گوجه فرنگي پخته مفيدتر از گوجه فرنگي خام است

۱۳۸۶/۱۰/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9055
گوجه فرنگي پخته مفيدتر از گوجه فرنگي خام است

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،گاهي اوقات پختن مواد غذايي، باعث کاهش ويتامين‌ها يا ساير مواد مغذي موجود در آنها مي‌شود ولي در مورد گوجه فرنگي اين مطلب صدق نمي‌کند و گوجه فرنگي پخته بهتر از گوجه فرنگي خام است.

بسياري از رنگدانه‌هاي گياهي مفيد موجود در ميوه ها وسبزي ها، (آنتي اکسيدانها) مي‌باشند که بدن ما براي ترميم سلولهاي تخريب شده توسط راديکالهاي آزاد، به اين مواد نياز دارد.

ليکوپن موجود در گوجه فرنگي، يک آنتي کسيدان قوي مي‌باشد که خطر ابتلاء به سرطان را کاهش مي‌دهد. همچنين از تبديلLDL کلسترول مضر در بدن بهLDL اکسيده ( در سرخرگ‌ها پلاکت ايجاد مي کند)، جلوگيري کرده و بدينوسيله از حملات قلبي پيشگيري مي‌کند.

خواص آنتي اکسيداني ليکوپن از آفتاب سوختگي نيز جلوگيري مي کند.

اگر شما گوجه فرنگي را به صورت خام مصرف کنيد، قسمت اعظم ليکوپن آن، به دليل هضم نشدن از بدن دفع مي‌شود. عمل پختن، ديواره سلولي گوجه فرنگي را شکسته و باعث مي شود ليکوپن در دسترس بدن قرار گيرد و بيشتر جذب شود. بهترين اين منابع شامل، سس گوجه فرنگي، رب گوجه فرنگي و گوجه فرنگي کنسرو شده مي باشد.

ليکوپن در ساير سبزيجات و ميوه‌هاي رنگ روشن مثل هندوانه و گريپ فروت سرخ نيز وجود دارد. البته گوجه فرنگي خام نيز منبع خوبي از ويتامين هاي A وB، فيبر و املاح است.

بنابراين توصيه مي شود؛ انواع مختلفي از ميوه‌ها و سبزي‌ها مصرف شود. زيرا منابع خوبي از ويتامين‌ها و املاح هستند و جهت تنظيم اعمال بدن، مفيد و ضروري هستند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
13.67177s, 19q