سه‌شنبه ۹ دی ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۳
کد خبر: 132964

سروتونین محرک خارش را بدتر می‌کند، درواقع خارش بیشتر باعث درد بیشتر و درد بیشتر باعث ترشح بیشتر سروتونین و این سیکل درنهایت باعث خارش بیشتر می‌شود.

سلامت نیوز: سروتونین محرک خارش را بدتر می‌کند، درواقع خارش بیشتر باعث درد بیشتر و درد بیشتر باعث ترشح بیشتر سروتونین و این سیکل درنهایت باعث خارش بیشتر می‌شود.


به گزارش سلامانه به نقل از مدیکال دیلی، محققان آمریکایی این پروژه می‌گویند: بیشتر مواقع خاراندن به‌جای این‌که از خارش بکاهد، تأثیر برعکس دارد، اما دلیل علمی این پدیده چیست؟


تحقیقات نشان داد که موقع خاراندن حس درد بر حس خارش حاکم می‌شود. اما این کافی نیست و به همین دلیل انسان خود را بیشتر می‌خاراند. سپس حس درد افزایش می‌یابد و همین امر باعث ترشح هورمون سروتونین در مغز می‌شود. این هورمون درد را در بدن قابل تحمل و کنترل می‌کند.


درد بیشتر باعث ترشح بیشتر سروتونین می‌شود، اما سروتونین محرک خارش را بدتر می‌کند و همین امر سیکل معیوبی را تشکیل می‌دهد. خارش بیشتر باعث درد بیشتر و درد بیشتر باعث ترشح بیشتر سروتونین و آن‌هم دوباره باعث خارش بیشتر می‌شود. دلیل این پدیده هم ترکیب دو گیرنده عصبی است که سروتونین به آن‌ها وصل می‌شود و خارش را شدیدتر می‌کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha