رئیس سابق مرکز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام کرد:

توفیق چشم پزشکان ایرانی در درمان کلیه انحرافات چشم

۱۳۹۲/۰۷/۰۲ - ۱۱:۱۶ - کد خبر: 83173
سلامت نیوز: استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام کرد: در حال حاضر انحراف‌ چشم در سنین مختلف درمان‌های متفاوتی دارد و به طور کلی در هر سطحی از بیماری قابل درمان است.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومی انجمن چشم پزشکی ایران، دکتر عباس عطارزاده، در تعریف استرابیسم(انحراف چشم) گفت: تعریفی که ما از استرابیسم در چشم پزشکی داریم با تعریف بیمار و همراهان وی کمی متفاوت است. وقتی دو چشم به یک شیء نگاه می‌کنند تصاویر، روی نقاط مشابه، همسان و همگن شبکیه می‌افتد و باعث می شود شیء را سه بعدی ببینیم، اما در صورتی که تصاویر روی نقاط همگن شبکیه نیافتد، فرد از نظر چشم پزشکی دچار انحراف چشم شده است. این در حالی است که ممکن است فرد در ظاهر هیچگونه جا به جایی چشم نسبت به حالت طبیعی نداشته باشد.

وی بیان کرد: از نظر بیمار و همراهان وی انحراف چشم هنگامی اتفاق می‌افتد که در ظاهر چشم‌ها سرجای خودشان نبوده و یکی از چشم‌ها در بالا یا پایین و یا داخل یا خارج قرار گرفته باشد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز درباره زمان تشخیص استرابیسم توضیح داد: در بعضی مواقع انحراف چشم در بدو تولد توسط متخصص قابل تشخیص است. اما معمولا تشخیص آن در 3-4 ماهگی نوزاد امکان‌پذیر است.

وی هشدار داد: زمانی که استرابیسم در زمان کودکی تشخیص داده نشود به مرور زمان می‌تواند باعث شود یکی از چشم‌ها تصویر را به علت دو بینی یا جابجایی از مغز حذف کند. این مسئله تنبلی چشم را به همراه دارد.

دکتر عطارزاده درباره نقش عوامل وراثتی و محیطی در بروز استرابیسم گفت: برخی انحرافات چشمی به صورت ارثی منتقل می‌شوند. از سوی دیگر فلج اعصاب چشمی، شکستگی در پی ضربه به استخوان‌های حدقه و درگیری ماهیچه‌ها در شکستگی یا جابه‌جایی، در رفتن محل اتصال عضله به حدقه و ایجاد تومورهای داخل مغز که روی اعصاب فشار وارد کنند از جمله عوامل دیگری هستند که ممکن است در هرسنی فرد را درگیر استرابیسم کنند.

وی در رابطه با درمان انحراف چشم گفت: انحراف‌ چشم در سنین مختلف درمان‌های متفاوتی دارد و به طور کلی در هر سطحی از بیماری قابل درمان است.

دکتر عطارزاده افزود: سعی بر این است که انحرافات چشم را در مرحله‌ای  تشخیص بدهیم که دید دو چشمی در حال تکامل است. در سنین یک‌و‌نیم سالگی، دوسالگی، سه سالگی و بعضی موارد تا هفت سالگی تشخیص بیماری اهمیت دارد. اما از سن هفده سالگی به بعد به علت تکامل دید، حساسیت کمتری وجود دارد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز ضمن بیان اینکه اگر بیماری به صورت اکتسابی ایجاد شده باشد، بیمار از دوبینی شکایت می‌کند، اظهار کرد: ولی اگر انحراف چشم به شکل ارثی و یا از زمان کودکی وجود داشته باشد، دیگر دوبینی مشکل فرد نیست بلکه مغز، خود به خود تصویر یکی از چشم‌ها را حذف کرده است. در این صورت فرد بیشتر برای زیبایی مایل به عمل جراحی است.

این فوق تخصص چشم در پایان خاطرنشان کرد: انحراف چشم از بدو تولد تا پایان عمر در هر مرحله درمان‌های خاصی دارد که قابل انجام است. ولی ممکن است برخی از عوارض که در دوران طفولیت بر جای می‌گذارد در صورت عدم مراجعه در سنین بالا برگشت ناپذیر باشد.

وی افزود: در بیست و سومین کنگره سالیانه چشم پزشکی ایران و در روز ششم آبان ماه جلسه‌ای برنامه‌ریزی شده است که طی آن به طور کامل به بیماری استرابیسم خواهیم پرداخت.
دکتر عطارزاده همچنین با بیان اینکه در این سمپوزیوم، مهمانی خارجی دارای درجه فوق تخصص، تازه‌ترین مباحث مطرح در حوزه چربی‌های حدقه و اتصالات ماهیچه‌های چشم به حدقه را ارائه می‌کند گفت: در ادامه چندین سخنرانی درباره ماهیچه‌های مایل چشم در 4-5 قسمت توسط چشم پزشکان داخل کشور ایراد خواهد شد.

استاد چشم پزشکی شیراز دلیل انتخاب این موضوع را لزوم دقت بالا در عمل جراحی و اهمیت تشخیص این ماهیچه‌ها دانست و گفت: جلسه با بحث و گفت‌و‌گو پیرامون همین موضوع پایان خواهد یافت.

بر اساس این گزارش، بیست و سومین کنگره سالیانه انجمن چشم پزشکی ایران از تاریخ ششم تا نهم آبان ماه سال جاری در مرکز همایش‌های رازی تهران برگزار می‌شود.

 علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر از بیست و سومین کنگره چشم پزشکی می توانند با شماره تلفن 66919061- 66917617 تماس حاصل فرمایند .                                    
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.95028s, 18q