پایلوت روش جدید ترک شیشه با استفاده از شربت تریاک در کشور

۱۳۹۲/۰۷/۰۶ - ۱۶:۰۷ - کد خبر: 83478
سلامت نیوز : رئیس جمعیت احیای انسانی کنگره ۶۰ از روشی جدید برای ترک شیشه خبر داد و گفت: در این روش که قرار است در کشور پایلوت شود، فرد شیشه‌ای با استفاده از تریاک و شربت تریاک برای ترک آماده می‌شود.

حسین دژاکام در گفت‌وگو با فارس، در مورد درمان شیشه گفت: برای درمان معتادان به شیشه 2 راه وجود دارد یکی آنچه در مراجع علمی دنیا انجام می‌شود که با اقدامات روان درمانی و به روش ماتریکس است.

وی ادامه داد: روش دیگر در جمعیت احیای انسانی کنگره انجام می‌شود که ترک معتادان به شیشه با استفاده از تریاک و شربت تریاک است.

دژاکام گفت: 10 سال است که بر روی ماده مخدر شیشه کار می‌کنیم و حدود 6 سال است که درمان این بیماران را با تریاک آغاز کرده‌ایم.

رئیس جمعیت احیای انسانی کنگره 60 افزود: مقدار کمی از تریاک یا شربت تریاک با دوز 0.3 سی‌سی به بیمار شیشه‌ای داده می‌شود و ترک آن آغاز می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تاکنون بیش از هزار نفر از بیماران با این روش درمان شده‌اند گفت: این روش ترک اعتیاد قرار است مورد توجه مراکز علمی کشور قرار گیرد و به صورت پایلوت این روش را در مراکز دیگر پیاده کنیم و سپس آن را منتشر کنیم.

دژاکام با بیان اینکه مقدمات این کار با سازمان‌های مرتبط آغاز شده است گفت: در روش ترک اعتیاد شیشه با استفاده از تریاک، بازگشت معتادان بسیار کم و ماندگاری مناسبی گزارش شده است و برخی از محققان به این نتیجه رسیدند که بین 6 روش درمانی ترک اعتیاد این روش مثبت گزارش شده است.

رئیس جمعیت کنگره 60 گفت: خارج از روش ترک شیشه با استفاده از تریاک و شربت تریاک، میزان بازگشت به مصرف مواد مخدر بیش از 90 درصد است و روش‌های روان‌درمانی به تنهایی جوابگو نیست و فقط چند روزی حال بیمار را خوب می‌کند و پس از 3 ماه فرد معتاد مجدد مصرف را شروع می‌کند.

وی از کمبود شربت تریاک انتقاد کرد و گفت: این کمبودها درمان را با مشکل مواجه کرده در حالی که نجات یک بیمار نجات یک جامعه است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.67712s, 18q