هیچ سازمانی حق صدور مجوز عرضه قلیان را ندارد

۱۳۹۲/۰۸/۰۴ - ۱۲:۰۰ - کد خبر: 85344
سلامت نیوز : دبیر ستاد کشوری اجرای قانون جامع کنترل دخانیات گفت: این ستاد به صورت رسمی به محمد‌علی نجفی، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به خاطر تبلیغ غیر مستقیم قلیان تذکر داده است. مسئولان بدانند بر اساس قانون، هیچ سازمانی حق صدور مجوز عرضه قلیان را در اماکن عمومی ندارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازفارس ؛ کاظم ندافی جمعه شب در برنامه تلویزیونی نبض که از شبکه خبر پخش شد، افزود: یکی از اهداف قانون جامع کنترل دخانیات کاهش دسترسی مردم به مواد دخانی است و به همین علت عرضه این مواد را در اماکن عمومی به هر شکل ممنوع اعلام کرده است.

 وی اضافه کرد: همچنین بر اساس همین قانون تبلیغ مستقیم و غیر مستقیم مواد دخانی از جمله قلیان که موجب تحریک و تشویق، مصرف و خرید این مواد شود، ممنوع است.

وی ادامه داد: بنابراین با توجه به اینکه ستاد کشوری قانون جامع کنترل دخانیات مسئول حسن اجرای این قانون است، نامه تذکر رسمی به آقای نجفی، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به خاطر تخلف از این قانون فرستاده شده است و به او تذکر دادیم که تخطی از قانون شایسته نیست.

 رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اضافه کرد: بر اساس قانون هیچ سازمان و ارگانی حق صدور مجوز عرضه قلیان در اماکن عمومی را از جمله مراکز گردشگری ندارد. حتی قهوه خانه های قدیمی که به صورت سنتی در قدیم در مجوز آنها اجازه عرضه قلیان وجود داشت نیز بعد از تصویب این قانون هنگامی که برای تمدید پروانه مراجعه می کنند در مجوز آنها قید می شود که اجازه عرضه قلیان ندارند و مراکز بهداشتی این موضوع را هنگام امضای مجوز آنها متذکر می شوند.

دبیر ستاد کشوری قانون جامع کنترل دخانیات گفت: البته بعد از صدور آیین نامه اجرایی این قانون یکبار اتحادیه قهوه خانه داران شکایت کردند و یکبار هم دولت قهوه خانه ها را از شمول اماکن عمومی حذف کرد اما مجدداً دیوان عدالت اداری حکم صادر کرد که قهوه خانه ها هم جزو اماکن عمومی هستند و حق عرضه قلیان را ندارند و بنابراین بقیه اماکن هم به طریق اولی حق عرضه قلیان را ندارند.

 ندافی ادامه داد: در مورد استعمال دخانیات و قلیان توسط خانمها نیز باید متذکر شد که خوشبختانه به علت فرهنگ غنی ما مصرف دخانیات در بین زنان ایرانی پایین و حدود 2.67 درصد کل مصرف کنندگان مواد دخانی است و ترویج مصرف این مواد در بین زنان با هر هدفی که باشد، اشتباه بزرگی است.

 وی یادآوری کرد: مصرف دخانیات در بین زنان عامل زایمان زودرس، تولد نوزاد کم وزن، بروز سندروم مرگ ناگهانی کودک و تهدید کننده سلامت نسل آینده است.

هفته گذشته محمد علی نجفی گفته بود که محدودیت و ممنوعیت عرضه قلیان در اماکن عمومی جزو محدودیتهای غیر ضرور است و باعث پنهان شدن و رفتن آن به خانه ها می شود همچنین خواستار رفع محدودیت استعمال قلیان زنان در اماکن محل عرضه قلیان شده بود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.55954s, 18q