تأثیر شیمیایی بوی بدن نوزادان بر مغز مادران

۱۳۹۲/۰۷/۰۸ - ۱۳:۳۳ - کد خبر: 83605
سلامت نیوز :  بوی بدن نوزادان تازه متولد شده یک ارتباط شیمیایی قوی بین مادر و کودک برقرار می‌کند.بوی بدن نوزادان تازه متولد شده بر روی مغز زنان دارای اثر تحریک کننده‌ای مشابه اثر پاداش در مغز هنگام خوردن یک غذای دلپذیر یا مصرف مواد مخدر است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت سلام نو ؛ زمانی که یک زن دوست دارد نوزادی را آغوش بگیرد - ‌حتی اگر کودک فرزند وی نباشد - این یک واکنش بیولوژیکی کاملا طبیعی مرتبط با عملکردهای مادرانه زن است.

دکتر «یوهانس فرانسلی» از محققان دانشگاه مونترال تأکید می‌کند: استفاده از حس بویایی با کمک سیگنال‌های شیمیایی، یک ارتباط غیربصری و غیرکلامی بین مادر و کودک محسوب می‌شود؛ برای نخستین بار در این مطالعه نشان دادیم که بوی بدن نوزادان تازه متولد شده - به عنوان بخشی از این سیگنال شیمیایی - قادر به فعال کردن بخش پاداش در مغز مادران است.

این بخش در حالت عادی هنگام غذا خوردن در حالت گرسنگی یا مصرف مواد در معتادان فعال می‌شود.

در این مطالعه دو گروه 15 نفری شامل مادران در ششمین هفته پس از زایمان و زنان فاقد فرزند شرکت کرده و اسکن عملکرد مغزی آنها در هنگام استشمام بوی بدن نوزاد مورد بررسی قرار گرفت.

اگرچه بوی استشمام شده به فرزندان افراد تحت آزمایش تعلق نداشت، اما اثر شیمیایی دوپامین در هسته کودیت مغز مادران بیش از زنان فاقد فرزند بود.

هسته کودیت (caudate nucleus) در مرکز مغز، نقش مهمی در یادگیری ایفا می کند و دوپامین انتقال دهنده عصبی اصلی در مدار پاداش در مغز است.

به گفته دکتر «فرانسلی»، این مدار پاداش تنها در هنگام خوردن غذاهای خاص یا مصرف مواد مخدر فعال می‌شود و هر بویی باعث تحریک این بخش نمی شود، اما بوی بدن نوزاد تازه متولد شده از قدرت تحریک پذیری بالایی برای فعال کردن این بخش برخوردار است.

نتایج بدست آمده در این مطالعه نشان می‌دهد، بوی بدن نوزاد نقش مهمی در توسعه پاسخ‌های انگیزشی و عاطفی بین مادر و کودک ایفا می‌کند که با عملکردهای مادرانه از جمله شیر دادن و مراقت مستمر از نوزاد همراه شده و به بقای کودک کمک می‌کند.

محققان معتقدند که زایمان احتمالا عامل تغییرات هورمونی می‌شود که مدار پاداش در هسته کودیت را دستخوش دگرگونی می‌کند.

نتایج این مطالعه در مجله Frontiers in Psychology منتشر شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.76708s, 18q