محیط زیست مهمترین قربانی جنگ در سراسر جهان است

۱۳۹۲/۰۶/۳۰ - ۱۴:۵۲ - کد خبر: 82998
سلامت نیوز : همزمان با روز جهانی صلح درختی به نماد امید و ادامه حیات و رواج صلح در سراسر جهان در پارک پردیسان توسط رئیس سازمان محیط زیست کاشته شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ؛ دکتر معصومه ابتکار ظهر شنبه در پارک پردیسان نهالی به مناسبت روز جهانی صلح ملل متحد در این پارک غرص کرد.

وی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه پیش از این هم در دوران مسئولیتش در شورای شهر و سازمان محیط زیست بارها نهال کاشته است گفت: ارتباط این روز با محیط زیست بسیار تنگاتنگ است چرا که اگر نتوانیم صلح را در دنیا گسترش دهیم وضعیت ما روز به روز از این بدتر می شود.

ابتکار اظهار داشت: محیط زیست یکی از قربانیان اصلی جنگ در دنیا امروز است لذا دوستاران و مسئولان زیست محیطی کشورها باید تلاش کنند صلح را در سراسر جهان برقرار کنند. همچنین در این مراسم محمد رجایی مقدم سرپرست دفتر اطلاع رسانی سازمان ملل متحد در ایران پیام دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی صلح را در حضور رئیس سازمان محیط زیست قرائت کرد.

در این پیام آمده است 21 سپتامبر برابر با 30 شهریور روز جهانی صلح ملل نامگذاری شده. این روز زمانی است برای بازتاب تاکید بر اعتقادمان بر عدم خشونت و فراخوان برای آتش بس جهانی و از مردم در همه جا می خواهیم در نیمروز به وقت محلی به یاد آنانی که در درگیری ها کشته شدند و بازماندگانی که با درد و رنج به زندگی خود ادامه می دهند یک دقیقه سکوت کنند.

امسال تاکید ما بر آموزش برای صلح است، آموزش برای پرورش حقوق شهروندی جهانی و ایجاد جوامع صلح آمیز است. در ماه ژوئن ملاله یوسف زاری دختر مدرسه پاکستانی که طالبان قصد قتل وی را داشتند برای جنبش حق آموزش به سازمان ملل متحد آمد و گفت: یک معلم، یک کتاب، یک قلم می تواند جهان را تغییر دهد این ها قوی ترین سلاح های ما هستند.

بان کی مون در این پیام در ادامه می گوید: به همین دلیل سال گذشته اینجانب نخستین ابتکار جهانی آموزش را معرفی کردم. هر دختر و هر پسر شایسته دریافت آموزش با کیفیت است و باید بتوانند ارزش هایی را فراگیرند تا بتوانند خود را به عنوان بخشی از جامعه جهانی مشاهده کنند.

دولتها و شرکاء توسعه ای تلاش می کنند هر کودک را به مدرسه بفرستند و آموزش خوب ارائه دهند تا آنان به خوبی برای زندگی در قرن 21 مجهز شوند. حرکت نوینی در کشورهایی که محتاج بیشترین کمک ها هستند در حال رخ دادن است مانند کسانی که تحت تاثیر درگیری ها قرار دارند یعنی جاهایی که محل اقامت کودکانی است که با کمبود آموزش مواجه اند اما باید کارهای بیشتر و بیشتری انجام دهند. 57 میلیون کودک از تحصیل محروم هستند و میلیون ها کودک بیشتر نیازمند مدارس بیشتری هستند.

وی در ادامه این پیام می افزاید: آموزش فقیرترین و منزوی ترین کودکان نیازمند هدایت سیاسی جسورانه و حمایت مالی افزون تر است در عین حال برای اولین بار در یک دهه کمک ها برای آموزش کاهش یافته است. باید این روند را معکوس، مشارکت های جدیدی ایجاد و توجه بیشتری به کیفیت آموزش نماییم.

در روز بین المللی اجازه دهید تعهد نماییم به کودکان خود ارزش بردباری و احترام متقابل را بیاموزیم. اجازه دهید در مدارس و مربیان سرمایه گذاری کنیم که دنیای منصفانه پذیرای تنوع خواهند ساخت. اجازه دهید برای صلح و دفاع از آن با تمام توان مبارزه کنیم. این رویداد راهی است کاربردی برای افزایش آموزش جهانی و محیط زیستی که کودکان را در سراسر جهان به یکدیگر متصل می سازد تا بتوانند روی مسائل زیست محیطی تمرکز کنند. علاوه بر این این رویداد آموزش صلح را ترویج داده و آگاهی کودکان را نسبت به اهمیت درختان در مقیاس جهانی افزایش می دهد کاشت درخت نماید امید و ادامه حیات است.

اولین درختان در اقیانوسیه کاشته می شوند و با دنبال کردن حرکت خورشید درختان در آسیا، اروپا و آفریقا در زمین کاشته خواهند شد نهایتان این زنجیره این درختان به قاره آمریکا می رسد و در حالی که زمین یک دور حول محور خود چرخیده است صدها هزار درخت خانه های جدیدشان را خواهند یافت.

امروز هم زمان با روز جهانی بلواری در پارک پردیسان به نام بلوار صلح نامگذاری شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.41774s, 18q