شناسايی نخستين مورد ابتلا به انگل گانگيلونما در ايران

۱۳۸۵/۱۱/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1038
شناسايی نخستين مورد ابتلا به انگل گانگيلونما در ايران

نشريه‌ علمی "کرم شناسی" در شماره‌ جديد خود در ماه ژانويه ۲۰۰۷ گزارش مشترکی از دو پژوهشگر ايرانی و يک محقق آمريکايی منتشر کرده که برای اولين بار مراجعه‌ يک بيمار زن ايرانی با نشانه‌های آلودگی به انگل "گانگيلونما" را اعلام کرده‌اند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از بی بی سی، انگل گانگيلونما که در حقيقت يک کرم حلقوی به شمار می‌رود به صورت نادر به انسان سرايت می‌کند و بيشترين موارد وقوع آن تاکنون در شوروی سابق، اروپا و بخش‌هايی از خاورميانه گزارش شده است.

بيمار زن ايرانی که اکنون معالجه شده پيش از آن بارها با احساس خزيدگی در زير پوست به پزشک عمومی مراجعه کرده بوده اما پزشکان به وی می گفتند که او دچار "توهم" است و در نتيجه اين تشخيص نادرست، برای او داروهای روانی تجويز می کرده اند.

اما مراجعه‌ بيمار به مرکز تحقيقات بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران منجر به شناسايی انگل در ناحيه‌ گردن بيمار و در نتيجه گزارش وقوع يک بيماری انگلی نادر در ايران شده است.

آقايان مولوی و مسعود از دانشگاه علوم پزشکی تهران و آقای گوتيه‌رز از دانشگاه اوهايو در گزارشی که منتشر کرده‌اند از وجود ميزبانان ناقل نظير حشرات و سپس پرندگان برای انگل گانگيلونما نام برده‌اند. با اين حال امکان انتقال مستقيم انگل با خوردن سبزيجات آلوده نيز وجود دارد.


 شيوه انتقال
 به عقيده‌ پژوهشگران آلودگی در ايران به احتمال زياد ناشی از آلودگی دام‌ها و استفاده از گوشت دام‌های آلوده توسط مردم است. بر اساس همين گزارش ۴۵ درصد از گاوها و ۲۱ درصد از گوسفند‌ان در ايران آلوده به انگل گانگيلونما هستند.

عمده‌ گزارش‌های‌ پزشکی موجود نشان دهنده‌ وجود تنها يک انگل ماده در بدن بيمار بوده است اما بنا به گزارش جديد وجود دو انگل نر و ماده در بدن بيمار ايرانی اثبات شده است که نشان دهنده‌ احتمال شيوع بيشتر آلودگی و در نتيجه تماس بيشتر افراد با منابع آلودگی‌ است.

آنچه تاکنون در منابع پزشکی از آن به عنوان علائم آلودگی با گانگيلونما نام برده شده احساس وجود جسمی خزنده در زير پوست گردن، حلق و حتی زبان است.

گانگيلونما به عنوان "کرم نای" نيز شناخته می‌شود و طول انواع نر و ماده‌ آن از ۲ تا ۱۷ سانتيمتر متغير است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.22394s, 18q