عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي مشهد گفت: نهادينه كردن مراجعه تمامي زنان حامله به ماماها جهت مراقبت بارداري، يكي از پيشنهادات و راهكارهاي مهم كاهش سزارين در جامعه است.

دكتر قدسيه علوي روز يكشنبه در همايش روز جهاني ماما در مشهد افزود: بر اساس اين طرح اگر ماما با معاينه تشخيص داد كه زن باردار نيازمند سزارين است او را به پزشك متخصص زنان و زايمان ارجاع مي‌دهد.
اين متخصص زنان و زايمان گفت: با اين حال هم‌اكنون برخي از پزشكان متخصص زنان و زايمان شايد ناخواسته مادران باردار را به سمت سزارين سوق مي‌دهند.
وي بر لزوم اعتماد متقابل بين ماماها و پزشكان متخصص زنان و زايمان تاكيد و بيان كرد: ماماها نه تنها در يك زايمان طبيعي نقش ارزشمند دارند بلكه در تشخيص اينكه اين بيمار بايد سزارين بشود يا نه حتي از پزشكان علم و آگاهي بيشتري دارند.
او گفت: از اين بابت نبايد نگران رونق كاري پزشكان متخصص بود زيرا اكثر آنان هميشه مطب‌هايشان شلوغ است.
وي با اشاره به رشد فزاينده آمار سزارين در كشور طي سالهاي اخير افزود:
در برخي از بيمارستانهاي خصوصي در شهر تهران اين آمار حتي تا بيش از ۹۰  درصد زايمانها گزارش شده است.
دكتر علوي گفت: اين در حالي است كه استاندارد جهاني انجام سزارين كمتر از  ۱۵ درصد زايمانها را شامل مي‌شود.
اين پزشك متخصص زنان و زايمان "خونريزي، احتمال عفونت، تاخير در بهبودي و افزايش هزينه‌هاي زايمان" را از جمله تبعات ترويج سزارين برشمرد.
وي گفت: زايمان طبيعي يك امر فيزيولوژيك است و ماما نقش اصلي را در اين خصوص دارد زيرا يك ماما مي‌تواند وقت بگذارد و از نظر روحي و رواني نگراني بيمار را در خصوص ترس از درد زايمان كاهش دهد.
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي مشهد افزود: بدين طريق علاوه بر ارتقا سلامت بارداري و كاهش سزارين كه اكنون يكي از معضلات در اين زمينه است، براي اشتعالزايي ۴۵ هزار دانش‌آموخته مامايي نيز تدبير شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =