن در واقعی شدن قیمتها، افزود: در حال حاضر اصلا مشخص نیست که ارز مرجع به دارو اختصاص یافته است یا خیر. زیرا واسطه‌گران دارو را با قیمت ارز آزاد به فروش می‌رسانند.

وی، تاکید کرد: اختصاص ارز مرجع یا مبادله‌ای به دارو هیچ تاثیری در قیمت دارو ندارد و حتی می‌توان گفت باعث افزایش آن شده زیرا فروش دارو اغلب با ارز آزاد انجام می‌شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: امیدواریم در فرصت 100 روزه‌ای که دولت برای بهبود شرایط کشور در نظر گرفته است وضعیت دارو نیز بیش از پیش سامان یابد تا شاهد معضلات دارویی که در گذشته به وجود آمده، نباشیم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.67128s, 19q