وقتی هوای آلوده خانه زنان را می کشد!

۱۳۹۲/۰۶/۳۱ - ۱۰:۵۸ - کد خبر: 83030
سلامت نیوز : پنجره‌ها را ببندید، بدهید تمام درزهای در و پنجره را بگیرند، کسی را پیدا کنید که برایتان ماسک ضدبمب شیمیایی بیاورد، دهانتان را باز نکنید و... همه اینها شوخی بود با این توضیح که شوخی تا حدودی هم جدی است! هوای داخل خانه‌ها آلوده است و این آلودگی زنان را تهدید می‌کند و این موضوع اصلا هم شوخی نیست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مجله زندگی ایده آل ؛ دکتر عبدالرحمان بهرامی، معاون بهداشت حرفه‌ای مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت است و کاملا جدی گفته است: «زنانی که در منزل فعالیت دارند با عوامل و مخاطرات مختلف در ارتباطند که مهم‌ترین مخاطره در این زمینه آلودگی هواست.» او می‌گوید در شهرهای بزرگ، مثل تهران، مشکلی اساسی وجود دارد: آلاینده‌ها در خارج با داخل منزل تفاوت چندانی ندارند.

تهدیدکننده‌های دیگر

گفتن اینکه هوای تهران آلوده است، مثل این است که بگوییم روز روشن است! پس خودتان این را می‌دانید و حالا نکته این است که همان آلودگی به فضای داخلی خانه‌ها هم منتقل می‌شود.  البته مشکل فقط همین نیست؛ بساط پخت و پز به هرحال در خانه‌ها برقرار است و روشن بودن گاز میزان آلاینده‌های خانه را افزایش می‌دهد. در مجموع مهم‌ترین مشکل زنان، استنشاق آلودگی‌های مختلف است که به هر دلیلی در فضای خانه منتشر می‌شوند و زنان را در معرض خطر قرار می‌دهند.

آلودگی خانه چه خطراتی برای زنان دارد؟

آمفیزم: این بیماری در نتیجه انقباض لوله‌های برنشیال وتخریب كیسه‌های هوایی توسط آلاینده‌ها به وجود می‌آید و باعث كوتاهی نفس در فرد بیمار می‌شود.

برونشیت مزمن: از مشخصات این بیماری‌ سرفه‌های پی در پی و جریان خلط مستمر در شخص مبتلاست. مواد آلوده‌كننده باعث تخریب مژك‌های مجاری تنفسی‌-  كه مواد محرك را از ریه خارج می‌كنند – شده و در نتیجه سرفه تنها راهی خواهد بود كه ذرات از ریه بیرون رانده شوند. در صورتی كه برونشیت مزمن درمان نشود، منجر به مرگ بیمار خواهد شد.

حساسیت: مواد آلاینده می‌تواند باعث عكس‌العمل‌های آلرژیكی مختلف از جمله آبریزش بینی، تنگی نفس، خارش پوست، اشك چشم و عسطه‌های پی در پی شود.

آسم: عبارت است از مقاومت مجرای تنفسی در مقابل عبور هوا در یك حمله آسمی، مجاری تنفسی باریك شده و عبور هوای تنفسی به حداقل می‌رسد و در نتیجه بیمار دچار تنگی نفس می‌شود و همچنین می‌تواند موجب انفاكتوس یا التهاب قلب شود كه معمولا به صورت سینه درد، تپش قلب، تنگی نفس و اختلال در سیستم قلب ظاهر می‌شود.

خطرات دیگری هم در راه است

علاوه بر مواردی که خواندید، احتمال بروز مشکلات دیگری هم براثر آلودگی‌های فضای خانه وجود دارد. مثلا روی دستگاه تنفسی اثر گذاشته و موجب افزایش علائم ریوی و افزایش علائم بیماری ریوی در بیماران یا دیگر اثرات مضر بر سلامت می‌شود. اختلال عصبی- رفتاری، افزایش فشارخون، تاثیر بر دستگاه قلبی- عروقی از دیگر خطرات آلاینده‌های خانگی هستند که می‌توانند منجر به افزایش مرگ و میر شوند.

مدیریت باز و بسته کردن پنجره‌ها

مثل تمام مراحل زندگی، اینجا هم مهم‌ترین کار این است که بدانیم چه زمانی پاسخ مثبت بدهیم و چه زمانی منفی. این پاسخ البته به درخواست پنجره‌های خانه برای باز و بسته شدن است. شما برای اینکه از خطرات هوای آلوده خانه در امان بمانید، باید گوش به زنگ باشید که رادیو، تلویزیون، سایت‌های خبری و... درباره هوا چه می‌گویند. در زمانی که میزان آلاینده‌های هوا کم است، حتما از فرصت استفاده کنید و پنجره‌ها را باز نگه دارید. همچنین در مواقعی که سطح آلاینده‌ها به حد ناسالم می‌رسد، لازم است تا حد امکان پنجره‌های منازل بسته نگاه داشته شوند. نکته دیگر اینکه وسوسه‌انگیزترین غذاها، می‌توانند به دلیل گاز خطرناک‌ترین‌ها باشند، پس هنگام آشپزی همیشه هود را روشن نگه دارید.

با ماسک در خانه تردد کنید

شاید تصور چهره‌ای از خودتان که با ماسک ضدآلودگی در خانه تردد می‌کند برای‌تان خنده‌دار باشد ولی حالا که می‌دانید هوای خانه ممکن است تهدیدی جدی برای سلامت شما باشد، باید جلوی خنده خود را بگیرید و کاملا جدی به ماسک فکر کنید. این ماسك‌ها در دور نگه داشتن ذرات درشت بسیار موثرند و افراد آسمی و كسانی كه به مشكلات تنفسی مبتلا هستند با استفاده از این ماسك‌ها را حتی بیشتری احساس می‌كنند. ماسک زدن در خانه را جدی بگیرید، حداقل زمانی که مشغول آشپزی هستید و مقابل گاز ایستاده‌اید.

در خانه ریاست کنید

یکی از مهم‌ترین کارهایی که برای کاهش آلودگی هوای خانه باید انجام دهید، مدیریت و تعیین قوانینی مشخص در خانه است. شما باید استفاده از انرژی‌ها را درجای خود و به مقدار لازم برای خود و سایر اعضای خانه مجاز بدانید. انرژی‌های خانگی از قبیل: پخت و پز، روشنایی، حرارتی، الكتریكی، مكانیكی و... مهم‌ترین تاثیر را بر هوای خانه شما دارند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.70313s, 18q