8500 تومان سرانه پيشنهادي درمان در سال 86 /هر سال بدتر می شود

۱۳۸۵/۱۰/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 146
8500 تومان سرانه پيشنهادي درمان در سال 86 /هر سال بدتر می شود

اين مبلغ در حالي پيشنهاد مي شود که سرانه پيشنهادي سال 85 نيز مبلغ 7 هزار تومان بود که در نهايت اين مبلغ به 3900 تومان رسيد.
سرانه درمان ، ميزان بودجه اي است که دولت همه ساله براي هر ايراني در بخش بهداشت و درمان در نظر مي گيرد که براساس ماده قانون 3 ، 29 و 43 قانون اساسي کشور، برآوردن اين نياز مردم به عهده دولت است.
سرانه از 10 تا 11 مولفه شامل معاينه سرپايي مراجعه به پزشک ، ميزان مصرف دارو و خدمات بستري و پاراکلينيکي تشکيل شده است.
رئيس سازمان نظام پزشکي با اعلام اين که سرانه واقعي بهداشت و درمان براي هر ايراني 8500 تومان است ، مي گويد: اين سرانه با احتساب سرانه 7 هزار توماني مورد تصويب شوراي عالي بيمه به اضافه نرخ تورم 86 حاصل شده است.
سيد شهاب الدين صدر در حاشيه بيست و چهارمين جلسه اعضاي شوراي عالي نظام پزشکي با حضور دکتر مصري وزير رفاه و تامين اجتماعي که درخصوص بررسي مشکلات طرح پزشک خانواده و اهم مشکلات جامعه پزشکي در رابطه با سازمان هاي بيمه گر برگزار شد، در جمع خبرنگاران ادامه داد: هم اکنون 80درصد خدمات بستري به بخش دولتي و جامعه پزشکي تحميل مي شود، حال آن که با ترميم سرانه بهداشت و درمان خدمات مطلوب تري در بخش دولتي ارائه مي شود و ديگر فرد، نيازمند دريافت خدمت از بخش خصوصي نخواهد بود.
وي با تاکيد بر اين که اولويت ما به منظور دفاع از حقوق بيمار و مردم ، اصلاح سرانه است ، گفت: هم اکنون بيش از 60 درصد هزينه هاي درمان به مردم تحميل مي شود، حال آن که طبق قانون و وظيفه محول به دولت بايد کمتر از 30درصد هزينه را مردم پرداخت کنند که هم اکنون عکس اين موضوع به وقوع مي پيوندد.
او نخستين قدم در اصلاح نظام سلامت و توجه بيشتر به منافع مردم را اصلاح سرانه بهداشت و درمان عنوان کرد و افزود: محدوديت هايي نيز از سوي سازمان هاي بيمه گر بر جامعه پزشکي و عمدتا پزشکان عمومي اعمال مي شود که از آن جمله لغو قرارداد يک طرفه ، بازرسي بدون مراعات جوانب اجتماعي و انعقاد قرارداد نامناسب با داروخانه ها و آزمايشگاه هاست.

سرانه هر سال بدتر از پارسال


صدر به سرانه 3900 توماني سال 85 اشاره کرد و افزود: اين سرانه ، غيرواقعي و متفاوت با سرانه 7هزار توماني پيشنهادي وزارت رفاه و شوراي عالي بيمه است و از دلايل کسر بودجه مکرر بيمارستان هاي دولتي ، همين غيرواقعي بودن سرانه است که نسبت به اصلاح آن در متمم بودجه اقدامي نشده و چنانچه سرانه اصلاح نشود، مشکلات ، حل نشدني خواهد ماند.
معاون رفاهي سازمان نظام پزشکي نيز معتقد است: با توجه به تورم 11 درصدي سال 85 ، سرانه درمان در سال آينده بايد به حدود 8 هزار تومان برسد تا پاسخگوي نيازهاي بهداشت و درمان مردم باشد.
حسن هويدا توضيح داد: 3900 تومان پولي که سال 85براي سرانه درمان در نظر گرفته شد، جوابگوي نيازهاي بهداشت و درمان مردم جامعه ما نبوده و اين ميزان در حالي تعيين شد که نظام پزشکي و شوراي عالي بيمه 7هزار تومان را براي سرانه در نظر گرفته بودند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.77065s, 19q