دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۴:۲۹
کد خبر: 142149

ضرورت محافظت از سیستم شنوایی با فرا رسیدن چهارشنبه آخر سال و حوادث ناشی از آن با توصیه شنوایی شناسان.

از گوش های خود در چهارشنبه سوری محافظت کنید

سلامت نیوزضرورت محافظت از سیستم شنوایی با فرا رسیدن چهارشنبه آخر سال و حوادث ناشی از آن با توصیه شنوایی شناسان.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از  دکتر محسن احدی استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران و دبیر انجمن علمی شنوایی شناسی ایران و دبیر اجرایی چهاردهمین کنگره شنوایی شناسی ایران که از 29 تا 31 اردیبهشت ماه 1394 در هتل المپیک تهران برگزار می شود با اعلام این خبر گفت : قرارگیری در معرض سروصدای بلند ناشی از انفجار ترقه ها، نویز های محیطی و گوش دادن به موسیقی با صدای بلند از علل اصلی بروز آسیب های شنوایی در نوجوانان و جوانان است. 

وی گفت : کم شنوایی ناشی از نویز، نوعی آسیب شنوایی ماندگار یا گاهی موقتی است که به دلیل قرارگرفتن در معرض اصوات بلند ناگهانی مانند صدای انفجار ترقه یا اصوات بالاتر از 85 دسی بل برای مدت نسبتاً طولانی رخ می دهد. هر نوع صدای بلندتر از 85 دسی بل، بالقوه آسیب زا است و صدای انفجار ترقه ها نیز اغلب بالاتر از 125 دسی بل است که می تواند آسیب شنوایی غیرقابل جبرانی را پدید آورد. 

دکتر احدی تاکید کرد: احساس درد در گوش، زنگ زدن یا سوت کشیدن گوش و عدم فهم صحبت دیگران بلافاصله پس از صدای انفجار ترقه از علایم شایع وقوع آسیب شنوایی در چهارشنبه سوری هستند. بجز عوارض شنوایی، قرارگیری در سروصدای بلند می تواند موجب استرس، بدخوابی، فشار خون بالا، بیماری های قلبی و حتی حملات قلبی شود.

دبیر اجرایی چهاردهمین کنگره شنوایی شناسی ایران می افزاید: حتی یکبار شنیدن صدای انفجار ترقه از فاصله نزدیک می تواند بلافاصله موجب آسیب شنوایی دایمی گردد. اما با رعایت نکاتی چون  فاصله گرفتن از مکان هایی که ترقه بازی انجام می شود و استفاده از  محافظ های گوش و یا پوشاندن گوش های خود با انگشت می توانید به خوبی از گوش های خود مراقبت کنید و این محافظ های گوش فومی یا سیلیکونی را می توان از طریق    کلینیک های شنوایی شناسی یا داروخانه ها تهیه کرد. 

وی گفت : حفاظت از شنوایی نوزادان و کودکان کم سن که خود قادر به انجام آن نیستند امری ضروری است زیرا کودکان حساسیت بیشتری به صداهای بلند داشته و آسیب شنوایی در آنان سریعتر رخ می دهد. ضمناً می توانید به کودکان خود یاد دهید که به محض شنیدن صدای ترقه، گوش های خود را با انگشتانشان بگیرند.

یادآوری می شود چهاردهمین کنگره شنوایی شناسی ایران همزمان با چهارمین جشنواره علمی دانشجویی انجمن علمی شنوایی شناسی ایران از 29  تا 31 اردیبهشت ماه 1394 در هتل المپیک تهران برگزار می شود .

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha