راهکارها و درمانها

سندرم تخمدان پلی کیستیک درمان پذیر است

۱۳۹۴/۰۵/۲۷ - ۱۱:۲۴ - کد خبر: 158645
سندرم تخمدان پلی کیستیک درمان پذیر است

سلامت نیوز:سندرم تخمدان پلی کیستیک (S.P.C.O) که در برخی موارد از آن به عنوان تنبلی تخمدان یاد می شود از بیماری های شایع در زنان است و به دلیل عوارضی که می تواند داشته باشد از اهمیت بسیاری برخوردار است، این سندرم اغلب با وجود سابقه در بستگان (خواهر، مادر، عمه، خاله و ...) اتفاق می افتد و در واقع مجموعه ای از علایم است که می تواند همۀ این علایم در فردی ظاهر شود یا تنها برخی از آنها خود را نشان دهد.


به گزارش سلامت نیوز دکتر سهیلا انصاری پور، متخصص زنان و زایمان، فلوشیپ ناباروری زنان و عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا، با برشمردن مهم ترین علایم این سندرم گفت: به علت تخمک گذاری های کم و نامنظم و یا عدم تخمک گذاری به مدت طولانی ، این افراد دچار قاعدگی های دیر به دیر و حتی گاهی هر چند ماه یکبارمی شوند و به علت افزایش هورمون های مردانه مبتلا به رویش موهای زائد و یا آکنه و ریزش موی سر می شوند . اختلالات غدد در خانم ها در سنین باروری که علایم این سندرم پس از سنین بلوغ آغاز می شودو بیشترین سن بروز آن 20 تا 40 سالگی است.


وی در ادامه افزود: این سندرم به صورت معمول با وجود 2 علامت از 3 نشانه قاعدگی نامنظم، موهای زاید و بزرگی دو طرف تخمدان پر از فولیکول های ریز مشخص می شود و در واقع منظور از سیست تخمدان، فولیکول ریز حاوی مایع 9-2 میلی متر است که پایدار بوده ولی جز در موارد محدود و در حین نازایی، اصلاً نیاز به جراحی ندارد.


وی افزود: اختلالات قاعدگی (سیکل های کمتر از 21 روز و یا بیش از 35 روز )، یکی از شایعترین شکایات این افراد است و از طرفی یکی از شایعترین علل بی نظمی قاعدگی نزد خانم ها در سنین باروری (بخصوص سنین 20 تا 40 سال) نیز همین سندرم است در واقع هر خانمی که با عادت ماهیانه نامنظم مراجعه نماید، سندرم تخمدان پلی کیستیک مطرح است مگراینکه خلاف آن ثابت شود.


دکتر انصاری پور ادامه داد: درمان خط اول دارویی، برای بی نظمی پریود البته پس از اصلاح شیوه زندگی، هم در دختران ( 2سال پس از شروع اولین سیکل ماهیانه ) و هم خانم ها، همان قرص های جلوگیری از بارداری است که البته باید تحت نظر پزشک باشد. از آنجا که این سندرم یک اختلال مزمن است بنابراین با قطع دارو علائم عود می نماید (علائم آن علاج قطعی ندارد اما درمان پذیر است) بنابراین بایستی مصرف قرص به طور متناوب بخصوص برای پیشگیری از ضخامت غیر طبیعی مخاط رحم ادامه یابد ولی با کاهش وزن و رعایت شیوه های صحیح زندگی فواصل عود افزایش می یابد و همچنین عوارض کاهش می یابد.


ایشان ضمن اشاره به اهمیت P.C.O.S به عنوان یکی از مهم ترین مباحث ناباروری و همچنین سلامت عمومی زنان تصریح کرد: چاقی و خصوصا چاقی شکمی در3/2 مبتلایان به این سندرم دیده می شود و یافته علمی که اکثر مقالات به آن استناد می کنند این است که حتی در صورت 5 تا 10 در صد کاهش وزن احتمال از سر گیری تخمک گذاری و حتی بارداری خودبه¬خودی وجود دارد. وی تاکید نمود طبق توصیه و دستورالعمل معتبر علمی، بارداری در وزن های بالا که با شاخص وزن BMI) ( بیش از 30 تعریف می شود با عوارض نامطلوب مانند سقط و


مسمومیت حاملگی و دیابت بارداری همراه است و بنابراین این افراد قبل از اقدام برای باردار ی، بایستی تحت نظر متخصص تغذیه علاوه بر اصلاح وزن، عادات غذایی سالم ، ورزش و حتی خواب منظم را رعایت کنند.


عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا، در بیان عوارض این سندرم گفت: عوارض احتمالی شامل عدم تخمک گذاری مرتب و بنابراین ایجاد اشکال در بارداری، خونریزی های نامنظم رحمی و در صورت عدم توجه و درمان، ضخامت غیرطبیعی مخاط رحم و حتی احتمال سرطان مخاط رحم در سنین بالاتر است.
وی خاطر نشان کرد: علاوه بر عوارض ذکر شده همچون خونریزی های غیرطبیعی و نامنظم رحم، ممکن است حتی پس از اینکه بارداری اتفاق افتاد، یکسری عوارض حاملگی زودرس همچون سقط و سقط مکرر و یا عوارض دیر رس بارداری همانند مسمومیت حاملگی، دیابت بارداری یا کاهش رشد داخل رحمی جنین ظاهر شوند. دیگر عوارض مهم آن مشکلات قلبی- عروقی، افزایش فشارخون و عدم تحمل قند و بروز دیابت تیپ دو و افزایش چربی خون و کبد چرب و کاهش سطح خونی ویتامین D3 است، احتمال بروز این عوارض با چاقی و سابقه فامیلی بالا می رود و بنابراین تمام مبتلایان به سندرم P.C.O بایستی از نظر خطر این عوارض در مراجعه به پزشکان بررسی شوند.

این بررسی شامل اندازه گیری مرتب وزن، دورکمر، فشارخون، تست تحمل قند و چربی خون است و از دیگر عوارض مهم این سندرم، احتمال بروز افسردگی و اضطراب در اثر مشکلات مزمن و از دست دادن اعتماد به نفس به علت ظاهر فیزیکی است که متاسفانه فرد را از توجه به خود باز می دارد و لذا شخص در یک سیکل معیوب قرار می گیرید ، بنابراین این افراد نیازمند توجهی خاص می باشند.


دکتر انصاری پور در رابطه با علت ابتلا به این سندرم گفت: این سندرم زمینۀ چند عاملی دارد یعنی که علاوه بر زمینه ارثی عوامل محیطی هم در آن دخالت دارند . یکی از مهمترین این عوامل سبک زندگی ایت که خود شامل عادات غذایی ، میزان تحرک ، استرس و حتی سیکل خواب در این افراد است. آنجه مسلم است پدیده چاقی، احتمال بروز آن را افزایش می دهد و البتهP.C.O.S نیز با چاقی بخصوص چربی شکم و احشایی همراه است .


وی افزود: علت دقیق این سندرم شناخته شده نیست و یکی از علل مطرح آن، بالا بودن سطح انسولین خون است و در واقع یکی از مشکلات زیربنایی موجود به همراه سندرم P.C.O وجود عدم تعادل هورمون در زنانی است که به سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند یعنی تخمدانها در این افراد، استروژن و آندروژن (هورمون های مردانه) یا به عبارتی هورمون های مردانه بیش از حد طبیعی تولید می کنند.


ایشان هم چنین مناسب ترین روش را برای تشخیص زودرس و پیگیری سندرم تخمدان پلی کیستیک، بهره گیری از سونوگرافی دانست و افزود: افزایش سایز تخمدان و تعداد سیست های ریز در هر تخمدان و اینکه هرچه کسیست ها بیشتر باشد، حجم تخمدان بیشتر است و اختلالات بالینی آشکارتر می شود.


عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا ضمن بیان اینکه در واقع P.C.O یک بیماری نیست بلکه سندرمی است که درصد بیماران مبتلا به آن در جوامع مختلف متفاوت است تأکیدکرد: P.C.O.S در واقع علت مشخصی ندارد و تظاهرات آن نیز متغیر است ,،ولی در صورت غفلت از این سندرم ممکن است عوارض ناشی از آن به شکل بیماری مانند دیابت و افزایش فشار خون خود را نشان دهد .

دکتر انصاری پور در رابطه با تاثیر این سندرم بر سیکل های IVF افزود :در افراد چاق دوز بالاتری از گنادو تروپین جهت تحریک تخمک گذاری لازم است و در حین تخمک کشی هم ، دسترسی آسان به فولیکول های تخمدان کمتر می شود و در افراد لاغر نیز احتمال تحریک بیش از حد تخمدان و لذا فریز جنین بیشتر می شود .
در هر دو گروه احتمال کاهش کیفیت تخمک وجود دارد و همچنین احتمال شکست IVF که البته در افراد چاق مبتلا به سندروم P.C.O بیشتر است بنابراین در درجه اول رعایت سبک زندگی سالم به منظور پیشگیری از مشکلاتی چون چاقی و در مر حله بعدی ، تلاش برای اصلاح وزن و عادات غذایی سالم، توصیه جدی و اکید به این افراد است .


دکتر لادن گیاهی، متخصص تغذیه و عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا، با بیان اینکه پیش از استفاده از هر دارویی در درمان سندرم P.C.O، تغییر و اصلاح سبک زندگی به عنوان نخستین گام در جهت درمان این بیماری توصیه می شود، گفت: عادات غذایی نامناسب که افراد از کودکی یا در بزرگسالی به آن خو گرفته اند و سبب چاقی در آنها شده است و باعث ایجاد زمینه اضطراب، افسردگی، عدم اعتماد به نفس و ... می شود نیازمند اصلاح می باشد.


دکتر گیاهی در ادامه تأکید کرد: درمان افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک یک درمان تیمی و کارگروهی به صورت مشاوره های تخصصی نیاز دارد که در آن باید به مسائل روانی و اجتماعی افراد کاملاً توجه شود.


ایشان در ادامه تأکید کرد: اگر افراد مبتلا به این سندرم تنها 5 تا 7 درصد کاهش وزن داشته باشند، تا 80 درصد شانس باروری در آنها افزایش می یابد که در نتیجه ، میزان مصرف دارو و عوارض آن را کاهش می دهد.


این متخصص تغذیه خاطرنشان کرد: بیماری که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک می باشد و نیازمند دریافت رژیم تغذیه است، پیش از هر اقدامی باید از لحاظ ذهنی آمادگی داشته و مشاوره ای صحیح برایشان صورت گیرد.


وی افزود: نوسان شدید قند خون در بیماران مبتلا به این سندرم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که باعث عدم پایین آمدن وزن افراد می شود که رعایت میزان مصرف کربوهیدرات ها، اسیدآمینه ها، اسید چرب و ... ، پرهیز از گرسنگی طولانی مدت و تنظیم سطح انسولین قندخون از جمله موارد مهمی است که باید مورد توجه بسیار قرار گیرند.

نظر خود را بنویسید
#18540 سپید، 1394/09/29 10:33
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
زهره
سلام من ٢٢ ساله سندرم تخمدان پلي كستيك دارم يك سال قبل رفتم دكتر و دكترم متفورمين روزي ٢ تا,لووكسين نصف ناشتا, اسپيرونولاكتون ١,ودر ٥ تا ٨ پريودي لتروزول تجويز كرد بعد از ٦ ماه حاملگي پوچ داشتم بعد از سقط دوباره شروع به مصرف همين دارو ها كردم الان ٧ ماه ميگذره ولي باردار نشدم و هر ٣٤ روز يكبار پريود ميشم ولي ماه قبل ١٢ روز عقب انداختم و دلدرد هاي شديدي ميگيرم و هميشه احساس بي حالم, كوفتگي بدن,سر گيجه ,كمر درد,خيلي هم بي اعصاب شدم .من چيكار كنم احتمال بارداريم هست چون ٤ ساله عروسي كردم اگه هست چي بخورم دكترم گفت بايد وزنم كم كنم ولي من ٦٥ كيلو دارم قدمم ١٧٠ لاغرم اگر ميدونيد باز هم وزن كم ميكنم ممنون ميشم پاسخ بدين
رویا
سلام، من دختری 30 ساله هستم که الان چند ساله تخمدان پلی کیستیک دارم اما این در حالیه که ورزنم 46 کیلو هست و در واقع خیلی لاغرم... در ضمن پرولاکتین من خیلی بالاس، تقریبا 4 برابر مقدار طبیعی... آیا با وجود این دو مشکلی که من دارن این به معنیه نازا بودن منه؟! آیا راه درمان داره؟!
زهرا
دقیقا من این عوامل رو داشتم و اولین قدم من رژیم غذایی و کاهش وزن بود،و به دکتر مراجعه کردم و با سونوگرافی تایید کردند سندرم پلی کیستیک رو،قرص و آمپول تجویز کردن و با توضیحات،امیدوارم با مصرف دارو حل بشه و باردار بشم،ممنون از توضیحات خوب بودن،امیدوارم هرکسی که این سندرم رو داره زودتر رفع شه مشکلش
فاطمه
باعرض سلام من دختری هستم 21ساله از10سالگی پرید شدم وحدودا بعداز دوسال ازقاعدگیم پریدی هایم بسیارنامنظم شد حتی گاهی اوقات 3ماه بود که من پرید نمیشدم بسیار دکتررفتم انواع داروهارو بطورطولانی مدت و کوتاه مدت مصرف کرده ام اما الان در سن 21سالگی تقریبا 4ماه است که دارو مصرف نکرده ام یک دوره پرید شدم ودوباره الان 3ماه است که پرید نشده ام.لطفا راهنماییم کنید
بهار
با سلا 25 ساله و تخمدان پلی کیستیک دارم و 4 ساله که ازدواج کردم و درخواست کمک بابت درمان و بارداری در ضمن من 2 ساله دیگه قصد بارداری دارم و درمان فعلی تا 2 سال دیگه که مشکلی برای بارداری پیش نیاد چیه؟
سپید
سلام من یه دختر 19 سالم دوماه که پریود نشدم ممکنه به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک مبتلا بشم
13.40379s, 26q