بروز عوارض خطرناک‌ اعتیاد در زنان نسبت به مردان بیشتر است

۱۳۹۲/۰۷/۱۶ - ۱۰:۰۳ - کد خبر: 84151
سلامت نیوز : یك پژوهشگر حوزه اعتیاد، بروز عوارض خطرناک‌تر اعتیاد در زنان را نسبت به مردان بیشتر عنوان كرد و گفت: طبق یافته‌های یك پژوهش اکثر زنان به نقش مخرب اعتیاد بر وضعیت اقتصادی خانواده معترف هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا ؛ دكتر لیلا یزدان‌پناه روز چهارشنبه در نشست علمی پژوهشی كه با عنوان «بررسی کیفی زنان معتاد شهر کرمان با تأکید بر آسیب‌های وارده بر خانواده» در مجموعه فرهنگی شقایق برگزار شد، گفت: هدف اصلی این پژوهش پرداختن به دید زنان درگیر با موضوع اعتیاد، شیوه‌های معتاد شدن، پیامدها و آسیب‌های اعتیاد زنان در خانواده بود.

وی جامعه آماری این پژوهش را زنان معتاد مراجعه‌کننده به مراکز ترک اعتیاد شهر کرمان در سال 1391 عنوان كرد و گفت: ابزار مورد استفاده در این پژوهش، مصاحبه عمیق و مشاهده رفتار کلامی و غیرکلامی حاکی از تجربه احساسی در محیط کلینیک و بازپروری توسط پژوهشگر بود.

این پژوهشگر حوزه اعتیاد در ادامه، میانگین سن شروع مصرف مواد در این جامعه آماری را 22 سال خواند و گفت: بیشترین فراوانی اعتیاد در این جامعه آماری بین گروه سنی 28 تا21 سال (46 درصد) و كمترین آن بین گروه سنی 58-46 سال (6 درصد) بود.

یزدان‌پناه افزود: همچنین در این تحقیق مشخص شد كه 76 درصد زنان، متأهل، 3 درصد مجرد و مابقی بیوه و مطلقه هستند و از لحاظ تحصیلات نیز، 46 درصد تا دوره راهنمایی را گذرانده‌اند و 10 درصد دارای دیپلم هستند و مابقی نیز در سطح دبستان، دبیرستان و بیسواد می‌باشند.

وی بیان داشت: در این پژوهش، 63 درصد از پاسخگویان مشوق مصرف مواد خود را همسر، 20 درصد دوستان، همسایگان یا فامیل، 10 درصد والدین، خواهر و برادر و 7 درصد خودشان را عنوان كردند.

وی گفت: هروئین، عمده‌ترین ماده مصرفی پاسخگویان و استفاده ترکیبی از هرویین با موادی همچون کریستال، شیشه، تریاک، شیره و سیگار توسط تعدادی از پاسخگویان از دیگر مواد مصرفی بود و حتی اكثر افراد اذعان كردند كه مواد را به شکل خانوادگی و گروهی مصرف می‌كردند.

این پژوهشگر حوزه اعتیاد اظهار داشت: طبق یافته‌های این پژوهش، شبکه روابط (اعتیاد اعضای خانواده پدری، همسر و اعضای خانواده همسر و دوستان)، مشکلات زندگی زناشویی، تسکین بیماری های جسمی و روحی، تجربیات دوران کودکی و نگرش جنسیتی از جمله دلایل روی آوردن زنان به مصرف مواد است.

یزدان‌پناه افزود: اکثر زنان مورد بررسی در این پژوهش، به نقش مخرب اعتیاد بر وضعیت اقتصادی خانواده و از بین رفتن شیوه‏های صحیح کنترل و نظارت بر اعمال و رفتار فرزندان در خانواده‏هایشان و کوتاهی در رسیدگی و تربیت فرزندان در ابعاد مختلف معترف بودند.

وی در ادامه، با بیان اینكه براساس نتایج این پژوهش، بروز عوارض خطرناک‌تر اعتیاد در زنان نسبت به مردان بیشتر است، گفت: آگاهی دادن به افراد در مورد تبعات مواد مخدر و اثرات مخرب آن را امری ضروری است و باید از طریق ابزارهای در اختیار و رسانه‌های جمعی نگرش جامعه را نسبت به معتادان تغییر دهیم.

وی افزود: پیشنهاد می‌شود مراکز و مؤسساتی خاص جهت انجام حمایت از این افراد و جامعه‌پذیر كردن آنها و مراکز خوابگاهی و شلترها جهت نگهداری و صیانت از این افراد با هدف کاهش آسیب ایجاد شوند و همچنین مراکز ترک اعتیاد مخصوص زنان توسعه یابند.

یزدان‌پناه تاكید كرد: باید بهره‌گیری مناسبی از امکانات و خدمات خیرین در خصوص نجات زنان از اعتیاد با توجه به نقش آنها در تربیت جامعه شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.20297s, 18q