بارش برف استان‌های شمالی را فلج کرد

۱۳۹۲/۱۱/۱۴ - ۱۰:۱۷ - کد خبر: 104926
بارش برف استان‌های شمالی را فلج کرد

سلامت نیوز : استان‌هاي شمالي كشور به واسطه قرار گرفتن در محدوده كوهستاني در فصول سرد سال بخصوص زمستان همواره با احتمال بارش مواجه هستند و در ميان قديمي‌هاي شمال ايران آنچنان اعتقاد به رسوخ سرما و مشكلات آن در فصل سرما و حتي پس از آن قطعي است كه مي‌گويند«ز بعد عيد سلطاني 40 كنده بسوزاني» كه اين مصرع، نمايانگر سرماي هوا حتي در چهلمين روز بهار در شمال كشور است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ در سال‌هاي اخير با تغييرات اقليمي گسترده، بارش برف كاهش يافته و شهرها كمتر به خود برف ديده‌اند،‌اما به هر حال بارش برف، مسدود شدن جاده‌ها، لغزندگي معابر، يخ‌زدن آب و ضرورت چاره‌انديشي براي مواجهه با بحران، امري بديهي براي مديران اين نواحي محسوب مي‌شود.

خروجي جلسات ستادهاي بحران چیست؟

در روزهاي گذشته با هجوم سامانه سرد بارشي از غرب كشور و اطلاع‌رساني گسترده سازمان هواشناسي،‌ مسئولان استان‌هاي شمالي به اصطلاح عزم خود را جزم كرده و با تشكيل ده‌ها جلسه تحت عناوين ستاد بحران، مديريت بحران و ستاد مقابله با حوادث و... برنامه‌ريزي كردند و به نيروهاي مرتبط آماده باش دادند تا كمترين اشكالات براي ساكنان شمال كشور ايجاد شود،‌اما معلوم نيست خروجي چنين جلساتي چيست كه بارش برف كه از پديده‌هاي بديهي شمال كشور است، منطقه را بحران زده مي‌كند.

هر چند كه بحران ناشي از بارش برف براي مديران مثلا در كرمان و شيراز هم توجيه پذير نيست، اما به هر حال بايد در نظر گرفت برخي مردم در مناطق شرق و جنوب كشور چه بسا اگر از استان خود خارج نشده باشند، برف را از نزديك نديده باشند، اما توجيه بحران ايجاد شده در شمال كشور عذر بدتر از گناه است. قابل تامل‌تر اينكه مروري بر اخبار سايت‌ها و خبرگزاري‌ها حاكي از اعلام آمادگي مسئولان اين استان‌ها براي مقابله با بحران‌هاي سرماي پيش رو بوده و حتي مسئولان استاني اعلام كرده اند: « مشكلي از جهت تامين گاز مورد نياز استان نداريم، همه جاده‌ها باز است، ستادهاي بحران آماده‌اند، مردم صرفه‌جويي كنند» و از اين دست سخنان كه اتفاقات روزهاي اخير استان‌هاي شمالي مويد شعاري بودن حرف‌هاي مسئولان و برنامه‌ريزي نداشتن آنها براي حل مشكلات است.

گويا مازندران قبلا كويري بوده است

يك شهروند ساكن غرب استان مازندران در اين زمينه به خبرنگار تهران امروز گفت: بارش برف از نيمه شب شنبه در استان آغاز شده و شهر به وضعي درآمده كه گويا پيش از اين در منطقه كويري ساكن بوده‌ايم! رضا ظفري افزود: مسئولان اعلام كردند همه چيز آماده است و مردم فقط صرفه‌جويي كنند و از سفرهاي غيرضروري بپرهيزند و نگران نباشد،‌اما نگفتند كه در اين سرماي وحشتناك برق قطع مي‌شود يا گاز نخواهيم داشت يا آب قطع مي‌شود! اين شهروند رامسري، تصريح كرد: با قطع برق وضعيت بغرنجي ايجاد شده و هيچ چيز در دسترس نيست. تنها دقايقي بعد از قطع برق، آب و تلفن هم قطع شد و بعد از آن بانك‌ها، نانوايي‌ها، فروشگاه‌ها و همين طور زنجيره‌اي شهر به هم ريخت. اين شهروند اظهار كرد: آيا اين ستاد بحراني كه مسئولان با كلمات دهان پركن از آن ياد مي‌كنند نبايد فكري به حال سيم‌هاي فرسوده يا پست‌هاي زنگ‌زده برق شهر مي‌كرد تا با 40 سانت برف نابود نشوند؟

در چالوس حيات يخ بسته است

يك شهروند ساكن چالوس نيز به خبرنگار تهران امروز گفت: فكر نكنم وضعيت هيچ شهري به اندازه اين شهر بد باشد چرا كه قبل از هر اتفاقي راه‌هاي آن مسدود شده و رفت و آمد غيرممكن است. در اين شرايط به بيمارستان مي‌روي برق نيست، به خانه مي‌روي گاز نيست، مي‌خواهي نوزاد خود را شست و شو دهي آب گرم نيست و گويا جنگ شده است. مرضيه گل محمدي افزود: ما به مسئولان اطمينان نداريم و هميشه بخاري هيزمي خود را آماده داريم و اكنون نيز با بخاري هيزمي خانه را گرم كرده‌ايم كه خطرات آن را همه مي‌دانند اما با سه فرزند كوچك و پدر و مادر پير و بيمار چاره‌اي نداريم. گذشته از اينها مجبوريم اقدام به تهيه هيزم كنيم و چه بسا برخي افراد در اين ميان به جنگل آسيب برسانند.وي تاكيد كرد: بدتر از همه اينها بسته بودن مسيرهاست كه چه بسا جان انساني را به خطر بيندازد و از ديروز كه بارش برف آغاز شده بيش از يك متر برف روي زمين نشسته است، اما تنها يك نوبت گريدر اقدام به بازگشايي مسير كرده كه آن هم مجدد بسته شده است.

تماس‌ها براي وصل برق نتيجه نداده است

شهروند تنكابني نيز با اشاره به قطع مركز برق اظهار داشت: تاكنون تلاش‌هايمان با اداره برق نتيجه نداده است. وي بيان داشت: بسياري از اقوامم در روستاهاي حاشيه تنكابن به دليل آنكه، از چاه آب استفاده مي‌كنند در پي قطع شدن برق با مشكلات در اين بخش نيز مواجه شده‌اند و معلوم نيست اگر بارش‌هاي برف تداوم يابد، چه وضعي پيش مي‌آيد.

روستاهاي كجور در محاصره برف

يكي از اهالي بخش كجور نوشهر نيز اظهار داشت: بيش از يك متر برف در نواحي كوهستاني به زمين نشسته است و حدود دو روز است كه براي تردد با مشكل مواجه هستيم و مسير روستاهاي منتهي به شهر كجور مسدود است و از راه و شهرسازي و نيروهاي امدادي براي بازگشايي مسيرهاي ارتباطي منطقه تقاضاي رسيدگي داريم.

لاهيجان يكپارچه تعطيل است

در استان گيلان نيز وضعيت كم و بيش شبيه مازندران است به گونه‌اي كه لاهيجان يكپارچه به حالت تعطيل درآمده و شهر رشت نيز نيمه تعطيل گزارش شده است. در شهر رشت بارش بيش از 50 سانتي متر برف گزارش شده و ارتفاع برف در غرب گيلان به بيش از يك متر رسيده است و اين درحاليست كه پيش‌بيني‌هاي هواشناسي حاكي از تناوب بارش برف در استان است. قطع برق و آب و افت فشار گاز، تعطيلي بانك‌ها و مدارس و مسدود شدن جاده‌هاي روستايي گيلان نيز به وفور گزارش شده است.

اميدهايي كه براي گرفتن سبدكالا در سرما يخ زد!

در اين ميان داد بسياري از شهروندان در اين سرماي جانكاه هوا از فروشگاه‌هاي سبد عرضه كالا نيز درآمده زيرا قطع برق باعث نيمه كاره ماندن و اختلالات متعدد در سيستم شده است و از سويي بسياري از فروشگاه‌هاي عرضه اين كالاها بسته هستند و عده زيادي كه به اميد گرفتن اين سبدكالا از خانه بيرون آمده بودند با دست خالي به خانه برگشتند. بارش سنگين برف از بامداد شنبه در مناطق مختلف استان مازندران آغاز شد و به رغم تلاش‌هاي دستگاه‌هاي ذي‌ربط، شهروندان همچنان با مشكل مواجه هستند. بارش‌هاي برف در نواحي غرب استان مازندران حد فاصل رامسر تا محمودآباد شديد است و سبب اختلال در رفت و آمد شهري شده است.

