روانشناسان تاكید كردند: احساسات مثبت باعث تقویت و بهبود سلامت جسمی می‌شوند و پا به پای خودداری از استعمال دخانیات و اصلاح الگوی زندگی در این زمینه تاثیرگذار هستند.

 یك تحقیق جدید حاكیست؛ نه تنها تغییر و اصلاح شیوه زندگی بلكه احساسات انسانی نیز روی سلامت انسان تاثیر قابل توجهی دارند.

محققان دانشگاه كنزاس در آمریكا طی مطالعات خود دریافته‌اند كه احساسات مثبت برای حفظ و تقویت سلامت جسم و بدن حیاتی هستند و این امر در مورد تمام مردم جهان صادق است.


محققان تاكید كرده‌اند: توجه به این تاثیر بویژه در مورد افرادی كه عمیقا محروم هستند، بسیار حائز اهمیت است.

دكتر سارا پرسمن، استادیار روانشناسی در دانشگاه كنزاس و یك عضو پژوهشی ارشد «گالوپ» در این باره اظهار كرد: تاكنون می‌دانستیم كه احساسات نقش حیاتی در سلامت جسم ایفا می‌كنند، اما تا این اواخر اكثر این تحقیقات تنها در كشورهای صنعتی و پیشرفته انجام گرفته بود. بنابراین نمی‌دانستیم كه آیا احساساتی چون شادمانی و یا غمگینی روی سلامتی افراد كم بضاعت‌تر كه تحت فشار بیشتری به لحاظ امرار معاش و یا حتی تهیه سرپناهی برای خود هستند، تاثیری دارد؟

وی افزود: اما الان در تحقیقات جدید خود جواب این سوال را پیدا كرده‌ایم. در طول این تحقیق محققان اطلاعات بدست آمده از مركز نظرسنجی جهانی گالوپ را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. این نظر سنجی از بیش از 150 هزار فرد بالغ انجام گرفت. شركت كنندگان درباره احساسات خود و هم چنین اصلی‌ترین نیازهایشان مانند غذا، سرپناه و امنیت شخصی اطلاعاتی را به محققان دادند.

به گزارش ایسنا، نتایج مطالعات نشان داد: احساسات مثبت مانند شادی و لذت بی‌تردید سبب بهره‌مندی از سلامت بهتر است به طوری كه حتی فرد ممكن است فاقد نیازهای اولیه خود نیز باشد. در حالی كه برعكس نگرانی و اندوه به سلامت انسان حتی در شرایطی كه به احتیاجات اولیه خود دسترسی داشته باشد، آسیب می‌رساند.

این تحقیق در نشست سالانه انجمن روان تنی آمریكا در شیكاگو ارائه شده است.

 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha