بهار مي‌خواهد خفه‌ام كند!

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89565
بهار مي‌خواهد خفه‌ام كند!

او بعد از خواندن اين مقاله، توانسته قسمتي از مشکلاتش را حل کند. بد نيست شما هم امتحاني بکنيد.اين را ديگر حتما خودتان هم متوجه شده‌ايد که حساسيت فصلي شما چه فرقي با سرماخوردگي دارد. مهم‌ترين تفاوت آن با سرماخوردگي اين است که بلافاصله بعد از تماس با مواد حساسيت‌زا ايجاد مي‌شود و تا اين ماده حساسيت‌زا در اطراف شما باشد، نخواهيد توانست از شر علايم بيماري خلاص شويد.

اما سرماخوردگي معمولا دو سه روز بعد از تماس با ويروس ايجاد مي‌شود و اغلب بعد ازگذشت پنج تا هفت روز، علايم بيماري از بين مي‌رود. نکته ديگري که شايد به آن دقت نکرده باشيد، تفاوت علايم آن‌هاست.

اگر آبريزش بيني شما ترشحاتي آبکي و گاهي غليظ و زرد رنگ دارد و کمي‌ هم بدن درد و تب داريد، احتمالا دچار سرماخوردگي هستيد، اما اگر ترشحات بيني‌تان خيلي آبکي است و تب هم نداريد، بايد به فکر آلرژي هم باشيد.

رينيت آلرژيک يا به عبارت ديگر التهاب مخاط بيني در اثر حساسيت، در واقع واکنش غيرعادي سيستم ايمني بدن در تماس با مواد حساسيت‌زايي چون گرده گياهان و قارچ‌هاست. بنابراين در فصل بهار که گياهان گرده‌افشاني مي‌کنند، علايم آن شروع مي‌شود. البته افرادي که علاوه بر اين مواد به آلرژن‌هاي داخل منزل مثل گرد و غبار و هيره (مايت)، سوسک وحيوانات خانگي حساسيت دارند، ممکن است در تمام فصل‌هاي سال از اين مشکل در رنج باشند.

علايم را بشناسيد!
شما از کدام دسته هستيد؟ علايم خفيف بيماري مانند سرفه، آبريزش و خارش چشم و بيني و عطسه گه‌گاه شايد قابل تحمل باشد، اما اگر از گروهي هستيد که علايم آلرژي در آن‌ها شديد است، حتما زماني بوده که حس کنيد ديگر داريد از دست بهار خفه مي‌شويد.

اين گروه از افراد معمولا دچار آبريزش و خارش شديد بيني مي‌شوند و از چشم‌هايشان آن‌قدر اشک مي‌ريزد که از کار و زندگي عادي روزانه باز مي‌مانند و به دليل درد و فشاري که در اثر التهاب در صورت و مجاري تنفسي دارند، نمي‌توانند اين وضعيت را ادامه دهند.

بي‌خوابي، خستگي و تحريک‌پذيري هم به دنبال اين علايم مي‌آيد و آن‌ها را کلافه مي‌کند. بعضي‌ها حتي زير چشمان‌شان گود مي‌افتد وکبود مي‌شود. وقتي اين بيماري آن‌قدر شديد شود که در زندگي و شغل افراد اختلال ايجاد کند لازم است که حتما درمان شود وگرنه علاوه بر جسم، روان آن‌ها را نيز دچار مشکل مي‌کند.

آلرژي خانوادگي
فکر نکنيد هميشه شدت بيماري‌تان به يک صورت باقي مي‌ماند، نه! گاهي ممکن است بيماري با گذشت زمان شديدتر شود و هر چه سن‌تان بالاتر مي‌رود، احساس کنيد که شما را بيشتر اذيت مي‌کند.

بهتر است بدانيد که بعضي عوامل، مي‌توانند شما را مستعد ابتلا به اين بيماري کنند. البته همه اين عوامل قابل پيشگيري نيست، اما اطلاع از آن‌ها، شايد بتواند کمک کند که بيشتر مراقب خودتان باشيد.يکي از مهم‌ترين اين عوامل، مثل هميشه ژنتيک است؛ يعني کساني که پدر و مادر يا خواهر و برادرشان به اين بيماري يا انواع ديگر حساسيت مبتلا هستند، بيشتر دچار رينيت آلرژيک مي‌شوند. وقتي فقط يکي از والدين مبتلا باشد، اين احتمال در فرزند 48 درصد است، اما اگر هر دوي آن‌ها مبتلا باشند، تا 70 درصد ممکن است کودک آن‌ها هم درگير بيماري شود.

