باید قطب پزشکی باشیم

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89574
باید قطب پزشکی باشیم
بيمارستان قلب کوثر در دو قسمت 6 و 9 طبقه ساخته شده که به علت برخي مشکلات مالي تنها 4 طبقه از بيمارستان به ظرفيت 120 تخت تکميل و تجهيز شده است و مابقي آن تنها از نظر نماي بيروني ساخته شده ولي بخش داخلي آن نياز به تکميل و تجهيز دارد.
از امکانات اين مرکز مي توان به 13 اتاق عمل، بخشهاي CCU، ICU، اورژانس، اتاق عمل اورژانس، آزمايشگاه پاتولوژي، راديولوژي، آنژيوگرافي (کت لب)، ريکاوري جراحي عمومي، CTScan، MRI،Perfusion scan، درمانگاههاي متعدد، تست ورزش، اکوکارديوگرافي، دندانپزشکي، بخش هاي بستري، جراحي داخلي، قلب، پست آنژيو، POST ICU،POST CCU، بخش هاي زنان و زايمان، بخش اطفال و ... اشاره کرد .
مدير عامل بنياد قلب فارس در خصوص نوع خدمات و درمانهاي ارائه شده در بيمارستان قلب کوثر گفت: کارهاي تشخيصي و درماني در همه رشته هاي پزشکي در اين مرکز ارائه مي شود ولي اولويت با بيماران قلبي است. به عنوان مثال در بخش زنان و زايمان بيمارستان، اولويت با بيماران قلبي است تا اين بيماران با مراقبت بيشتر زايمان و يا مورد عمل جراحي قرار گرفته و مشکلات درماني آنها مرتفع شود.
دکتر تابنده با اشاره به اينکه ارائه خدمات در اين بيمارستان هزينه بر است افزود: اين بيمارستان به صورت خيريه احداث شده است اما تامين ساير هزينه ها مانند هزينه درمان بيماران، دستمزد پزشکان، پرداخت حقوق کارکنان، استهلاک دستگاهها و تجهيزات، هزينه هاي آب، برق، گاز، تلفن و ... بايستي از محل درآمدهاي بيمارستان تامين شود.
وي در خصوص نحوه ارائه خدمات به مردم و افراد بي بضاعت در اين بيمارستان گفت: تعرفه خدمات بيمارستان قلب کوثر تفاوتي با تعرفه بيمارستانهاي خصوصي ندارد همان هزينه اي که صرف اعمال جراحي در بيمارستانهاي خصوصي مي شود، در اين بيمارستان نيز هزينه مي شود. بنابراين جهت ارائه هرچه بهتر خدمات بايد بخش دولتي نقش نظارت کننده داشته ولي بخشهاي خصوصي به عنوان حمايت کننده و بخش هاي بيمه اي به عنوان شرکتهاي متولي ارائه خدمات به مردم بيشتر با اين مرکز هماهنگ باشند.
دکتر تابنده با ارزيابي عملکرد بخشهاي متولي درمان و امور پزشکي در 20 سال گذشته گفت: استان فارس پس از پشت سر گذاشتن يک دهه رکود، در 10 سال اخير روند روبه رشدي را طي کرده است. البته هنوز به وضعيت دهه 50 و 60 نرسيده ايم. درآن سالها ايران به عنوان قطب پزشکي کشورهاي حوزه خليج فارس مطرح بود که بايد تلاش کنيم به جايگاه قبلي خود بازگرديم.ضمن آنکه وضعيت کنوني درماني شيراز از بسياري از کلان شهر ها همچون اصفهان و تهران بهتر است.
وي در پاسخ به اين سوال که دليل افت شاخص هاي آموزشي در دانشگاه علوم پزشکي شيراز را چه مواردي مي دانيد گفت: در يک دوره زماني دانشگاه علوم پزشکي شيراز با بسياري از دانشگاههاي پزشکي دنيا قابل رقابت بود که از جمله دلايل آن مي توان به اختصاص بودجه مناسب و تعداد کم دانشجويان اشاره کرد که در نتيجه آن، دانشگاه قادر بود آموزشهاي علمي خوب را با استفاده از سرانه بالا به دانشجويان بدهد اما چند سال پس از انقلاب به دليل مواجهه با کمبود پزشک، دانشگاه ناگزير به پذيرش تعداد زيادي دانشجو شد که به تبع آن آموزش با مقداري افت مواجه شد.
دکتر تابنده افزود: در حال حاضر که تعداد پزشکان در کشور به حد کافي رسيده است بايد از نظرکمي تعداد پذيرفته شدگان در دانشگاه را کم کرده و به بهينه نمودن راههاي کنترل آموزش پرداخت. وي وضعيت بيمارستان هاي خصوصي شيراز را مطلوب ارزيابي کرد و گفت:
خوشبختانه به واسطه عملکرد مثبت بيمارستانهاي خصوصي سطح درمان در شيراز نسبت به 15 سال گذشته بسيار بهتر شده است گرچه نمي توان آن را رضايت بخش دانست. اين روند روبه تکامل بايد گسترش پيدا کند. دولت بايد بپذيرد که بخش خصوصي به درمان بپردازد و بخش دولتي به آموزش پرداخته و نقش هدايت گر و بدون وابستگي خود را ايفا نمايد.
دکتر تابنده در پاسخ به اين سوال که چرا جوابهاي پزشکان در خصوص درمان يک بيمار متفاوت است گفت: چنين استنباطي به نا آگاهي و عدم اعتماد مردم به پزشکان برمي گردد البته شايد نظر دو پزشک در مورد زمان عمل جراحي متفاوت باشد اما مطمئناً نظر آنها در مورد تشخيص عارضه يکي است و تنها در مورد برخي جوانب ممکن است نظر متفاوت داشته باشند. در يک مقطع زماني بيماران به پزشکان اعتماد کامل داشتند که متاسفانه در سيستم پزشکي کنوني اين اعتماد با قدري شک و دو دلي صورت مي گيرد.
مدير عامل بنياد قلب فارس در خصوص ارائه خدمات درماني به بيماران کشورهاي حوزه خليج فارس گفت: متاسفانه امکانات درماني شيراز جوابگوي بيماران استان فارس هم نمي باشد اما مي توان با سرمايه گذاري هاي لازم زمينه براي توريست درماني را مهيا کرد.
دکتر تابنده اظهار داشت: گردشگري و جلب توريست در هر زمينه اي يک تجارت کلان است که مي توان از آن بهره هاي اقتصادي فراواني برد بنابراين توريست درماني نيز با ايجاد زير ساخت مي تواند به دستيابي به اهداف اقتصادي کمک نمايد.
وي امارات را الگويي مناسب جهت اين امر دانست و افزود: در امارات با همکاري دانشگاههاي اروپايي و آمريکايي مراحل طراحي يک مرکز سلامت (Healf city Center) در دست اقدام است که مي توان با استفاده از آن تجربيات، چنين مرکزي را در ايران و شيراز نيز راه اندازي نمود.
وي در ادامه گفت: رايزنهايي با يک موسسه توريستي در دبي در اين خصوص صورت گرفته است اما به دليل عدم امکانات کافي نمي توان فعلاً اقدامي به صورت اجرايي انجام داد، ضمن آنکه بايد دراين امر از افراد دلسوز، باسواد و متخصص کمک گرفت.
دکتر تابنده در پايان با اشاره به اينکه براساس نظر شخصيش انسانها را با ميزان مفيد بودنشان براي اجتماع مي سنجد گفت: من معتقدم انسان يک موجود اجتماعي و فکور است و بر اساس اينکه چقدر اجتماعي است و به چه اندازه براي اجتماع مفيد است مي تواند انسانيت داشته باشد. به نظر من آن مقداري که ما براي ديگران کار مي کنيم انساني است و بقيه حيواني.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.7485s, 18q