بیماری خود را براساس ماه تولد بشناسید

۱۳۹۲/۰۷/۱۰ - ۱۰:۳۰ - کد خبر: 83749
بیماری خود را براساس ماه تولد بشناسید
سلامت نیوز : ماهی كه در آن متولد می‌شوید می‌‌تواند روی كل زندگی شما تاثیر بگذارد، مسئله فقط این نیست كه جشن تولدتان كی برگزار می‌شود بلكه موضوع این است كه زمان تولد شما روی ابتلای شما به بسیاری از بیماری‌ها تاثیر می‌گذارد و در واقع به طور مستقیم به سلامت شما ربط پیدا می‌كند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مجله زندگی ایده آل ؛ مطالعات متعددی در این مورد انجام شده است، برای مثال در همین ماه گذشته نتایج تحقیقات وسیعی كه در انگلستان انجام شده و نتایج آن در نشریه ژورنال روانشناسی انگلستان به چاپ رسیده نشان داده كه كودكان متولد ماه‌های بهار بیشتر از سایر ماه‌ها در معرض ابتلا به بیماری‌های مختلف خوردن، مثل كم‌اشتهایی عصبی یا پرخوری هستند. این مطلب به شما می‌گوید كه اگر متولد ماه‌ها یا فصل‌های مختلف باشید احتمال ابتلای شما به كدام بیماری‌ها بالاست و در مقابل كدام بیماری‌ها ایمن هستید.

 شاید تقصیر ویتامین D باشد

در بسیاری از مطالعاتی كه در مورد ارتباط ماه تولد در ماه‌های مختلف با بیماری‌های گوناگون انجام گرفته محققان توانسته‌اند علت مشخصی برای این ارتباط پیدا كنند. گاه توضیح داده شده كه در ماه‌های مختلف سال ممكن است میزان ویتامین D تولید شده در بدن متفاوت باشد، یا افزایش و كاهش هورمون‌های بدن در این میان نقش داشته باشند اما به هر حال نمی‌توان به طور قطعی عوامل مختلف تاثیرگذار در این ارتباط را مشخص كرد و مثلا آنها را برطرف كرد اما در اینجا تمام مطالعات انجام شده در ارتباط با تاثیر ماه تولد با وضعیت سلامت و بیماری‌ها را برای‌تان فهرست می‌كنیم.

زمستانی‌ها؛ ناراضی و عصبی

نارضایتی اجتماعی

بر اساس نتایج مطالعه‌ای گسترده كه توسط كالج نتردام انجام شده است متولدین ماه‌های زمستانی سال از لحاظ مالی كم‌درآمدتر از متوسط متولدین ماه‌های دیگر هستند. جالب است بدانید كه بر اساس این تحقیق كه روی آمارهای 6 میلیون كودك متولد شده در ماه‌های مختلف انجام گرفته است مشخص شد مادرانی كه در زمستان وضع حمل می‌كنند نسبت به سایر مادران، سطح تحصیلات پایین‌تری دارند و وضعیت اقتصادی آنها هم نسبت به دیگر مادران بدتر است. در این مطالعه مشخص شده است كه سطح نارضایتی عمومی نسبت به خود و زندگی اجتماعی در متولدین ماه‌های سرد سال از همه بیشتر است و برای همین متولدین این ماه‌ها بیشتر از متولدین فصول دیگر به روانشناس مراجعه می‌كنند و عمده‌ترین علت مراجعه آنها به روانشناس هم عصبیت و پرخاشگری است.

حساسیت غذایی

بر اساس مطالعه‌ای كه انجمن ملی اپیدمیولوژی و آلرژی انجام داده است متولدین ماه‌های آبان و آذر دوبرابر متولدین ماه‌‌های دیگر دچار حساسیت‌های غذایی متفاوت هستند. جالب است كه میزان حساسیت به تخم‌مرغ در كودكان متولد ماه‌های آبان و آذر سه برابر كودكان متولد ماه‌های دیگر است. در این مورد مطالعات نشان داده كه در پاییز میزان آلرژی‌‌‌های موجود در هوا بیشتر از همیشه است و برای همین در بدن زنان باردار نوعی آنتی‌بادی به نام ایمونوگلوبین E ترشح می‌شود كه به بدن كودك راه می‌یابد و احتمالا این ایمونوگلوبین باعث بروز حساسیت غذایی در كودكان در آینده است.

بیماری كرون

مطالعه‌ای گسترده كه در فاصله سال های 1977 تا 1992 در دانمارك انجام شده نشان داده كه متولدین ماه‌های گرم سال بیشتر به بیماری گوارشی كرون- كه روده بزرگ را درگیر می‌كند- مبتلا می‌شوند. در این مطالعه 6هزار نفر مبتلا به این بیماری مورد بررسی قرار گرفته‌اند و مشخص شد ابتلای متولدین تابستان به این بیماری حدود دوبرابر متولدین فصل‌‌های دیگر است.

ورزشكار شدن

نتایج مطالعه پژوهشگران استرالیایی روی متولدین ماه‌های زمستان نشان داده است كه بیشتر ورزشكاران حرفه‌ای متولد زمستان هستند. برای مثال 38درصد اعضای تیم ملی شنای استرالیا متولد زمستان هستند و كمتری تعداد 18درصد متولد ماه‌های تابستانی هستند. در میان بازیكنان حرفه‌ای فوتبال هم 35درصد متولد ماه‌های زمستانی هستند كه این آمار بیشتر از تمام فصل‌های دیگر است.

نزدیك‌بینی

متولد تابستان هستید و در دیدن چیزهای دور دچار مشكل هستید؟ این اصلا عجیب نیست چرا كه مطالعات انجام گرفته در فرانسه نشان داده است كه متولدین ماه‌های مرداد و شهریور بیشتر از متولدین ماه‌های دیگر سال در معرض ابتلا به نزدیك‌بینی هستند. مطالعات انجام گرفته توسط سازمان بهداشت جهانی نشان داده این مشكل چشمی در تمام جهان در افراد متولد ما‌ه‌های تابستانی در حدود 25درصد بیشتر از متولدین دیگر فصل‌هاست. جالب است كه آمار نشان می‌دهد متولدین ماه‌های تابستانی بیشتر از متولدین فصل‌های دیگر جراحی چشمی انجام می‌دهند.

جراحی چشم لازم دارید؟

اسكیزوفرنی

مطالعاتی كه توسط گروه پژوهشی انجمن روانپزشكی آمریكا انجام گرفته نشان داده است كه متولدین ماه‌های تابستانی سال بیشتر به نوع خاصی از اسكیزوفرنی (كه به نام اسكیزوفرنی از نوع كمبودی شهرت دارد) مبتلا می‌شوند. علائم این بیماری عبارت است از صحبت كردن بی‌هدف و بی‌ربط، عدم تناسب احساسات با حالت چهره و عدم رفتار مناسب با دیگران و... جالب است بدانید كه متولدین ماه‌های تابستانی كمتر از تمام فصل‌های دیگر به اسكیزوفرنی دچار (توهمات شنوایی یا بینایی) می‌شوند.

بهاری‌ها در خطر ام‌اس

در خطر ام اس

مراتیپل اسكلر دزیس (MS): بر اساس مطالعاتی كه در كانادا انجام گرفته مشخص شده است كه متولدین ماه‌های فروردین و اردیبهشت حداقل در این كشور بیشتر از متولدین ماه‌های دیگر سال در معرض ابتلا به بیماری ام‌اس هستند. در این مورد این فرضیه مطرح شده كه به طور معمول در ماه‌های فروردین و اردیبهشت معمولا هوا ابری است و به همین دلیل زنان باردار كمتر در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند. مطالعات نشان داده كه در معرض نور مستقیم خورشید به میزان كافی (نه بیش از حد) قرار گرفتن، برای زنان باردار می‌تواند به رشد بهتر مغز جنین آنها كمك كند.

پاییزی‌های حساس به غذا و هوا

آسم

به طور معمول این تصور وجود دارد كه بیشتر متولدین ما‌ه‌های سرد سال به بیماری آسم مبتلا می‌شوند اما حالا مطالعات انجام شده در آمریكا نشان می‌دهد كه كودكان متولد اول پاییز بیشتر احتمال دارد تا به آسم مبتلا شوند. در این مطالعات مشخص شد كه كودكان پاییزی 30درصد بیشتر از كودكان متولد دیگر فصل‌ها به آسم دوران كودكی مبتلا می‌شوند. اختلاف میان بروز آسم در بزرگسالی میان متولدین ماه‌های مختلف كمتر از این حد است اما باز هم میزان بروز آسم در میان متولدین پاییز بسیار بیشتر است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.27865s, 18q