آقايان هم به‌خصوص اگر اولين فرزند خانواده باشند، بيشتر مبتلا مي‌شوند. در اين مورد، مردان مي‌توانند بگويند بدشانس‌تر از خانم‌ها هستند. عجيب اين‌جاست که قرار گرفتن در معرض دود سيگار در سال اول زندگي و هم‌چنين مواد حساسيت‌زاي ديگر مانند گرد و غبار و حيوانات خانگي هم آتش اين بيماري را شعله‌ور مي‌کند. به همين دليل است که دانشمندان و پزشکان توصيه مي‌کنند از همان بدو تولد بايد مراقب نوزاد بود تا در آينده دچار انواع بيماري‌ها نشود.

يکي از جالب‌ترين روش‌هايي که مي‌توان از همان دوران نوزادي براي پيشگيري از رينيت آلرژيک به کار برد، تغذيه با شير مادر است. تحقيقات دانشمندان نشان داده کساني که تا يک سالگي شير مادر مي‌‌خورند، در آينده کمتر آسم وآلرژي مي‌گيرند.

پيشگيري بهتر از درمان
گرچه نمي‌توان جلوي آلرژي‌‌هاي فصلي را بطور کامل گرفت، اما روش‌هايي وجود دارد که با انجام آن و کاهش ميزان مواجهه با مواد حساسيت‌زا، مي‌توان شدت بيماري را کم‌تر کرد. مثلا ساده‌ترين کار اين است که وقتي ميزان ماده آلرژن در محيط بالاست، در و پنجره‌ها را بسته نگه داريد. در منزل، ماشين و محل کارتان از دستگاه‌هاي تهويه هوا استفاده کنيد و هوا را تميز و خنک نگه داريد.

در روزهاي خشک و بادخيز، از منزل خارج نشويد. بهترين زمان براي خروج از منزل، وقتي است که يک باران خوب باريده و هوا را از مواد حساسيت آفرين پاک کرده است. فيلتر‌هاي مخصوص هوا که قابليت پاک کنندگي بالايي دارند، براي داخل منزل بسيار کار آمد هستند.

اگر به کارهاي باغباني و نگهداري گياهان علاقه داريد، بهتر است چيدن علف‌هاي هرز وکوتاه کردن چمن‌ها را به کس ديگري واگذار کنيد، چون اين کارها هم ممکن است حساسيت شما را تشديد كند.يکي از فوايد خانه تکاني پيش از آمدن بهار، اين است که افسردگي زمستاني را از خانه‌ها مي‌زدايد، اما حسن ديگري که اين مراسم دارد، اين است که آلرژي‌هاي فصلي را هم کم مي‌کند، چون گرد و غبار و مواد حساسيت‌زايي را که در خانه انباشته شده، از بين مي‌برد. بهتر است در منزل از بالش‌هايي با روکش ضد آلرژي استفاده کنيد تا حساسيت‌تان تشديد نشود. در ضمن، بهتر است ملحفه‌ها را با آب داغ بشوييد.

جارو کشيدن هفتگي فرش‌ها با جارو برقي، مي‌تواند ذرات کوچک آلرژن را کم کند. توجه داشته باشيد که نگه داشتن حيوانات در منزل هم مي‌تواند شدت آلرژي شما را زياد کند .پس بهتر است محل نگه‌داري آن‌ها را به جايي خارج از محيط بسته خانه، منتقل کنيد.

درمان هم بي‌دردسر نيست!
دقت داشته باشيد که اگرچه درمان‌هاي مختلفي از قرص و شربت گرفته تا اسپري براي تسکين علايم اين بيماري وجود دارد، اما مسلم است که تا وقتي ماده حساسيت‌زا در محيط وجود دارد، بدن شما به آن واکنش نشان مي‌دهد.

البته اگر «ايمونوتراپي» انجام دهيد تا حد زيادي مي‌تواند آلرژي شما را مهار کند، اما انجام اين کار هم بي‌دردسر نيست. در اين روش، با تزريق دوره‌اي يک ماده حساسيت‌زا که به تدريج ميزان آن زياد مي‌شود؛ حساسيت سيستم ايمني بدن را نسبت به اين ماده از بين مي‌برند. اين تزريق که ماهانه و تا پنج سال انجام مي‌شود، اثرش معمولا بعد از سه تا شش ماه شروع مي‌شود. البته تا 90 درصد احتمال دارد که تحمل اين سختي‌ها نتيجه بدهد و بيمار کاملا از شر اين بيماري راحت شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.62115s, 18q