سه‌شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۲ - ۱۵:۳۶
کد خبر: 88880

بي‌توجهي به عدالت در ساختارهاي موجود، کشور را هر روز بيشتر به سمت ناکجاآباد سوق مي‌دهد و اين موضوع ربطي به يک وزير يا يک وزارتخانه ندارد.

سلامت نیوز: بي‌توجهي به عدالت در ساختارهاي موجود، کشور را هر روز بيشتر به سمت ناکجاآباد سوق مي‌دهد و اين موضوع ربطي به يک وزير يا يک وزارتخانه ندارد.

دکتر محمدجواد نظري‌مهر، عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي در هفته نامه سپید نوشت: ساختار اداري نامناسب در بسياري از ادارات، وزارتخانه و ارگان‌هاي کشور باعث ايجاد مشکل‌ و موانع زيادي بر سر راه اجراي برنامه‌ها و طرح‌ها شده است.

بي‌توجهي به عدالت در ساختارهاي موجود، کشور را هر روز بيشتر به سمت ناکجاآباد سوق مي‌دهد و اين موضوع ربطي به يک وزير يا يک وزارتخانه ندارد. بروکراسي، رانت خواري، کاغذبازي و هزاران مشکل از اين دست همه موسسات و سازمان‌ها از بانک‌ها گرفته تا بيمارستان‌ها را با مسائل زيادي براي رفع مشکل‌هاي مردم مواجه کرده است، اما متاسفانه ما اصل مطلب را گم کرده‌ايم و به جاي تغييرات اساسي در ساختارها به تغيير وزير و مدير اکتفا مي‌کنيم. ايجاد انقلاب اداري و توجه به عدالت در توسعه در حال حاضر يکي از نياز‌هاي اساسي کشور است که مي‌تواند بسياري از مشکل‌هاي موجود در حوزه بهداشت و درمان را حل کند. اگر چه تاکيد بر اين مساله در شعارهاي دولت قبل به چشم مي‌خورد اما بي‌توجهي دکتر احمدي‌نژاد به قوانين مصوب مجلس و نگاه تک‌بعدي به مسائل در دولت گذشته کشور را با بحران‌هاي جدي مواجه کرد.

يکي از جدي‌ترين مشکل‌ها نيز در حوزه بهداشت و درمان اتفاق افتاد که نزول بهداشت و درمان به اولويت‌هاي هشتم و نهم دولت کار را بسيار خراب‌تر از گذشته کرد. تصويب اعتبار  6هزار ميليارد توماني براي سيستم بهداشت و درمان در مجلس براي متوازن کردن سيستم بهداشت و درمان مي‌توانست بخشي از مشكلات اين حوزه را حل کند اما عدم پرداخت اين منابع شرايط بدي براي نظام سلامت ايجاد کرد و به احساس بي‌عدالتي در ارائه خدمات سلامت بين مردم دامن زد. وضعيت کنوني بيمه‌ها که ظلم بزرگي به مردم است، واحد نبودن تعرفه‌ها، بالا بودن سهم مردم از پرداخت‌ها براي درمان و مسائلي از اين دست بايد در اولويت کار دولت جديد باشد اما در عين حال بايد در نظر داشت تا زماني که ساختارها درست نشود مشکل‌ها باقي است و تغيير مديريت‌ها نيز نمي‌تواند کمکي به حل آنها بکند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =