اختصاص‌11ميليون دلار به‌ ايران براي كنترل مالاريا

۱۳۸۷/۰۶/۲۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 12365
اختصاص‌11ميليون دلار به‌ ايران براي كنترل مالاريا
با اشاره به خريد پمپ سمپاش استاندارد با استفاده از اعتبار اختصاص يافته فوق الذکر، اظهار كرد: كليه اقدامات كنترلي براي مالاريا اعم ازتشخيص،عمليات کنترل ناقل مانند سمپاشي، لاروكشي و درمان موارد بيماري در كشور حتي براي اتباع خارجي رايگان است.

وي، به انتقال محلي مالاريا در استان‌هاي جنوب شرق كشور اعم از استان سيستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب استان كرمان اشاره كرد و افزود: البته همواره گزارش‌هايي از موارد وارده در نقاطي غير از جنوب شرق كشور وجود دارد.

رييس اداره مالارياي وزارت بهداشت، با بيان اين كه براي اولين بار در كشور از محصولي به نام باسيل لاروخوار با فرمولاسيوني خاص در زيست گاه‌هاي لارو پشه آنوفل در آب‌هاي راكد براي پيشگيري استفاده شده است، گفت: بدين ترتيب يك مرحله از رشد و تكامل پشه آنوفل (ناقل مالاريا) متوقف مي‌شود و به مرحله بلوغ با قدرت گزش و انتقال بيماري نمي‌رسد.

دكتر رييسي، درباره درمان بيماري مالاريا گفت: تاكنون نزديك به 80 درصد موارد مطالعه شده مالارياي فالسيپارم كشور به داروهاي ارزان قيمت و قابل دسترس خط اول درمان مالارياي فالسيپارم مقاومت نشان داده‌اند. مطالعه مشترك با سازمان جهاني بهداشت انجام شده و بدنبال آن خط جديد درمان شامل 2 داروي ترکيبي جديد مورد توصيه سازمان جهاني بهداشت در كشور براي درمان خط اول انتخاب شده كه تا به امروز هيچ مورد شكست درماني را به دنبال نداشته است.

وي، داروهاي جديد را وارداتي و درعين حال گران قيمت برشمرد و افزود: براي تهيه اين داروها ميزان سوبسيد و تخفيف قابل توجهي با حمايت سازمان جهاني بهداشت در نظر گرفته مي‌شود.

رييس اداره كنترل مالارياي وزارت بهداشت، خطر مرگ و مير با سوش فالسيپارم را در صورت عدم درمان زياد دانست و افزود: موارد مالارياي كشور عمدتا (90 درصد ) ويواكس و كمتر از 10 درصد فالسيپارم (بدخيم) است.

دكتر رييسي، با بيان اين كه 90 درصد مرگ و ميرهاي ناشي از مالارياي دنيا مربوط به كشورهاي آفريقايي زيرصحرا است، افزود: در منطقه مديترانه شرقي كه 22 كشور را شامل مي‌شود، 95 درصد موارد ابتلا مربوط به افغانستان، پاكستان، يمن، سومالي و سودان است.

وي، به حذف مالاريا در كشورهايي چون امارات در منطقه و يا كشورهاي پيشرفته اروپايي اشاره كرد و يادآور شد: همه ساله در تمامي اين کشورها مواردي به عنوان مالارياي وارده گزارش مي‌شود كه شامل كارگراني است كه از كشورهاي آفريقايي به اروپا مي‌روند.

به گفته رييسي، شمار مبتلايان مالاريا طي 15 سال گذشته كاهش قابل توجهي داشته است؛ به نحوي كه از 98 هزار مبتلا در 15 سال گذشته به 16 هزار و 500 مورد در سال 86 رسيده كه حاكي از زمينه مناسب براي حرکت در راستاي حذف حداقل سوش بدخيم مالارياي فالسيپارم است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.13752s, 18q