آزمایش هموگلوبین ای وان سی (HbA1C) چیست؟

۱۳۹۲/۰۷/۰۸ - ۱۷:۱۲ - کد خبر: 83653
سلامت نیوز : آزمایش هموگلوبین ای وان سی  یک آزمایش خون بسیار رایج می باشد که  برای غربالگری بیماران دیابتی نوع یک و دو کارآیی دارد و نشان می دهد بیماران به چه میزان در کنترل بیماری دیابت  کامیاب بوده اند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از  روابط عمومی بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ؛ دکتر فرهاد رجب پور صنعتی در این باره گفت: هموگلوبین بخشی از گلبول های قرمز است که اکسیژن را به سلول ها می رساند در این بین چنانکه گلوگز(قند)چسبیده به آنها بیشتر از اندازه ی معمول باشد پزشک را به وجود بیماری دیابت  یا بیماری های دیگر آگاه می سازد.  

آزمایش هموگلوبین ای وان سی (HbA1c)  نشانگر میزان گلوگز(قند) همراه با هموگلوبین موجود در خون  و میانگین قند خون بیمار در 2 تا 3 ماه گذشته  است  بنا بر این در صورتی که میزان قند خون در 2 یا 3 ماه بالا باشد نتیجه ی این  آزمایش نشان دهنده کنترل نامناسب قند خون و در نتیجه امکان بروزعوارض بیشتر دیابت می باشد.

وی افزود: به بیماران دیابتی توصیه می شود که در سال 3 تا 4 بار آزمایش هموگلوبین ای وان سی (HbA1c)  را انجام داده و سپس با پزشک خود درباره روند درمان مشورت نمایند.

بر اساس پژوهش های  انجام شده در دانشگاه جانز هاپکینز( Johns Hopkins University)‏  اندازه گیری هموگلوبین ای وان سی دقیق ترین آزمایش برای ارزیابی احتمال به عوارض دیابت شامل بیماریهای قلبی، چشمی، کلیوی، سکته و آسیب عصبی است.

نکته ی مهم در این زمینه آن است که نتایج این آزمایش در بیماران مبتلا به کم خونی، آنهایی که ترکیبات ویتامین مانند ویتامین C و E دریافت می کنند، بیماران با کلسترول بالا و بیماران مبتلا به بیماری های کبدی و کلیوی ممکن است غیر طبیعی باشد.پس درصورت داشتن هرکدام از شرایط یاد شده  پزشک خود را آگاه نمایید.

تغییر نتایج این آزمایش به شرح زیر است :
   

 بین 4%  و  5/6 %

سالم

بین 5/7 %  و 6/4 %

در ریسک بالا برای ابتلا به دیابت

 بیشتر از 6/5 % 

 بیمار مبتلا به دیابت


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
گلی
واقعا سایت فوق العاده ای دارید ممنون از اطلاعاتی که بهم دادین
karimullah
خیلی یک سایت آموزنده و باارزش است..
9.34221s, 21q