سلامت نیوز : معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر توجه ویژه به زیر ساخت‌های عمومی، مولفه‌های اجتماعی سلامت و روابط بین بخشی در دانشگاه، گفت: از آنجا که شبکه‌های بهداشت و درمان جزیی از دانشگاه‌های علوم پزشکی محسوب می‌شوند، بنابراین آموزشی کردن فضای درمانگاه‌ها و پایگاه‌های بهداشتی در صدر برنامه‌های ما قرار دارد.

دکتر آرش رشیدیان در گفت‌وگو با (ایسنا) ، با اشاره به اینکه چالش‌های بهداشتی در خیلی از حوزه‌ها وجود دارد و تنها مختص دانشگاه علوم پزشکی تهران نیست، گفت: با توجه به بررسی‌ها و ارزیابی‌هایی که صورت گرفته، دانشگاه زیرساخت‌های خوبی در حوزه بهداشت داراست، به گونه‌ای که معاونت بهداشت آن تاکنون اقدامات مثبت قابل توجهی انجام داده و از توان کارشناسی بالایی در این حوزه برخوردار است.

وی افزود: بر اساس گزارش‌های اولیه‌ای که از مدیران برنامه‌ها و شبکه‌های مختلف اخذ شده است، اقدامات انجام شده توسط این معاونت در سال‌های اخیر به رغم وجود یکسری چالش‌های بهداشتی جدی در کشور، به خوبی توانسته از پس مشکلات موجود برآید و تا حدودی کارساز بوده است.

این معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر اینکه ایجاد پایگاه‌های بهداشتی در سطح شهرهای بزرگ و تکمیل شبکه به علت عدم استخدام نیروی جدید مشکل شده بود، تصریح کرد: همینطور افزایش کرایه بها و قیمت خرید برای تهیه مکان از دیگر موانع به شمار می‌رفت. سال گذشته مدل مشارکتی با همکاری بخش خصوصی طراحی و انجام شد به گونه‌ای اجرای این طرح و برنامه‌های در نظر گرفته شده دیگر موجب گسترش پایگاه‌های بهداشتی در کشور شد و نقص پوششی شبکه را به طور کامل مرتفع ساخت.

رشیدیان برنامه‌های مدیریت بیماری‌ها همچون کنترل دیابت، طراحی راهنماهای بالینی در این خصوص همچنین ایجاد مراکز ارائه خدمات دیابت در حوزه پزشکی و درسطح درمانگاه ها را از جمله اقدامات مثبت انجام شده توسط معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران عنوان کرد و افزود: براساس توافقاتی که با بیمارستان روزبه انجام شده و مراحل نهایی خود را طی می‌کند، قرار شده است بیماری‌های مزمن روانی در سطح جامعه و میان مردم شناسایی و درمان شوند؛ ارزیابی‌ها از روند اجرای این موضوع تاکنون خوب بوده است.

وی همچنین تصریح کرد: در دو سال گذشته در خصوص اقدامات پزشک خانواده، تکمیل برنامه‌ها و اجرا یکسری زیرساخت‌های مفید انجام شد که به دلیل تصمیم وزارت بهداشت مبنی بر اجرای آن در استان‌های دیگر، سرعت حرکتش آرام‌تر شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی با بیان اینکه این دانشگاه به عنوان یک دانشگاه مادر برشمرده می‌شود، اظهار کرد: حوزه بهداشت بزرگ است و انتظارات نیز از این دانشگاه بالاست، بنابراین باید در انجام وظایفی که نسبت به مردم داریم دقت شود. اولویت ما در سه ماه آینده، بازبینی برنامه‌ها و ارزیابی آنهاست تا مشخص شود که تا چه سطحی قادر به پیشروی بوده‌اند. تلاش ما در این حوزه با توجه به اولویت‌های دانشگاه و دستورالعمل وزارتخانه همچنین شناسایی نیاز مردم به ویژه در جنوب تهران، شهرستان‌های اطراف و مناطق محروم خواهد بود.

وی در ادامه شبکه‌های بهداشت و درمان را جزیی از دانشگاه‌های علوم پزشکی دانست و افزود: از این شبکه‌ها در آموزش دانشجویان پزشکی و رشته‌های مرتبط همچون داروسازی و دندانپزشکی استفاده چندانی نشده است، امیدواریم از اواخر سال جاری با همکاری معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران و با توجه به انتظارات دانشکده‌ها شرایط مناسب برای آموزش کردن محیط در درمانگاه‌ها و پایگاه‌های بهداشتی فراهم شود تا ضمن ارتقای کیفیت آموزش، تاثیر مثبتی نیز در ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مردم صورت گیرد.

در پایان دکتر رشیدیان هدف و مسوولیت اصلی خود در سمت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تهران را توجه به سلامت و بهداشت مردم مطرح کرد و گفت: توجه به زیرساخت‌های عمومی و مولفه‌های اجتماعی سلامت همچنین روابط بین بخشی کیفیت ارائه خدمات به مردم را بهبود می‌بخشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =