آرايشگاه‌هاي زنانه، باشگاه‌هاي بدنسازي و ماهواره سه ضلع مثلث مرگند. چند روزي بيشتر از اولتيماتوم وزارت بهداشت به باشگاه‌هاي بدنسازي به خاطر عرضه مكمل‌هاي ورزشي غير‌مجاز نمي‌گذرد كه اين بار مشاور رئيس سازمان تعزيرات حكومتي از دو برابر شدن تخلفات آرايشگاه‌هاي زنانه خبر مي‌دهد؛ آرايشگاه‌هايي كه علاوه بر كاركرد اصلي خود به فروشگاه پوشاك و لوازم آرايش و آتليه عكاسي تبديل شده‌اند و مشاوره پوست و زيبايي مي‌دهند. حتي گاهي آرايشگران زنانه پا دركفش پزشكان كرده و به كلينيك ارائه خدمات درماني تبديل شده‌اند.

سلامت نیوز: آرايشگاه‌هاي زنانه، باشگاه‌هاي بدنسازي و ماهواره سه ضلع مثلث مرگند. چند روزي بيشتر از اولتيماتوم وزارت بهداشت به باشگاه‌هاي بدنسازي به خاطر عرضه مكمل‌هاي ورزشي غير‌مجاز نمي‌گذرد كه اين بار مشاور رئيس سازمان تعزيرات حكومتي از دو برابر شدن تخلفات آرايشگاه‌هاي زنانه خبر مي‌دهد؛ آرايشگاه‌هايي كه علاوه بر كاركرد اصلي خود به فروشگاه پوشاك و لوازم آرايش و آتليه عكاسي تبديل شده‌اند و مشاوره پوست و زيبايي مي‌دهند. حتي گاهي آرايشگران زنانه پا دركفش پزشكان كرده و به كلينيك ارائه خدمات درماني تبديل شده‌اند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه فرهیختگان،چند سالي مي‌شود كه در زمينه مصرف لوازم آرايش ركورد‌دار شده‌ايم و اگر در زمينه هر كالايي تحريم شويم يا با محدوديت‌هايي مواجه باشيم اما لوازم آرايشي و دخانيات دو قلم كالايي است كه انگار قرار نيست تحت هيچ شرايطي در ليست تحريم‌ها و محدوديت‌هاي كشورمان قرار بگيرد. ورود سيل گسترده لوازم آرايشي كه درصد بالايي از آنها هم تقلبي يا تاريخ گذشته‌اند در كنار فرهنگي كه از طريق ابزار رسانه‌هايي مانند اينترنت و ماهواره به ذهن زنان و دختران جامعه ما القا مي‌شود، موجب شده تا به گفته ويدا آزاد، مشاور امور بانوان رئيس سازمان تعزيرات حكومتي، ايران در حالي كه به عنوان هجدهمين كشور پر‌جمعيت جهان محسوب مي‌شود اما جزو 10 كشور برتر جهان در استفاده از لوازم آرايشي و دومين كشور مصرف‌كننده اين لوازم در خاورميانه باشد.
 
آغاز گشت‌هاي نظارتي بر آرايشگاه‌ها
 در كنار اين رتبه‌داري، بديهي است كه آرايشگاه‌هاي زنانه پاتوقي براي تغييرات هر روزه بانواني شوند كه مي‌خواهند از مد روز عقب نمانند. با وجود اين و به رغم آنكه مراجعان آرايشگاه‌ها براي امور آرايشي به اندازه كافي زياد است اما بسياري از آرايشگاه‌هاي زنانه پا در كفش ساير تخصص‌ها مي‌كنند؛‌ از خريد و فروش البسه و لوازم آرايش گرفته تا خدمات تخصصي پزشكي مانند ليزر و سولاريوم. به گفته مشاور سازمان تعزيرات حكومتي براي نظارت بر اين اماكن از هفته آينده گشت‌هاي سيار مشترك سازمان تعزيرات حكومتي و اتاق اصناف، صنعت و معدن و تجارت از آرايشگاه‌هاي زنانه تهران آغاز مي‌شود.
 
آرايشگاه‌هاي غير‌مجاز 20 برابر مجاز
الكتروليز موهاي زائد، ليپوليز براي از بين بردن چربي‌هاي زائد، هيدرودرمي، كاشتن مو، كاشت ناخن، پلينگ، انواع خالكوبي يا تاتو، استفاده از دستگاه سولاريوم و به عبارت ديگر برنزه كردن به امور معمول در آرايشگاه‌ها تبديل شده است، در حالي كه بنا به تأكيد مشاور امور بانوان سازمان تعزيرات حكومتي دخالت آرايشگاه‌هاي زنانه در امور پزشكي ممنوع است. از سوي ديگر با رشد قارچ‌گونه آرايشگاه‌هاي زنانه مواجهيم؛ ‌مراكزي كه خيلي‌هايشان مجوزي براي فعاليت‌شان ندارند. مطابق آمار ارائه شده از سوي مشاور بانوان سازمان تعزيرات حكومتي در شهر تهران تعداد آرايشگاه‌هاي زنانه داراي مجوز يك هزار و 47 است و متأسفانه 10 تا 20 هزار آرايشگاه‌ زنانه فاقد جواز كسب در تهران مشغول به فعاليت هستند.
  ‌
پاي آرايشگاه‌هاي زنانه در كفش پزشكان
به گفته آزاد، برخي از آرايشگاه‌هاي زنانه با انجام خدمات پزشكي درماني مانند بوتاكس، تزريق ژل، تاتو و پاكسازي پوست و همچنين استفاده از كرم‌هاي ضد چروك، ويتامينه و تقويت مو در امور پزشكي دخالت مي‌كنند كه اين امر باعث مي‌شود سلامت بانوان به خطر بيفتد.  وي درباره‌ استفاده از دستگاه سولاريوم در برخي آرايشگاه‌ها و سالن‌هاي ورزشي گفت: وزارت بهداشت استفاده از اين دستگاه را در آرايشگاه‌ها و سالن‌هاي ورزشي براي برنزه كردن پوست ممنوع كرده است زيرا استفاده از دستگاه سولاريوم آسيب‌هاي شديدي بر پوست و ساير اندام‌هاي بدن مانند چشم، كبد و كليه وارد مي‌كند. وي با اشاره به 2 هزار و 461 پرونده تخلف آرايشگاه‌هاي زنانه از دو برابر شدن پرونده‌هاي تخلف در رابطه با آرايشگاه‌هاي زنانه نسبت به سال 93 خبر داد و گفت: آرايشگران مبادرت به فروش كالاهايي نظير لوازم آرايشي و بهداشتي، پوشاك، كيف و كفش، بدليجات و همچنين ايجاد آتليه عكاسي در محل آرايشگاه ويژه عروسان و غيره كرده‌اند كه اين موضوع مطابق با بند «ك» مواد 37 و 68 قانون نظام صنفي با عنوان تخلف تداخل صنفي تعريف شده است.  آزاد تصريح كرد: سالانه حدود 10 ميليارد دلار لوازم آرايشي در جهان مصرف مي‌شود كه يك ميليارد دلار يعني 10 درصد آن در ايران به مصرف مي‌رسد.  وي افزود: در حال حاضر بيش از 80 درصد لوازم آرايشي موجود در بازار كشورمان در اختيار محصولات خارجي است و تنها 20 درصد آن مربوط به توليدات داخل است كه از عوامل اصلي آن مي‌توان به عدم اعتماد بانوان به محصولات داخلي اشاره كرد. به گفته آزاد، بسياري از محصولات خارجي مرغوب نيست و اكثر آنها از طريق قاچاق وارد كشور مي‌شوند و حتي گاهي مواد اوليه‌ برخي از برندهاي معروف لوازم آرايشي در كشورهاي چين و تايلند تهيه مي‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =