بي توجهي به اعتبارات موردنياز بيمه‌ها در طرح تحول نظام سلامت

۱۳۹۳/۱۲/۱۰ - ۱۲:۳۴ - کد خبر: 140192
بي توجهي به اعتبارات موردنياز بيمه‌ها در طرح تحول نظام سلامت

سلامت نیوز:درهمه کشورهاي دنيا که در حوزه سلامت در شرايط مناسبي قرار دارند و برنامه‌هاي نظام سلامت در آنها به موفقيت رسيده‌ به بحث بيمه توجه ويژه‌اي شده‌است در حالي که در کشور ما نسبت به بيمه‌ها حمايت کمتري صورت گرفته است.

به گزارش سلامت نیوز، حسن تاميني ليچايي، نايب رئيس دوم کميسيون بهداشت مجلس شوراي اسلامي در روزنامه سپید نوشت: براي پيشبرد برنامه‌هاي گوناگون بايد ابعاد متفاوت آن را در نظر گرفت و براساس آن برنامه‌ريزي کرد و با ارزيابي دقيق و بررسي صحيح تخصيص اعتبار مناسب نيز در نظر گرفته‌شود. در طرح تحول نظام سلامت با توجه به اينکه تلاش مي‌شود هزينه‌ها به حداقل کاهش يابد، تامين اعتبارات حائز اهميت خواهد بود. در اين ميان براي دستيابي به چنين هدفي نياز است نقش بيمه‌ها در حوزه سلامت به درستي تعريف شود و بر اساس آن اين نقش آفريني اجرايي شود. بر همين اساس موفقيت طرح تحول سلامت در گرو حمايت از بيمه‌ها است.

امروزه اگر چه همکاري مناسبي ميان بيمه سلامت ايرانيان و وزارت بهداشت شکل گرفته‌است اما وجود فاصله بين بيمه و حوزه سلامت موجب شده که بيمه خودسرانه عمل کرده و وزارت بهداشت نيز اعتبارات را به صورت مستقل تقسيم ‌کند‌ و در راستاي تضمين موفقيت و براي پيشبرد اهداف بايد از طريق بيمه‌ها به طرح تحول سلامت ورود پيدا کنيم. پيگيري اين موضوع از بعد بيمه‌اي موجب مي‌شود با سرو سامان گرفتن نقش و جايگاه آن، نتيجه بهتري از اجراي اين طرح به دست آورد. براي دستيابي به چنين شرايطي نياز است وزارتخانه‌هاي بهداشت و کار بخشي از اعتبارات خود را به بيمه‌ها اختصاص دهند. همان طور که بسياري از اعضاي کميسيون بهداشت و نمايندگان مجلس مطرح کرده‌اند، يکي از نگراني‌ها مبني بر آن است که تا چه زماني قرار است مجلس به طور مستقيم بودجه در اختيار وزارت بهداشت قرار دهد و اين وزارتخانه اعتبارات را به صورت مستقيم هزينه کند.البته در اين ميان نبايد از اقدامات مثبتي که از سوي وزارت بهداشت صورت گرفته، غافل شد، اما با توجه به انتظارات و توقع‌هاي ايجاد شده بين مردم نسبت به اجرايي شدن درست طرح تحول سلامت، بايد گام‌هاي شمرده‌تر و حساب شده‌تر در اين زمينه برداشت. در اين ميان براي چنين حرکتي، اگر زيرساخت‌هاي بيمه‌اي تقويت نشود ممکن است در حوزه بهداشت و درمان با شکست مواجه شويم. درهمه کشورهاي دنيا که در حوزه سلامت در شرايط مناسبي قرار دارند و برنامه‌هاي نظام سلامت در آنها به موفقيت رسيده‌ به بحث بيمه توجه ويژه‌اي شده‌است در حالي که در کشور ما نسبت به بيمه‌ها حمايت کمتري صورت گرفته است.


يکي ديگر از مشکلات ما در زمينه بيمه‌ها اين است که در زمان اجراي طرح تحول سلامت، بيمه‌ها از ابتداي کار اعلام ورشکستگي کردند. علتش هم اين بود که در ابتداي اجراي اين طرح، نقش بيمه‌ها و حمايت از آن تاحدودي ناديده گرفته شد در حالي که بايد بيمه‌هاي دولتي تقويت مي‌شدند و بدهي‌هاي بيمارستان‌ها و مراکز دولتي را پرداخت مي‌کردند، اما در اين مسير با مشکل مواجه شدند. البته در اين ميان بيمه‌هاي خصوصي نيز مسير درستي طي نکردند و با گذشت اندک زماني اعلام کردند که با اين افزايش تعرفه‌ها، امکان حمايت از آن امکان‌پذير نيست. البته در اين راستا گويا وزارت بهداشت برنامه‌هايي در نظر گرفته‌است و اميدواريم با حمايت از بيمه‌ها در راستاي نتيجه‌بخش بودن طرح تحول نظام سلامت و کمک به بيماران گامي مقبول برداشته‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.22068s, 19q