چاقی دومین علت مرگ و میر قابل پیشگیری است

۱۳۹۲/۰۷/۲۰ - ۱۶:۴۳ - کد خبر: 84534
سلامت نیوز : امروزه مقوله اضافه وزن و چاقی مرضی یک مسأله مهم بهداشتی بوده، بطوری که بطور متوسط میانگین عمر چاق‌ها نسبت به افراد سالم ۱۰سال کمتر است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا ؛ مدیرگروه جراحی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد از چاقی به عنوان دومین علت مرگ و میر قابل پیشگیری در دنیا یاد کرد و درباره چاقی مرضی و راه‌های پیشگیری و درمان آن، گفت: برای هر قدی، وزنی متناسب و تعریف شده طبق فاکتور BMI که تعیین کننده میزان چاقی و افزایش وزن افراد بوده، قابل قبول است و میزان طبیعی آن بین ۱۸ تا ۲۵ است.

علی جنگجو با بیان اینکه «BMI بالا‌تر از ۲۵غیرطبیعی بوده و اضافه وزن محسوب می‌شود»، اظهار کرد: در این میان BMI بالای ۳۰ چاقی و BMI بالای ۴۰ به عنوان چاقی مرضی مطرح می‌شود و این درحالیست که سیگار و چاقی به ترتیب اولین و دومین عوامل مرگ و می‌رهای قابل پیشگیری در دنیا هستند و کاهش طول عمر را در پی دارند.

دوسوم جمعیت آمریکایی‌ها، اضافه وزن دارند

وی افزود: دوسوم جمعیت آمریکایی‌ها، اضافه وزن دارند و یک سوم BMI بالای ۳۰ دارند، یعنی چاق هستند و ۱۲میلیون نفر نیز بدلیل ابتلا به چاقی مرضی در معرض کاهش طول عمر قرار دارند.

عوارض ناشی از چاقی مرضی

دانشیار دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد به عوارض ناشی از چاقی مرضی اشاره کرد و وبدا گفت: دیابت تیپ۲، افزایش فشارخون، چربی خون، تنگی نفس و آسم، افزایش ریسک بیماری‌های قلب و عروق و توقف تنفس در هنگام خواب بیماری‌هایی هستند که افراد مبتلا به چاقی مرضی را تهدید و طول عمر آن‌ها را کمتر می‌کند.

چاق‌ها مکرر دچار توقف تنفس در خواب می‌شوند

وی با هشدار نسبت به اینکه «افراد چاق بطور مکرر دچار توقف تنفس در خواب می‌شوند»، خاطرنشان کرد: بطور تقریبی همه افراد چاق مبتلا به کبد چرب، افزایش برگشت اسید از معده به مری، دردهای مزمن کمر و آرتروز، افزایش سنگ‌های کیسه صفرا، افسردگی بوده و خطر آمبولی ریه و بروز سکته‌های مغزی کشنده آن‌ها را تهدید می‌کند.

درصد زیادی از زنان چاق مشکل نازایی دارند
جنگجو همچنین به بروز اختلالات هورمون‌های زنانه در خانم‌های چاق اشاره کرد و افزود: درصد زیادی از زنان چاق مشکل نازایی نیز دارند که خوشبختانه در بیشتر موارد با کاهش وزن پس از جراحی، امکان باروری ایجاد می‌شود
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.95397s, 18q