4 گياه ضد کم‌خوني

۱۳۹۴/۰۲/۰۸ - ۱۱:۵۱ - کد خبر: 145973

سلامت نیوز: کم‌خوني در اکثر آقايان و خانم‌ها وجود دارد و اينکه کم‌خوني بيماري نيست بلکه نشانه بيماري است.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از آریا، معمولاً کمبود آهن بيشتر به دليل عدم دريافت آن از طريق مصرف مواد غذايي مناسب ناشي مي‌شود. بيشتر خانم‌ها در معرض کمبود آهن قرار مي‌گيرند به خاطر اينکه هرماه به دليل عادت ماهانه آهن از دست مي‌دهند که بايد به فکر جبران آن باشند. نوجوانان، خانم‌هايي که خونريزي زياد دارند، خانم‌هاي باردار، زنان شيرده يا خانم‌هاي در آستانه‌ي يائسگي بيشتر در معرض کمبود آهن قرار مي‌گيرند. آهن نقش اساسي در ساخت هموگلوبين‌هاي خون دارد و زماني که خون از طريق خونريزي هدر مي‌رود احتمال کم‌خوني نيز بيشتر مي‌شود.


گزنه
گياه گزنه و برخي از جلبک‌ها سرشار از آهن هستند. براي اينکه بتوانيد آهن موجود در سبزيجات را به‌خوبي جذب کنيد بايد آن‌ها را با ويتامين C مصرف کنيد تا بيشتر جذب بدن شود. مزيت برتر گزنه اين است که اين گياه سرشار از آهن و هم‌زمان ويتامين C مي‌باشد.
براي رسيدن به نتيجه‌ي سريع و دلخواه، کم‌خوني‌تان را با گزنه درمان کنيد که هم طبيعي است و هم خيلي زود نتيجه را مي‌بينيد. مي‌توانيد به مدت چند هفته روزانه برگ تازه‌ي گزنه مصرف کنيد.

يا اين که دم‌نوش گزنه درست کنيد؛ به‌اين‌ترتيب که برگ‌هاي تازه يا خشک گزنه را در آب جوش بريزيد و بگذاريد به مدت 10 تا 15 دقيقه دم بکشد. مي‌توانيد از پودر گزنه هم استفاده کنيد. توجه داشته باشيد که کپسول‌هاي گزنه نيز در عطاري‌ها يا داروخانه‌ها وجود دارد که مي‌توانيد از آن استفاده کنيد.


خرما
خرما به‌تنهايي يا به همراه لبنيات و يا گردو و بادام، براي فعاليت‌هاي سنگين، روزه گرفتن، خستگي مفرط و فعاليت‌هاي فکري که احتياج به انرژي زياد دارند، بسيار مفيد است. فيبر يا الياف خرما مي‌تواند به کاهش چربي کمک کند. به علت داشتن قند، موسيلاژ و مواد پکتيکي، نرم‌کننده سينه و ضد سرفه است. خرما همچنين قواي جنسي را افزايش مي‌دهد.
آهن موجود در خرما براي جبران کم‌خوني مفيد است. ترکيبات مهم آن، از جمله منيزيم، داراي اثرات ضد سرطاني مي‌باشند. ميزان قابل‌توجه فسفر خرما در فعاليت‌هاي فکري بسيار موثر است.
خرما همچنين اسيد بيش‌ازحد معده را خنثي مي‌کند. با توجه به مصرف بسيار زياد و طولاني خرما در دنيا، تجربيات زيادي از خواص خرما در فرهنگ‌هاي ملل مختلف وجود دارد که بسياري از آن‌ها در سال‌هاي اخير از نظر علمي تأييد شده‌اند. مواردي از آثار تجربي گزارش‌شده خرما در فرهنگ‌هاي عاميانه جهان به شرح زير مي‌باشد:
* خوردن خرما (به‌تنهايي يا با شير) باعث ايجاد خواب راحت مي‌شود.
* خرما قواي بينايي و شنوايي را تقويت مي‌کند.
* داراي خاصيت ضد ميکروب و قارچ بوده و قواي بدن را در برابر امراض افزايش مي‌دهد.
* باعث افزايش شير مادران و همچنين آرامش در دوران بارداري مي‌شود.
* هضم‌کننده غذا و مقوي معده است.
* موجب رفع عطش، ضد اسهال و پاک‌کننده اخلاط سينه است.
غير از موارد بالا، ده‌ها اثر تجربي ديگر در فرهنگ‌هاي مختلف از خرما گزارش شده است.ميزان مصرف
مقدار مصرف خرما در شرايط مختلف برحسب عدد گزارش نشده است و در حد مصرف خوراکي که در جهان مرسوم است، مي‌توان مصرف نمود.
کمبود فولات مي‌تواند باعث مشکلاتي چون کم‌خوني مگالوبلاستيک شود. همچنين، کمبود اين ماده عامل بروز بيماري‌هاي قلبي- عروقي است. با توجه به اينکه پسته حاوي فولات و آهن مي‌باشد، به بهبود کم‌خوني کمک مي‌کند

عوارض جانبي
با توجه به اينکه خرما حاوي مقدار زيادي قند مي‌باشد، نبايد در مصرف آن افراط نمود. افراد ديابتي نيز با اينکه از خوردن آن محروم نيستند، ولي بايد برحسب وضعيت خود مصرف نمايند.مهم‌ترين اثرات گزارش‌شده
ضد کم‌خوني، ضد سرطان‌هاي روده بزرگ، کبد، دهان، طحال، معده، گلو، رحم و واژن، ضد قارچ کانديدا، ضد يبوست، ضد سرفه، ضد اسهال، ضد تب، درمان آنفلوانزا، رفع سردرد، ضد ميکروب، بهبود هموروئيد، محافظ کبد، ضدالتهاب، افزايش‌دهنده قواي جنسي، ادرارآور، خلط‌آور، بهبود درد معده، رفع تشنگي، رفع تهوع و استفراغ و داراي خاصيت استروژني.


