کمبود جدی داروی ترک اعتیاد

۱۳۹۲/۰۷/۰۴ - ۰۵:۰۸ - کد خبر: 83323
کمبود جدی داروی ترک اعتیاد
سلامت نیوز : برخلاف گفته مسئولان مبنی بر توزیع مجدد شربت تریاک و رفع کمبود آن، کلینیک‌های ترک اعتیاد هفته‌هاست با قطع شربت تریاک دست و پنجه نرم می‌کنند. معتادان نیز یا روانه بازار آزاد شده‌اند یا نوع تقلبی را خریداری می‌کنند یا مجددا به اعتیاد روی آورده‌اند.ابتدای سال بود که کمبود شربت تریاک در درمان معتادان رسانه‌ای شد و به گفته مسئولان وزارت بهداشت و ستادمبارزه با موادمخدر،عدم تولید این شربت از سوی شرکت‌های تولیدکننده دلیل کمبود آن عنوان شد.مشکلی که تا برطرف شدنش پیشنهاد داده شد تا از دوز معادل آن از متادون استفاده شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت قانون ؛ هر چند که کمی پس از آن و با تلاش مسئولان، به نظر می‌رسید، مشکل کمبود شربت تریاک در مراکز درمان اعتیاد برطرف شده و همه چیز آرام شده است اما کلینیک‌های ترک اعتیاد که مستقیماً با معتادان سر و کار دارند خلاف آن را اعلام می کنند و از شرمندگی‌شان مقابل بیماران و خانواده‌های آنها می‌گویند که دست رد به سینه آنها می‌ زنند و اینکه چندهفته‌ای است که دارویی نگرفته‌اند تا به معتادان بدهند.این مسئله وضع درمان معتادان را هم مختل کرده و باعث بازگشت آنها به مصرف مجدد شده است.

   کمبود جدی داروی ترک اعتیاد
ابوالفضل شیردل، رئیس کلینیک ترک اعتیاد سلامت پایتخت در مورد کمبود شربت تریاک می‌گوید:‌ متأسفانه از اسفند سال گذشته با مشکل کمبود شربت تریاک مواجه شدیم،در حالی که قبلاً دارو به اندازه کافی  داده می‌شد و کمبودی نداشتیم.‌ اما به مرور کمبودها احساس و وضع بدتر شد. در حال حاضر مشخص نیست، شربت را داریم یا نه.‌ ۲ تا ۳ هفته است که شربت را تمام کردیم و با مشکل جدی مواجه‌ایم.

رئیس کلینیک ترک اعتیاد سلامت پایتخت ادامه می‌دهد: در کلینیک ترک اعتیاد ما 200 بیمار، یا به کلینیک‌های دیگر رفتند یا تعداد کمی از آنها را به سمت مصرف متادون برده‌ایم در حالی که حاضر نبودند شربت تریاک را رها کنند. دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که این دارو را به ما می‌دهد می‌گوید شربت تریاک تولید نمی‌شود اما به نظر می‌رسد کلینیک‌های زیرمجموعه دانشگاه تهران وضعشان به این حادی نیست.

شیردل با اشاره به اینکه درمان معتادان با شربت تریاک به خوبی جواب می‌داد می‌گوید:‌ بیماران را در طول 10 ماه از صفر تا 100 درمان می‌کردیم در حالی که 100 بیمار پاک شده داریم که به دلیل قطع شربت تریاک به اعتیاد رو آوردند. یک سال برای معتادان کار کردیم در حالی که زمانی هر بیمار 17 سی‌سی شربت دریافت می‌کرد اما امروز مصرف آنها به یک سی‌سی کاهش یافته است.با کم شدن شربت تریاک، بسیاری از معتادان یا به بازار آزاد رفتند و نوع تقلبی خریدند یا جذب کلینیک‌های دیگر شدند. زحمت ما هدر رفت و خیلی‌ها هم خودشان تریاک تهیه کردند.یوسف حداد زحمتکش رئیس کلینیک ترک اعتیاد کیان‌مهر در این باره می‌گوید: از ابتدای سال مشکل توزیع شربت تریاک کم کم به وجود آمد به طوری که در یک ماه گذشته حدود 30 شربت را برای 130 بیمار توزیع کردیم.

سعی کردیم برای جبران کمبودها شربت قرض بگیریم اما دو هفته‌ای می‌شود که شربتی به ما نداده‌اند و شرمنده بیماران شده‌ایم.حداد می‌گوید: خانواده‌ها با هزار امید و انتظار به ما مراجعه می‌کنند و شربت می‌خواهند اما ما جوابی نداریم.وی با اشاره به اینکه شربت تریاک در درمان معتادان به شیشه بسیار مؤثر است، گفت: در پروسه ۲ تا۳ ساله نتایج خوبی را در درمان معتادان شیشه‌ای دیدیم که در نتیجه توزیع شربت تریاک و برگشتن به حالت قبلی بسیار ضروری است.رئیس کلینیک کیان‌مهر می‌افزاید: ریشه این کمبودها را نمی‌دانیم و نمی‌دانیم چرا توزیع نمی‌کنند، الان ۲ هفته است که توزیع شربت تریاک کاملاً قطع شده است. زنی با فرزندش امروز برای گرفتن شربت تریاک آمد تا برای همسرش ببرد اما ما که تولیدکننده نیستیم و فقط شرمنده آنها می‌شویم.

   اثرات سوء کمبود دارو
محمد سیدحسینی،مدیر کلینیک ترک اعتیاد ساقی نیز می‌گوید: استفاده از شربت تریاک ضریب درمان معتادان را بالا برده است و از یک سال و نیم سال گذشته استفاده از شربت تریاک باعث بازدهی بسیار خوب درمان شد و تعداد بیماران رهایی یافته بسیار چشمگیر بود. وی می‌افزاید: بیماران از درمان با شربت تریاک راضی هستند و ماهانه هر 3 و 6 ماه مجدد بررسی می‌شوند، آزمایش روی آنها انجام می‌شود و پاک بودن آنها مشخص می‌شود. دانشگاه‌های علوم پزشکی سقف درمان کلینیک‌ها را تعیین می‌کنند و بنابراین تغییر و کم و زیاد کردن شربت تریاک دست ما نیست.وی می‌افزاید: کمبود این دارو تأثیرات بدی خواهد گذاشت، تعدادی از بیماران را از دست می‌دهیم و مجبوریم آنها را به مراکزی که دارو دارند،بفرستیم.

بیمار هم مجبور است، علی‌رغم میلش به مراکز دیگری ارجاع شود.مدیر کلینیک ترک اعتیاد ساقی می‌گوید: بیمار پس از ارجاع به مراکز دیگر، از درمان خارج می‌شود و درمانش نیمه‌کاره می‌ماند. کمبود شربت تریاک مشکلات زیادی را برای بیماران تحت درمان ایجاد کرده است.سیدحسینی می گوید: گاهی یک کلینیک 10 بیمار دارد و گاهی مراکزی مثل ما معتادان بسیاری را تحت درمان دارد اما چون دانشگاه‌ها توزیع یکسانی دارند، ما مجبور هستیم، بیماران خود را به مراکزی که معتاد ندارند، اما دارو دارند ارجاع دهیم.

   افزایش تعداد بهبود معتادان
در این میان فیروزه جعفری ، رئیس اداره اعتیاد وزارت بهداشت در مورد کمبود شربت تریاک و مشکلات پیش‌آمده برای کلینیک‌های ترک اعتیاد به فارس می‌گوید: دانشگاه‌ علوم پزشکی شهید بهشتی گستره بزرگ و جمعیت زیادی را پوشش می‌دهد و گاهی ممکن است شربتی که می‌رسد، سریعاً تمام شود و به همین دلیل کلینیک های تحت پوشش این دانشگاه به صورت موقت با مشکلاتی مواجه شوند.وی می‌گوید:‌ این شربت ممکن است به همه کلینیک‌ها نرسد و با تأخیر یک هفته‌ای آن را دریافت کنند.جعفری می‌افزاید: چند ماه پیش مشکل جدی کمبود شربت تریاک را داشتیم که تحویل کارخانجات نشده بود و شربت جدیدی هم تولید نشده بود.

رئیس اداره اعتیاد وزارت بهداشت از مشکلاتی که اخیراً برای کلینیک‌ها پیش آمده اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت:‌ تعداد معتادانی که تحت درمان شربت تریاک قرار می‌گیرند، زیاد نیستند و همیشه فرصت برای درمان معتادان با متادون وجود دارد.جعفری در پاسخ به اینکه در درمان معتادان به شیشه‌ از شربت تریاک استفاده می‌شود و این بیماران با مشکلات بسیاری مواجه‌اند، می‌گوید: کنگره احیای انسانی 60 که درمان معتادان شیشه‌ای را با استفاده از شربت تریاک آغاز کرده هنوز به مرحله تأیید نرسیده است. آنها گفته‌اند که پایلوت شود، اما کار علمی زمان‌بر است و دارو حساس است و نمی‌توان این کار را سریعاً انجام داد. تحویل از کارخانه به شرکت‌های توزیع‌کننده در مواقعی دچار اختلال می‌شود. این کمبودها جزئی است و مشکلی از بابت اینکه این کلینیک‌ها با مشکل مواجه شده باشند، به وزارت بهداشت گزارش نشده است. 
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.31573s, 18q