سیاست‌های اجباری برای کاهش آمار سزارین وضع شود

۱۳۹۲/۰۷/۲۹ - ۱۴:۱۳ - کد خبر: 85070

سلامت نیوز : یک کارشناس مامایی افزایش تعرفه زایمان طبیعی، کاهش تعرفه سزارین، صدور مجوز برای انجام زایمان طبیعی در منزل توسط ماما و وضع سیاست‌های اجباری برای کاهش آمار سزارین را از جمله راهکارهای موجود به منظور احیای جایگاه ماماها و کاهش آمار سزارین در کشور دانست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ زهرا شکراللهی درهمایش "تدوین برنامه راه برای استقرار مراقبت مامامحور" که در بیمارستان شهید اکبرآبادی برگزار شد، با بیان اینکه یکی از فرصت‌های پیش رو که در حال حاضر کمرنگ شده است استفاده از بهورزان برای گسترش زایمان طبیعی است، اظهار کرد: لازم است اقدامات لازم برای جلب اعتماد مادران به ماماها ایجاد شود. این در حالی است که متاسفانه اکنون به دلیل مشکلاتی در ارجاع مادران باردار و انجام زایمان توسط ماما در بیمارستان‌ها، شاهد سلب اعتماد مادران هستیم.

عضو هیئت مدیره نظام پزشکی اهواز همچنین با بیان اینکه لازم است از جمعیت مامایی در کشور حمایت شود، اظهار کرد: متاسفانه امروز به دلیل موانع اجرایی و قانونی موجود شاهد اشتغال ماماها در پست‌های غیر تخصصی چون پرستاری هستیم.

شکرالهی اضافه کرد: افزایش تعرفه زایمان طبیعی، کاهش تعرفه سزارین، صدور مجوز برای انجام زایمان طبیعی در منزل توسط ماما و وضع سیاست‌های اجباری برای کاهش آمار سزارین از جمله راهکارهایی هستند که برای احیای جایگاه ماماها وجود دارد.

در این همایش نسیم رازدشت، ماما و عضو هیئت مدیره نظام پزشکی نوشهر نیز به تبیین برخی از مهمترین تهدیدهای پیش روی جامعه مامایی پرداخت و گفت: دخالت‌های بی مورد متخصصان زنان در امر زایمان طبیعی، عدم همکاری مناسب میان بخش‌های خصوصی و دولتی، ضعف آموزش، صدور پروانه کار برای ماماهای بی سابقه و کم‌تجربه، عدم برگزاری کلاس‌های آموزشی برای ماماهایی که به صورت آزاد فعالیت می‌کنند از جمله این تهدیدها به شمار می‌روند.

وی ادامه داد: ماماهایی که به صورت آزاد فعالیت می‌کنند با بیمه‌ها قراردادی ندارند و این مسئله موجب می‌شود برخی از آنها به سمت انجام برخی امور غیر قانونی چون کورتاژ روی بیاورند.

این کارشناس مامایی، بر ضرورت اعمال سیاست‌های حمایتی و تشویقی در راستای گسترش زایمان‌های طبیعی تاکید کرد و گفت: آموزش صحیح مداوم و اجباری به فارغ‌التحصیلان مامایی، پذیرش دانشجو بر اساس سوابق علمی، استخدام بر اساس مهارت، کارایی و دانش، اجازه دایر نمودن مراکز زایمان فیزیولوژیک به ماماها، احیای نقش ماما به کمک سیاست‌های رسانه‌ای وزارت بهداشت و استفاده از روش‌های موجود کاهش درد زایمان طبیعی چون زایمان در آب و آموزش آن به ماماها از جمله راهکارهای پیش رو برای تقویت نقش ماماها در گسترش زمان طبیعی هستند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.13049s, 19q