آن چه را در رابطه با ایدز باید بدانیم

ایدز ، افسانه ها و واقعیت ها

۱۳۹۲/۰۶/۳۱ - ۱۶:۱۴ - کد خبر: 83078
سلامت نیوز : عامل بيماری يک نوع ويروس به نام ويروس نقص ايمني اكتسابي ( HIV ) مي‌باشد .ويروس ايدز قدرت دفاعي بدن را كم كرده و موجب عفونت هاي مرگ بار و بعضي از اشكال سرطانها مي‌شود .
از زمان ورود ويروس به بدن تا شروع بيماري ممكن است بين 10- 15 سال طول بكشد كه در اين مدت افراد آلوده از نظر ظاهری سالم هستند ولی مي‌توانند بيماری را انتقال دهند .
آیا داشتن ویروس اچ آی وی به معنای مبتلا بود به ایدز است ؟ افسانه :ویروس نقص ایمنی (HIV) ویروسی است که سلولهای CD4 که سلول های سیستم ایمنی بدن است و کمک به مبارزه با بیماری ها می کند را از بین می برد . با داروهای مناسب، فرد با اچ آی وی برای چند دهه بدون پیشرفت بیماری به زندگی خود ادامه دهد .
ایدز از روابط معمولی به ندرت منتقل می شود واقعیت :اگر شما کسی را در آغوش بگیرید و یا از حوله و لیوان یکسان استفاده کنید به ایدز مبتلا نمی شوید . با این حال، این بیماری می تواند از داشتن رابطه جنسی بدون محافظ، به اشتراک گذاری سوزن، و یا خال کوبی و تاتو کردن از طریق استفاده از تجهیزات غیر استریل منتقل می شود.
شما سال های کمی برای زندگی دارید افسانه : بسیاری از مردم می توانند برای یک دهه با اچ آی وی یا ایدز زندگی می کنند و طول عمر طبیعی یا نزدیک به طبیعی داشته باشند .شما می توانید برای جلوگیری از اچ آی وی به طور منظم به پزشک مراجعه کنید و از راهنمایی های پزشک خود کمک بگیرید .
شما از طریق علایمی که دارید متوجه می شوید که به اچ آی وی مبتلا هستید افسانه :بسیاری از مردم می توانند برای سال های زیادی علایم ایدز را نشان ندهند .برخی از افراد می توانند تا ده روز پس از ابتلا به ایدز علایمی را نشان دهند . اولین علائم شبیه به آنفلوانزا هستند و ممکن است شامل تب، خستگی، بثورات جلدی، و گلو درد باشد . آنها معمولا بعد از چند هفته ناپدید می شوندو برای چندین سال علایم بروز نکند .با انجام آزمایشات ویژه ای می توان ایدز را تشخیص داد .
آیا اچ ای وی درمان می شود ؟ افسانه : درمانی برای اچ آی وی وجود ندارد . اما درمان های جزئی باعث می شود که سطح ویروس پایین بماند .پزشک سطح سلامت عمومی شما، سیستم ایمنی شما را در نظر می گیرد و سپس درمانی را آغاز می کند .
هرکسی ممکن است به اچ آی وی مبتلا شود واقعیت : هر ساله 56 هزار نفر در امریکا به ایدز مبتلا می شوند و از این میان 18 هزار نفر هر ساله در اثر ایدز می میرند .هرکسی ممکن است به ایدز مبتلا شود چه مرد ، چه زن و چه کودک . زنان 27 درصد و کودکان 13 درصد از افراد میتلا را تشکیل می دهند . تقریبا نیمی از آمریکایی های آفریقایی تبار در هر سال به ویروس اچ آی وی مبتلا می شوند .
هیچ مشکلی در رابطه جنسی افراد مبتلا به ایدز وجود ندارد افسانه :این امر که شما و همسرتان مبتلا به ایدز هستید ،به این معنا نیست که نباید از روش های محافظت کننده استفاده کنید .استفاده از کاندوم باعث می شود که شما از بیماری های مقاربتی دور بمانید .هرچند که ممکن است تحت درمان باشید اما باید از روشهای محافظت کننده استفاده کنید .
بارداری مادر مبتلا به ایدز واقعیت : ممکن است در برخی موارد ویروس اچ آی وی در زمان بارداری به جنین انتقال پیدا کند .البته نکته حائز اهمیت این است که اگر در زمان بارداری و قبل از آن مادر ِ مبتلا به ایدز با پزشک مشورت کند ممکن است شانس ابتلا شدن کاهش یابد . مادران مبتلا به اچ آی وی می توانند در زمان بارداری دارو مصرف کنند تا از کودکشان محافظت شود .
راههای پيشگيری از بيماری ايدز چيست ؟ بهترين راه پيشگيری از ابتلا به بيماری ايدز ، خويشتن داری ، پايبندی به اصول اخلاقي و خانوادگي و اجتناب از بي بندو باري جنسي مي‌باشد . در تماسهاي جنسي حتما ازپوشش هاي حفاظتي (كاندوم ) استفاده کنید.از استريل بودن هر گونه وسيله سوراخ كننده پوست قبل از به كار بردن آنها اطمينان حاصل گردد. در مراجعه به آرايشگاه حتماً از وسايل شخصي ( قيچي ، تيغ سلماني ، ماشين اصلاح ، موچين و ...) استفاده گردد. از مصرف هر نوع مواد مخدر و مواد محرك مثل هروئين ، الكل ، اكستاسي ، ( قرص اكستاسي ) كه باعث كاهش هوشياری و خويشتن داری مي‌گردد و مي‌تواند انسان را در معرض رفتارهای پرخطر قرار دهد اكيداَ خودداري شود. افرادی كه هنوز موفق به درمان اعتياد نشده اند از مصرف تزريقي مواد خودداری كرده يا حداقل از وسايل تزريق استريل و غير مشترک استفاده كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.49735s, 18q