پسته
با توجه به ترکيبات بسيار باارزش آلي و معدني موجود در مغز پسته، مطالعات زيادي بر روي آن انجام شده و خواص ارزشمند آن به شرح زير مورد تأييد قرار گرفته است:


کمبود فولات مي‌تواند باعث مشکلاتي چون کم‌خوني مگالوبلاستيک شود. همچنين، کمبود اين ماده عامل بروز بيماري‌هاي قلبي- عروقي است. با توجه به اينکه پسته حاوي فولات و آهن مي‌باشد، به بهبود کم‌خوني کمک مي‌کند.

اثرات قلبي- عروقي (کاهش چربي، کلسترول و ليپوپروتئين‌ها)
پژوهش‌هاي زيادي نشان داده است که مصرف پسته مي‌تواند مشکلات قلبي - عروقي را کاهش دهد. در مطالعات جديد، دليل اين امر را وجود اسيدهاي چرب غيراشباع به مقدار زياد و مقدار بسيار کم اسيدهاي چرب اشباع در روغن پسته مي‌دانند. پژوهشگران اعلام نموده‌اند که پسته به علت داشتن روغني که حاوي مقدار زياد اسيدهاي چرب غيراشباع و کمي اسيدهاي چرب اشباع مي‌باشد، در کاهش کلسترول و در نتيجه کاهش بيماري‌هاي قلبي موثر است. آن‌ها معتقدند که مصرف روزانه حدود 43 گرم مغز پسته چنين تأثيري خواهد داشت. يکي ديگر از دلايل تأثير پسته در کاهش امراض قلبي – عروقي، فيبرهاي موجود در آن است. مغز پسته حاوي فيبرهاي نامحلول (سلولزها، همي سلولزها و ليگنان) به ميزان 97 درصد و فيبرهاي محلول به ميزان 3 درصد مي‌باشد که فيبرهاي نامحلول آن داراي اين خاصيت (حفاظت قلب) هستند.


زيره سياه
مهم‌ترين خواص زيره ضد نفخ، درد و اسپاسم آن مي‌باشد که مشابه رازيانه يا ميوه‌هاي ديگر خانواده جعفري است. از اثرات ديگر آن مي‌توان آثار محرک معده براي هضم غذا، ادرارآور، ضد کرم، ضد تشنج، تا حدي قاعده‌آور و به‌عنوان نيرودهنده را نام برد.عوارض جانبي
فرآورده‌هاي زيره در حد توصيه‌شده خوراکي يا دارويي عارضه جانبي ندارند. مصرف بيش‌ازحد و يا طولاني‌مدت آن براي افرادي که التهاب کليه دارند، توصيه نمي‌شود. همچنين مصرف بيش‌ازاندازه يا طولاني‌مدت اسانس زيره ممکن است باعث صدماتي به کليه و کبد گردد.مهم‌ترين اثرات گزارش‌شده
ضد کرم، ضد کم‌خوني، ضد ميکروب، ضدهيستامين، ضد سرطان، ضد تورم، ضد اسپاسم، ضد نفخ، ضد قارچ، صفراآور، ادرارآور، هضم‌کننده غذا، قاعده‌آور، خلطآور، شيرافزا، لاروکش، شل کننده ماهيچه‌ها، محرک و مقوي معده.طريقه و ميزان مصرف
پودر ميوه: مي‌توان تا روزي 6 گرم (يک قاشق غذاخوري) ميوه خرد يا پودرشده را با آب ميل کرد.
تنتور: 4 ميلي‌ليتر (يک قاشق سوپ‌خوري) تا چهار نوبت در روز ميل شود.
رايحه: حداکثر تا 6 قطره اسانس در روز ميل شود. بايد توجه کرد که هيچ نوع اسانس خالص را نبايد مستقيماً به‌صورت خوراکي مصرف نمود؛ چون باعث تحريک دهان و مخاط دستگاه گوارش مي‌شود. براي مصرف اسانس، آن را بايد رقيق و يا در موارد خوراکي يا مايعات مخلوط کرد.موارد استفاده عمومي زيره
مهم‌ترين استفاده زيره در تهيه انواع ادويه‌ها، بخصوص در شرق دنياست. همچنين جهت معطر کردن انواع نان، بخصوص نان جو از آن استفاده مي‌شود. از زيره سياه در انواع غذاهاي اروپايي و پودر کاري نيز استفاده مي‌گردد. استفاده‌هاي متنوع ديگر زيره در انواع پنيرها، کيک‌ها و به‌صورت چاي کيسه‌اي به‌عنوان ضد نفخ مي‌باشد. از رايحه زيره در تهيه صابون‌ها، لوسيون‌ها و صنايع عطرسازي استفاده مي‌شود. از زيره به‌عنوان اشتهاآور، هضم‌کننده غذا و دفع کرم‌هاي دستگاه گوارش به همراه غذاي روزانه استفاده مي‌گردد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.89466s, 19q