یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۸۷ - ۰۰:۰۰
کد خبر: 12397

قائم مقام مركز تحقيقات غدد و متابوليسم با اشاره به اين كه اختلالات مواد معدني از جمله كلسيم در بدن به عنوان يكي از اختلالات شايع در طب داخلي است، گفت: كلسيم مهمترين ماده معدني در بدن است كه قسمت عمده‌ آن در استخوان‌ها به عنوان عامل استحكام و سازنده استخوان‌ها وجود دارد و حدود يك درصد آن نيز در خون جريان دارد.

دكتر حسين دلشاد فوق تخصص بيماريهاي غدد و متابوليسم در گفت وگو با ايسنا، از انقباض عضلاني،‌ هدايت جريان الكتريكي در عضله، انعقاد خون و ترشح هورمون‌ها را به عنوان عملكردهاي فيزيولوژيك كلسيم خون در بدن نام برد.

وي كمبود و يا افزايش كلسيم خون را دو عارضه شايع كلسيم خون دانست و اظهار كرد: اين دو عارضه در اثر عوامل مختلف و با علايم باليني متفاوت ايجاد مي‌شود. هم چنين بيماريهاي ناشي از سوء تغذيه به خصوص كمبود ويتامين D از عوامل مهم كاهش كلسيم خون است.

دكتر دلشاد نقش عمده ويتامين D در بدن را جذب كلسيم از طريق دستگاه گوارش دانست كه در صورت كاهش اين ويتامين، جذب كلسيم از طريق دستگاه گوارش نيز كاهش پيدا مي‌كند.

قائم مقام مركز تحقيقات غدد و متابوليسم در ادامه اظهار كرد: سوخت و ساز كلسيم در بدن تحت تاثير هورمون غدد پاراتيروئيد كنترل مي‌شود كه با كمبود اين هورمون كمبود كلسيم نيز به وجود مي‌آيد. در اين نوع كم كاري به دليل  در دسترس نبودن غدد پاراتيروئيد براي درمان، ويتامين D و كلسيم تجويز مي‌شود.

فوق تخصص بيماريهاي غدد و متابوليسم از گرفتگي و ضعف عضلات لگن و شانه، احساس سوزن سوزن شدن در انتهاي دست و دور لب‌ها و پاها، افزايش تحريك پذيري اعصاب به عنوان علايم كمبود كلسيم خون ياد كرد.

وي در ادامه افزود: در بيماراني كه كمبود كلسيم مزمن دارند براي نگهداشتن كلسيم خون در حد متعادل از كلسيم استخوان‌ها استفاده مي‌شود كه منجر به تهي شدن كلسيم استخوان، ضعف استخوان و در نهايت درد و شكستگي زودرس استخوان مي‌شود.

دكتر دلشاد كاهش استحكام استخوان‌ها را پيامد كمبود كلسيم دانست كه سبب ضعف و كاهش قدرت استخوان‌ها و شكستگي در اثر ضربات كوچك مي‌شوند.

قائم مقام مركز تحقيقات غدد و متابوليسم با اشاره به تابش نور آفتاب به عنوان مهمترين منبع ويتامين D در بدن ادامه داد: در بيماراني كه به علت كمبود تابش نور آفتاب دچار كمبود كلسيم خون مي‌شوند علاوه بر تجويز دارو توصيه مي‌شود روزانه به مدت نيم تا يك ساعت در معرض نور آفتاب قرار گيرند.

فوق تخصص بيماريهاي غدد و متابوليسم هم چنين در رابطه با بيماران نارسايي كليه كه كليه آنان نمي‌تواند ويتامين D فعال توليد كند راه درمان را تجويز ويتامين D به صورت دارو دانست.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =