سوخت گاز نیروگاه تبریز تامین شد

الزام نیروگاه ها به استفاده از سوخت گاز و کنترل آلودگی ناشی از آن

۱۳۹۴/۰۸/۰۳ - ۰۹:۵۷ - کد خبر: 165434

سلامت نیوز:پس از پلمپ نیروگاه تبریز به دلیل استفاده از سوخت مازوت و آلودگی ناشی از آن، سوخت گاز مورد نیاز این نیروگاه تامین شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست سعید متصدی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام خبر تامین سوخت گاز مورد نیاز نیروگاه تبریز، گفت: پلمپ نیروگاه تبریز با توجه به شکایات مردمی و حکم قضایی و در نتیجه عدم استاندارد بودن خروجی نیروگاه بوده است.
متصدی افزود: افزایش استفاده از سوخت مازوت به جای گاز در نیروگاه حرارتی تبریز، باعث بالا رفتن آلودگی هوا و پلمپ نیروگاه شده بود که پس از هماهنگی های به عمل آمده، این پلمپ رفع شد.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه هم اکنون گاز مورد نیاز نیروگاه به صورت کامل تامین شده است و نیروگاه با سوخت گاز در حال فعالیت است، اظهار کرد: اعمال سخت گیرانه قوانین از سوی سازمان حفاظت محیط زیست به دلیل اهمیت حفظ سلامت مردم و تاثیر بسیار منفی آلودگی هوا بر سلامت و بهداشت افراد جامعه است.
وی ضمن تاکید بر این موضوع که جز تعداد محدودی از نیروگاه های کشور، مابقی نیروگاه ها از قابلیت مصرف دو سوخت مایع و گاز برخوردار هستند، تصریح کرد: از این رو تامین گاز مورد نیاز نیروگاه ها به ویژه در کلان شهرهای کشور که از مشکل آلودگی هوای بیشتری رنج می برند و نیروگاه هایی که در محدوده شهری قرار دارند، از سوی شرکت ملی گاز ایران بسیار ضروری است.


ضرورت اولویت بخشی به تامین گاز مورد نیاز نیروگاه ها از سوی شرکت ملی گاز ایران
متصدی خاطرنشان کرد: اولویت بخشی به تامین گاز مورد نیاز نیروگاه ها از سوی شرکت ملی گاز ایران به دلیل تاثیر بسیار در بحث آلودگی هوا و اهمیت موضوع، یکی از موارد مهم مذاکرات متعدد فی مابین سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت نفت بوده و حتی در مکاتبات دو دستگاه نیز مورد تاکید قرار گرفته و وزارت نفت نیز آن را تائید و حتی اعلام کرده است که میزان مصرف مازوت در نیروگاه های کشور به حداقل میزان ممکن خواهد رسید.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: بر اساس همین توافقات صورت گرفته، سال گذشته میزان مصرف سوخت مازوت در نیروگاه های کشور کاهش یافت و حتی برخی از نیروگاه ها از جمله نیروگاه منتظرقائم در استان البرز و نیروگاه اصفهان به دلیل آلودگی بیش از حد ناشی از مصرف سوخت مازوت، پلمپ شدند.
وی با بیان اینکه کلیه واحدهای صنعتی و خدماتی با هر نوع فرآیند تولیدی، حسب قوانین و مقررات کشوری موظف به کنترل و مقابله با آلودگی های ناشی از فعالیت خود طبق استانداردهای مصوب دولت هستند، گفت: یکی از دلایل پلمپ مسیر مازوت نیروگاه ها، عدم همخوانی خروجی دودکش آن ها با استانداردهای معین هنگام استفاده از سوخت مازوت بود.


نیروگاه ها از منابع مهم تولید آلودگی در شهرها هستند
این مقام مسئول ضمن یادآوری برنامه ریزی های صورت گرفته در این زمینه و هماهنگی های مختلف بین دستگاه های مسئول از جمله وزارتخانه های نفت و نیرو، اظهار کرد: به دلیل آنکه نیروگاه ها از جمله منابع مهم تولید آلودگی در شهرها هستند، تلاش گسترده ای برای تغییر سوخت آن ها از مازوت به گاز طبیعی صورت گرفته است.
متصدی افزود: بر اساس آمار و ارقام موجود، همکاری مثبت وزارت نفت و نیرو در این زمینه، منجر به افزایش میزان مصرف سوخت گاز و کاهش چشمگیر مصرف سوخت های مایع از جمله مازوت و گازوئیل در نیروگاه ها شده است به گونه ای که میزان مصرف سوخت گاز در نیروگاه ها طی سال 1392 معادل روزانه 80 میلیون مترمکعب بوده و در سال 93 به روزانه 110 تا 115 میلیون مترمکعب افزایش یافته است.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به راه اندازی برخی فازهای تولید گاز در کشور از سال 1393، گفت: بر همین اساس پیش بینی می شود، ذخیره گازی کشور توانایی تامین درصد بسیار زیادی از میزان مصرف گاز در نیروگاه ها را داشته باشد.


میزان گوگرد مازوت استاندارد معادل سه درصد است
وی با تاکید بر اینکه سوخت مازوت یکی از سوخت های بسیار آلوده با درصد بسیار بالای گوگرد است که نقشی مهم در تولید گازهای گوگردی مضر از جملهدی اکسید گوگرد (so2) و همچنین تولید ذرات گوگردی از جمله سولفید و سولفات دارد، تصریح کرد: در بهترین شرایط، میزان گوگرد مازوت استاندارد معادل سه درصد خواهد بود.
متصدی افزود: متاسفانه به دلیل عدم دسترسی به تکنولوژی های مدرن و پیشرفته، همچنین عدم توجه مسئولان در دولت گذشته به اصلاح سوخت و استانداردسازی آن، در حال حاضر میزان گوگرد مازوت بیش از حد استاندارد است و لذا مصرف مازوت در هر فرآیندی سبب تولید آلودگی بیش از حد شده و به تبع آن تاثیر منفی بر سلامت و بهداشت انسان ها و محیط زیست خواهد داشت.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بر همین اساس سازمان حفاظت محیط زیست حسب وظیفه خود، اقدام به کنترل میزان آلودگی خروجی از واحدهای صنعتی و نیروگاه ها می کند و با نیروگاه ها و صنایعی که آلایندگی آن ها بیش از حد استاندارد است، برخورد خواهد کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.35318s, 18q