چطور بر اضطراب چيره شويم؟

۱۳۸۵/۱۲/۰۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1395
چطور بر اضطراب چيره شويم؟

اجازه دهيد فرض كنيم شما نخستين آرزويتان چيره شدن بر مشكل ترس از حيواني خانگي مثل گربه و غيره باشد. نخستين كار براي چيره شدن بر اضطراب هنگام مواجهه با حيوان اين است كه اضطراب شما به هدفها يا مراحل كوچكتر تجزيه شود.

معمولاً ده گام در نظر گرفته مي‌شود و هر گام يا مرحله انتظار بيشتري نسبت به گام پيشين را دربردارد. گام يا هدف نهايي، هدف واقعي يا سطحي از عملكرد است كه شما آرزوي آن را داريد.براي روشن شدن مسئله يك نمونه از نردبان اضطراب در اختيار شماست. مشكل خود را بررسي و از كمترين سطح اضطراب شروع كنيد.

10 – لمس كردن گربه با دست
9 -  لمس كردن گربه با وسيله (مثل چوب)
8 – نزديك شدن به گربه در تنهايي
7 – نزديك شدن به گربه به همراه يك نفر
6 – نگاه كردن به گربه از نزديك
5 – نگاه كردن به گربه واقعي از دور
4 – لمس كردن عروسك گربه
3 – لمس كردن گربه در تصوير
2 – ديدن فيلم يا تصوير در مورد گربه
1 – صحبت كردن در مورد گربه

مراحل اين برنامه شبيه پله‌هاي يك نردبان است. در نتيجه يك مقياس اضطراب يا سطح دشواري از صفر (بدون اضطراب) تا صد (حداكثر اضطراب) تدوين مي‌شود. آنگاه هر تكليف روي اين مقياس، درجه‌بندي مي‌شود. هدف نهايي برنامه در رأس نردبان قرار دارد ولي هرگز نمي‌توانيم با يك گام از پله نخست به رأس نردبان برسيم.

 به همين ترتيب اگر انتظار داشته باشيد در ابتدا به دشوارترين هدف برسيد، موفقيتي نخواهيد داشت. با پشت‌كار از اولين پله نردبان شروع كنيد و هر دفعه يك پله بالاتر برويد تا به بالاي نردبان برسيد.

مرحله بعدي اين است كه هر گام نردبان را يك هدف جزئي تلقي كنيم. براي شما مفيد خواهد بود كه موفقيت و شكست را ثبت كنيد.براي هر مرحله چندين بار تلاش كنيد تا موفق شويد. اميد مي‌رود در ابتدا شما در هر هدف، اضطرابي را تجربه و بياموزيد، با آن به‌طور مؤثر مقابله كنيد و بعد از چندين بار تلاش، اضطراب شما كاهش خواهد يافت.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.89219s, 18q