رئيس جمعيت هلال احمر ايران با اعلام خطر جدي گسترش ايدز در منطقه خاورميانه گفت: گسترش گازهاي گلخانه‌اي زنگ خطر را به صدا درآورده و ممكن است در آينده نزديك برخي شهرها و مناطق مسكوني كشورها غير‌قابل سكونت شود.

به گزارش سلامت نیوز، مسعود خاتمي امروز در نشست منطقه‌اي سلامت و مراقبت هلال احمر منطقه خاورميانه و شمال آفريقا (منا) كه در تهران در حال برگزاري است، افزود: 15 درصد عوامل موثر بر سلامت انسانها، مسائل ژنتيك است، 25درصد به اقدامات بهداشتي و درماني بستگي دارد و بيش از 50 درصد سلامت مردم به عوامل اجتماعي مربوط است كه موضوع آب، موادغذايي و درآمد از جمله مهمترين آن‌هاست.
وي اضافه كرد: مشكلات رواني، حوادث ترافيكي و خسارات ناشي از آن، بيماري رو به افزايش آلودگي به ويروس ايدز در منطقه خاورميانه كه بيش از 400 نفر را در اين منطقه مبتلا كرده است، پايين بودن ميزان درآمد سرانه هر فرد كه در اين منطقه حدود 13 دلار است والبته در برخي كشورها از روي 2 دلار هم براي هر فرد تجاوز نمي‌كند، سلامت مردم اين منطقه را به خطر انداخته است.
وي گفت:‌ گر چه سن اميد به زندگي در برخي كشورهاي منطقه به 73 سال افزايش يافته است اما هنوز با سن اميد به زندگي در كشورهاي پيشرفته كه حدود 80 سال است فاصله داريم و البته هنوز برخي كشورهاي منطقه «منا» سن اميد به زندگي درحدود 54 سال دارند كه خيلي پايين است.
خاتمي افزود: بيماري ايدز اكنون يك خطر جدي در منطقه خاورميانه و شمال آفريقاست، بايد اين خطر جدي گرفته شود و كنترل آن در دستور كار كشورهاي منطقه قرار گيرد و هميشه مد نظر باشد.
وي اضافه كرد: مسئله آوارگان و جا به جايي جمعيت زيادي كه از كشورهايي مثل عراق و افعانستان به سمت كشورهاي ديگر مهاجرت مي‌كنند، سلامت انسان‌ها را به خطر انداخته و موجب شيوع بيماري‌هاي واگير شده است، سوء تغذيه و كمبود مواد غذايي نيز از ديگر تهديد كننده‌هاي جدي سلامت مردم منطقه است كه البته بايد مشكلات رواني و فقدان احساس امنيت را هم به آن افزود.
رئيس جمعيت هلال احمر جمهوري اسلامي ايران گفت: اولويت‌هايي كه فدراسيون جهاني صليب سرخ و هلال احمر براي كشورهاي مشخص كرده است عبارتند از كنترل ايدز، مالاريا، سل، گسترش كمك‌هاي اوليه و خون رساني، توجه به سلامت اجتماعي و دسترسي به آب آشاميدني سالم، توجه به سلامت مادران و نوزادان و تقويت كمك رواني و بازتواني به مردم كشورهاست كه با همكاري دولت‌ها و بالابردن سطح آگاهي مردم كشورها انجام مي‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =