سالمندان روزانه شش تا هشت لیوان آب بنوشند

۱۳۹۲/۰۷/۱۳ - ۰۹:۳۶ - کد خبر: 83897

سلامت نیوز : کارشناس تغذیه مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه، می‌گوید: سالمندان باید روزی شش تا هشت لیوان آب بنوشند.

"لیلا رضا‌زاده" در گفت‌و گو با (ایسنا) ، با اشاره به اهیمت تغذیه در دوران سالمندی، اظهار کرد: تغذیه یک فرد سالمند باید به گونه‌ای باشد که همه نیازیهای وی از جمله نیاز به انرژی، پروتئین، چربی، ویتامین، مواد معدنی و ... را تامین کند و به این منظور لازم است از همه چهار گروه اصلی مواد غذایی برای سالمندان استفاده شود.

وی افزود: مصرف شیر و لبنیات برای تامین پروتئین و کلسیم سالمند به میزان دو تا سه لیوان در روز توصیه می شود که البته لبنیات مصرفی سالمندان باید کم چرب و حداکثر1.5 درصد چربی داشته باشد.

به گفته کارشناس تغذیه مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه مصرف یک لیوان شیر گرم قبل از خواب نیز برای بر طرف شدن مشکلات خواب سالمندان توصیه می شود.

رضا زاده تصریح کرد: مصرف حبوبات و غلات در قالب عدس پلو، لوبیا پلو، انواع آش، شیربرنج و ... نیز برای سالمندان ضروری است و مجموعه کاملی از پروتئین را برای بدن آنها تامین می کند.

وی تاکید کرد: برای تامین ویتامین و املاح مورد نیاز بدن سالمندان باید از انواع میوه و سبزی استفاده کرد که فیبر موجود در آنها نیز باعث جلوگیری از یبوست می شود.

کارشناس تغذیه مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه با اشاره به اینکه بسیاری از سالمندان مشکل جویدن دارند و به علاوه دستگاه گوارش انها ممکن است میوه تازه را نپذیرد، یادآور شد: می توان میوه ها را رنده و خرد کرد و یا به صورت آب پز در اختیار سالمند گذاشت.

رضا زاده تاکید کرد: برای سالمندانی که دستگاه گوارش آنها لبنیات را نمی پذیرد نیز مصرف ماست های پروبیوتیک توصیه می شود.

وی افزود: سالمندان مصرف نمک، شکر، شیرینی و روغن را به حداقل برسانند و روغن مصرفی آنها نیز باید روغن مایع باشد.

کارشناس تغذیه مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه به سالمندانی که فشار خون دارند توصیه کرد اگر اضافه وزن دارند، وزن خود را کاهش دهند و همچنین از مصرف مواد غذایی دارای اسیدهای چرب اشباع، روغن جامد، گوشت قرمز، کله پاچه، مواد غذایی فرآوری شده وسوسیس و کالباس خودداری کنند.

رضا زاده با بیان اینکه اکثر سالمندان به دلیل مشکل چشایی کمتر احساس تشنگی می کنند، خاطرنشان کرد: مصرف روزانه شش تا هشت لیوان مایعات مخصوصا آب ساده برای سالمندان توصیه می شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
12.00401s, 19q