نقش بیماری لثه در بروز آرتریت روماتوئید

۱۳۹۲/۰۷/۲۵ - ۰۵:۴۱ - کد خبر: 84801
سلامت نیوز : نتایج بررسی های جدید نشان می دهد، باکتری های مسبب بیماری لثه باعث شدت یافتن بیماری آرتریت نیز می شود. اگر چه ماهیت بیماری آرتریت روماتوئید و بیماری لثه با هم کاملاً متفاوت است اما هر دو نوع بیماری به طور شگفت انگیزی ویژگی های بالینی مشابه دارند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ به گفته محققان، بیماری لثه در واقع التهاب عفونی است در حالی که آرتریت نوعی بیماری خود ایمنی است. اما نقطه مشترک آن ها این است که سیستم ایمنی به بافت ها حمله می کند و در نتیجه باعث از دست رفتن دندان، نقص شدید در صورت و از کار افتادن عملکرد مفصل می شود. اما باکتری موجود در دهان چگونه می تواند روی مفصل ها تأثیر بگذارد؟هنگامی که سیستم دفاعی بدن به علت التهاب قرمز می شود، تغییرات غیرطبیعی در پروتئین ها به وجود می آید. اگر سال هاست که از نخ دندان استفاده نکرده اید، الان هم دیر نشده است. به گفته محققان این پروتئین، ۱۰ سال قبل از بروز علایم بالینی اولیه روماتوئید آرتریت ظاهر می شود.

درباره این موضوع دکتر سعید اخوان، دندان پزشک چنین می گوید: دو بیماری آرتریت روماتوئید و پیریدونتال (بیماری لثه ای) جزو بیماری های مزمن التهابی محسوب می شود. نتایج تحقیقی که به تازگی در آمریکا انجام شده است، نشان می دهد کسانی که آرتریت روماتوئید دارند، ۸ برابر بیشتر از دیگران در معرض بیماری لثه ای قرار دارند. از طرف دیگر نتایج تحقیق دیگری نیز نشان می دهد در بدن افرادی که بیماری پیشرفته لثه ای دارند، آنزیمی ترشح می شود که باعث ایجاد التهاب مفاصل می شود. پس نتیجه می گیریم که این ۲ بیماری تأثیر مستقیمی روی یکدیگر می گذارد. وی به بیماران مبتلا به روماتوئید که بیشتر در معرض بیماری لثه ای قرار دارند، توصیه کرد برای معاینه دوره ای به دندان پزشک مراجعه کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.86607s, 18q