فشارخون بالا سبب فرسوده شدن و نارسایی عمل قلب می‌شود

۱۳۹۲/۰۷/۰۶ - ۱۵:۱۲ - کد خبر: 83454

سلامت نیوز : کارشناس تغذیه مرکز بهداشت استان یزد به مناسبت روز جهانی قلب با اشاره به عوامل مستعد کننده بیماری‌های قلبی عروقی گفت: فشارخون بالا کار قلب را زیاد می‌کند و سبب فرسوده شدن و نارسایی عمل و کارکرد قلب می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ مهدیه سادات حاجی میرزاده گفت: عواملی در ابتلا به بیماری‌های قلبی دخیل‌ هستند که می توان با کنترل آنها به طریق طبیعی یا دارویی، خطر ابتلا را کاهش داد.

وی مصرف سیگار را از جمله عوامل مستعد کننده بروز بیماری‌های قلب و عروق دانست و گفت: افراد سیگاری بیشتر از افراد غیرسیگاری در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند.

وی با بیان این که سیگار یکی از عوامل اصلی مرگ بر اثر ایست ناگهانی قلب است، افزود: این مقدار در سیگاری‌ها دو برابر افراد غیرسیگاری است. استعمال دخانیات با مشارکت با سایر عوامل موجب تشدید تاثیرات این عوامل هم می‌شوند. استنشاق دود سیگار از محیط حتی خطر ابتلا را در افراد غیرسیگاری بالا می‌برد.

این کارشناس تغذیه عنوان کرد: هنگامی که کلسترول خون افزایش می‌یابد، میزان خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی هم افزوده می‌شود. زمانی که کلسترول بالای خون با عوامل دیگر مانند مصرف سیگار و فشارخون در فردی وجود داشته باشد، احتمال خطر ابتلا افزایش می‌یابد.

حاجی میرزاده با بیان این مطلب که فشارخون بالا کار قلب را زیاد می‌کند و سبب فرسوده شدن و نارسایی عمل و کارکرد قلب می‌شود، گفت: این عامل موجب بالا رفتن خطر سکته و یا نارسایی قلبی و نارسایی کلیوی می‌شود.

این کارشناس تغذیه یادآور شد: افزوده شدن عامل فشارخون بالا به عواملی مانند چاقی، مصرف سیگار، دیابت و کلسترول بالای خون موجب می‌شود که احتمال بروز بیماری‌های قلبی‌ عروقی چند برابر بیشتر شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.09729s, 18q