مسئولان و تاييد و انكار مشكلات

البته در اين ميان اظهارات مديران مازني جالب توجه است كه فقط موضوع را تاييد مي‌كنند و بخشي را نيز انكار. هادي خنجري مديركل مديريت بحران مازندران در اين زمينه به مشكل قطعي برق در نواحي غرب مازندران اشاره و اضافه كرد: بارش سنگين برف و نشست آن روي سيم‌هاي برق، دليل قطع مكرر آن است.وي اظهار داشت: راه‌هاي اصلي استان به‌جز كندوان باز است و مشكلي از نظر افت فشار گاز نداريم.

وي اما در گفت‌وگويي با تسنيم با تاكيد بر صرفه‌جويي مردم در مصرف گاز، گفته است: به دليل سرماي بيش از حد هوا، با افت فشار در برخي نقاط استان مواجه هستيم. به گفته وي مصرف گاز در مازندران در روزهاي اخير به حد هشدار رسيده و از مردم مي‌خواهيم در مصرف گاز طبيعي صرفه‌جويي كنند. وي همچنين از بازديد استاندار و معاون وي از مناطق برف‌گير استان خبر داده كه به نظر مي‌رسد خروجي آن تلف كردن وقت و مشابه ستادهاي مختلف استان باشد.

قطع آب در 20 روستاي آمل

سيد جعفر رسولي سرپرست فرمانداري آمل نيز از قطع آب ۲۰ روستاي آمل بر اثر بارش برف در روز جاري خبر داده و گفته است: تعداد 10 واحد گلخانه‌اي و دو واحد دامداري و يك واحد مرغداري، 96 واحد مسكوني و 20 واحد تجاري دربخش‌هاي مركزي، دابودشت، دشت‌سر و امامزاده عبدالله(ع) دچار خسارت شده‌اند كه قالب اين خسارت‌‌ها مربوط به سقف منازل بوده كه با همكاري اكيپ‌هاي هلال‌احمر نايلون‌هايي در اختيار اين افراد قرار مي‌گيرد.

تمامي راه‌هاي ارتباطي چالوس مسدود است

فرماندار چالوس نيز با اشاره به قطع برق مشتركان غرب استان، گفت: به دليل بارش شديد برف تمامي راه‌هاي ارتباطي چالوس مسدود است.

سيد قدير رضايي دقايقي اظهار كرد: راه‌هاي ارتباطي 30 روستاي شهرستان چالوس به دليل بارش شديد برف مسدود است.

فرماندار چالوس با اشاره به اينكه برق نيز قطع است كه به‌دنبال آن آب نيز قطع شده گفت: رفع قطعي برق از عهده مسئولان برق چالوس بر نمي‌آيد و اداره برق منطقه‌اي مازندران در اين زمينه بايد جدي‌تر ورود پيدا كند. به گفته وي تاكنون يك متر برف در چالوس به زمين نشسته است و به رغم تلاش نيروهاي راهداري براي بازگشايي محور كندوان تا اطلاع بعدي اين محور مسدود است.

بي‌برنامگي در مديريت و زحمت مضاعف براي ديگر ان

البته اتفاقاتي كه به نظر مي‌رسد به دليل بي‌برنامگي مسئولان و ضعف مديريت رخ داده باشد، زحمت مضاعفي براي گروه‌هاي ديگر ايجاد كرده كه از جمله مي‌توان به جمعيت هلال‌احمر اشاره كرد به گونه‌اي كه عليرضا خصوصي مديرعامل جمعيت هلال‌احمر گيلان از امدادرساني به بيش از 390 نفر گرفتار در برف و كولاك طي 48 ساعت گذشته در محورهاي مواصلاتي اين استان خبر داده است.

اداره راهداري نيز از ارگان‌هايي است كه با زحمات بسيار پيگير كار است اما به گفته يكي از پرسنل اين اداره امكانات كافي براي بازگشايي مسير ندارد.

مديريت بحران استان مازندران نمادين است

نماينده نوشهر و چالوس در مجلس شوراي اسلامي در اين زمينه در گفت‌وگو با تهران امروز با بيان اينكه متاسفانه با بارش برف از روز 12 بهمن ماه سال‌جاري مشكلات فراوان و جدي براي شهروندان استان مازندران ايجاد شده است، گفت: در حال حاضر بارش برف سنگين در چالوس، نوشهر، تنكابن و عباس آباد اين مناطق را با مشكلات فراواني روبه‌رو كرده است اما اقدامات مديريت بحران استان بيشتر نمادين است. قاسم احمدي لاشكي ادامه داد: بارش برف براي چند ثانيه نيست كه بگوييم مسئولان استان غافلگير شده‌اند و نتوانسته‌اند در لحظه عكس العمل مناسبي داشته باشند، بارش برف از 12 بهمن تا الان ادامه داشته است، اما اقدام مناسبي براي مديريت بحران صورت نگرفته است. وي افزود: بنده به عينه در شهرها و مناطق مختلف استان حضور داشته‌ام و از نزديك مشكلات مردم را مشاهده كردم و وضعيت را به استاندار و مسئولان استان گزارش داده‌ام اما اكنون شاهد قطع شدن برق، آب،‌ تلفن و ديگر مشكلات هستيم.

همه خدمات به برق وابسته است

احمدي لاشكي با انتقاد از اينكه همه خدمات از جمله آب و تلفن به برق وابسته است، اضافه كرد: امروزه جهان تكنولوژي و تجهيزات مدرن است، واقعا تاسف بار است كه با قطع شدن برق به‌دنبال آن آب و تلفن قطع شود و شريان حياتي جامعه با مشكل مواجه شود. احمدي لاشكي گفت: اگر وضعيت بي‌توجهي‌ها به همين منوال ادامه داشته باشد شاهد افت فشار گاز هم خواهيم بود و با توجه به سرماي منطقه جان شهروندان تهديد مي‌شود.

نانوايي‌ها دچار مشكل شده اند

وي تصريح كرد: در حال حاضر استاندار مازندران تيم مديريت بحران را به چالوس اعزام كرده است اما هواي منطقه هر لحظه سردتر و شرايط سخت‌تر مي‌شود و اكنون نانوايي‌ها با مشكل مواجه شده‌اند، بايد براي چنين وضعيتي فكري اساسي صورت گيرد و ستاد مديريت بحران به جاي نام و نشان به‌دنبال حل مشكل به صورت اساسي و جدي باشد. نماينده نوشهر و چالوس در مجلس افزود: قبل از اينكه به فكر تعطيل شدن صنايع و متضرر شدن بخش‌هاي مختلف باشيم بايد به فكر جان مردم استان باشيم كه واقعا با مشكل مواجه شده‌اند. احمدي لاشكي افزود: در صحن علني مجلس خيلي كوتاه موضوعات مختلف اين موضوع را اعلام و بررسي كرديم و آقاي لاريجاني نامه‌اي را به هاشمي رئيس كميسيون عمراني به منظور پيگيري كردن موضوع تنظيم كردند و مقرر شد تيمي از مجلس شوراي اسلامي براي پيگيري كردن موضوع به منطقه غرب استان مازندران اعزام شود.

سيستم برق بايد زيرزميني شود

نماينده رودبار در مجلس نيز در گفت‌وگو با تهران امروز با تاكيد بر اينكه سيستم برق استان‌ها بايد زير زميني شود تا در مواقع حساس آسيبي به آن وارد نشود، گفت: سيستم برق، گاز و آب و همه تاسيسات بايد زير زميني شود، بايد يك كار عمري و اساسي از سوي دولت در اين زمينه صورت گيرد. عطاالله حكيمي افزود: اين طرح در گذشته در شوراي امنيت ملي مطرح شد اما عملياتي نشد به دليل اينكه اجراي چنين طرحي اعتبار بسيار زيادي مي‌خواهد اما روزي بايد اين طرح اجرايي شود. وي تصريح كرد:‌ مشكل اصلي اين است كه هر دولتي برنامه خاص خود را دارد اما اگر يك حاكميت و دولتي با جديت اين طرح را اجرايي كند و زيرساخت‌هاي شهري مدرن را پايه‌گذاري كند ديگر با چنين مشكلاتي روبه‌رو نخواهيم بود. وي گفت: اگر سيستم برق و گاز و مخابرات زير زميني شود به نفع وزارت نيرو هم خواهد بود به دليل اينكه با اجراي اين طرح بسياري از زمين‌هاي بلوكه شده آزاد خواهد شد. حكيمي افزود: بارش سنگين برف مي‌تواند بهانه‌اي براي اجرايي كردن اين طرح توسط دولت با توان بخش خصوصي باشد، انتظار ما اين است كه اين طرح در سال‌هاي آينده در استان‌هاي مختلف كشور اجرايي شود و ديد دولت‌ها به اين موضوع بايد فرا ملي باشد. وي ادامه داد: مسئولان شهرستان‌هاي مختلف به شدت پيگير حل مشكلات هستند و درخواستم از شهروندان همراهي بيشتر است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.30117s, 18q