لزوم توزیع شیر استریلیزه در مدارس

۱۳۹۲/۰۷/۱۵ - ۱۶:۳۰ - کد خبر: 84138

سلامت نیوز : رییس اداره بهداشت مواد غذایی و بهسازی اماکن عمومی وزارت بهداشت عمده‌ترین مشکل بهداشتی در مدارس را مربوط به پایگاه‌های تغذیه مدارس و همچنین سرویس بهداشتی مدارس عنوان کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ مهندس محسن فرهادی در نشست خبری روز جهانی کودک که در مرکز طبی کودکان برگزار شد، گفت: عمده‌ترین مسئولیت ما، کنترل عوامل محیطی است. بر این اساس تمام مسائلی که به حفظ سلامت و تامین سلامت کودکان بازمی‌گردد البته با دیدگاه عوامل محیطی و کنترل آنها، مورد توجه اداره ما قرار دارد.

وی افزود: با شروع سال تحصیلی، طی بخشنامه‌ای، اقدامات مربوط به کنترل مهدکودک‌ها، پیش‌دبستانی‌ها و مدارس سراسر کشور تشدید شد. عمدتا محورهای کنترلی که همکاران ما در سطح کشور انجام می‌دهند به بهداشت مواد غذایی و همچنین بهداشت محیط بازمی‌گردد.

وی افزود: در بحث مدارس عمده‌ترین مباحث ما به پایگاه‌های تغذیه مدارس، کنترل آب شرب مصرفی مدرسه، کنترل و دفع فاضلاب تولیدی و پسماند تولید شده و در نهایت وضعیت سرویس‌های بهداشتی مدارس مربوط می‌شود.

وی عمده‌ترین مشکلات در مدارس را متمرکز بر پایگاه‌های تغذیه سالم و همچنین سرویس‌های بهداشتی دانست و گفت: بهترین شاخص ما در مدارس به آب شرب مربوط می‌شود که البته ممکن است در بخش‌های روستایی مشکلاتی در این زمینه وجود داشته باشد. سرویس‌های بهداشتی از نظر تعداد و همچنین کیفیت رعایت بهداشت فردی و عمومی مشکلاتی دارند که باید در این راستا در جهت رفع آن اقدام شود. همچنین وضعیت بوفه‌های مدارس از شاخص‌های سازه‌ای و محیطی چندان خوب نیست و تنها 30 تا 40 درصد بوفه‌ها از نظر سازه‌ای از وضعیت بهداشتی خوبی برخوردارند.

وی در ادامه به موضوع شیر مدرسه اشاره کرد و در پاسخ به سئوال خبرنگاران مبنی بر کاهش 50 درصدی اعتبارات مربوط به شیر مدرسه در آموزش و پرورش، گفت: با توجه به کمبود اعتبارات احتمالی وزارت آموزش و پرورش، ممکن است توزیع شیر مدرسه از پیش‌دبستانی‌ها و دبستانی‌ها آغاز شود. البته کنترل توزیع شیر در مدارس نیز از اهمیت خاصی برخوردار است، چرا که اغلب مدارس فاقد دستگاه‌های نگهداری شیرهای پاستوریزه هستند. بر این اساس است که باید شیر پاستوریزه به محض توزیع، مصرف شود. در این باره توصیه ما آن است که شیر استریلیزه در مدارس توزیع شود.

فرهادی در ادامه با بیان اینکه مراکز تفریحی و پارک‌ها نیازمند کنترل‌های ویژه هستند، افزود: کنترل و بازرسی و پوشش 100 درصدی در مهدکودک‌ها، پیش‌دبستانی‌ها و مدارس به دلیل کمبود نیروی انسانی با سختی انجام می‌شود. به این منظور برنامه‌ای را تحت عنوان خود کنترلی و خود اظهاری بهداشتی در نظر داریم.

وی در این باره ادامه داد: به این منظور تفاهم‌های اولیه با وزارت آموزش و پرورش صورت گرفته است و به شکل پایلوت در شهر تهران و شهرستان‌های آن اجرا خواهد شد. بی‌تردید این امر در افزایش پوشش‌های نظارتی کمک خواهد کرد. این کنترل‌ها توسط مراقبان بهداشتی مدارس و طب شاخص‌هایی که وزارت بهداشت در اختیارشان می‌گذارد، انجام خواهد شد.

فرهادی افزود: مدارس نیز نتایج این کنترل‌ها را به مراکز بهداشت شهری اعلام خواهند کرد. البته همکاران ما برای صحت و دقت انجام این کار، نظارت‌های حاکمیتی را نیز اعمال خواهند داشت.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.2311s, 18q