80 درصد بیماری‌های روانی با دارو درمان می‌شود

۱۳۹۲/۰۷/۰۸ - ۱۴:۱۵ - کد خبر: 83617

سلامت نیوز : دبیر پانزدهمین کنگره سراسری روانپزشکی ایران گفت: درمان 80 درصد بیماری‌های روانی تنها با دارو میسر است و خدمات روانشناسی نقش زیادی در درمان ندارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ علی‌اکبر نجاتی در نشست خبری پانزدهمین کنگره سراسری روانپزشکی ایران گفت: مرز مشترک پزشکی عمومی و سایر تخصص‌های پزشکی بحث روان‌تنی در روانپزشکی است که به بررسی آن دسته از بیماری‌هایی می‌پردازد که عوامل روانشناسی و جسمانی مشترکی دارند.

وی با اشاره به اهمیت بحث روان تنی در درمان بیماری‌ها، عنوان کرد: طب روان تنی به این سبب قابل اهمیت است که جامعیت وجود انسان را برای حفظ سلامتی مورد نظر دارد.

دبیر پانزدهمین کنگره سراسری روانپزشکی ایران ادامه داد: در این مبحث بررسی می‌شود که اشکالات بیوشیمیایی در ساختار مغز به چه طریقی برطرف شود تا اختلالاتی که در واسطه‌های شیمیایی مغز ایجاد می‌شود از برنامه بیماری‌های جسمانی جلوگیری کند.

وی در این رابطه افزود: این بحث از این جهت حائز اهمیت است که این باور مردم شناسایی شود که بیمار روانی با فرد مبتلا به بیماری‌های جسمی تفاوت ندارد و مانند او باید برای درمان بیماری خود تلاش کند.

نجاتی ادامه داد: مردم باید به تشخیص به موقع بیماری روانی خود نیز اهمیت دهند تا فاجعه زمانی بین تشخیص و درمان کمتر شود و درمان نتیجه بهتری داشته باشد.

این روانپزشک با بیان اینکه نگرشی باید برای عموم مردم به وجود بیاید که بیماران روانی درمان کوتاه مدت ندارند، عنوان کرد: هیچ بیماری تک عاملی نیست و نمی‌توان گفت همه بیماری‌ها علت هیجانی دارد چرا که ممکن است همان علت هیجانی نیز به دلیل تغییرات بیوشیمی باشد.

نجاتی به ورود مشاوران و روانشناسان غیرکارآمد در بحث درمان بیماری‌های روانی اشاره کرد و افزود: رفع 80 درصد بیماری‌های روانی با درمان دارویی امکان‌پذیر است و در سایر کشورهای دنیا تنها روانپزشک اجازه دارد بیمار روانی را به خصوص برای اولین بار معاینه و درمان تجویز کند.

دبیر پانزدهمین کنگره سراسری روانپزشکی در ادامه گفت: در حال حاضر هزاران مشاور و روانشناس در حال فعالیت هستند اما فقط عده کمی هستند که آموزش بالینی دیده‌اند و این تعداد شاید به 100 نفر در کشور نیز نرسد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.92118s, 18q