آرم ايمني سلامت غذا هفته سلامت رونمايي مي‌شود

۱۳۸۵/۱۲/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 1673
آرم ايمني سلامت غذا هفته سلامت رونمايي مي‌شود
به گزارش سلامت نیوز به نقل ازفارس، مويد علويان امروز در نشست خبري به مناسبت هفته سلامت در جمع خبرنگاران افزود: شعار امسال هفته سلامت عبارتست از « سرمايه گذاري در سلامت براي ساختن آينده‌اي روشن» و ما تلاش مي‌كنيم با برنامه‌هاي هفته سلامت فضا را براي رسيدن به اين هدف و همكاري بين بخشي در اين زمينه فراهم كنيم.
وي اضافه كرد:‌ از جمله اقدامات مهمي كه امسال در سيستم بهداشت و درمان كشور انجام شد افزايش پايگاههاي اورژانس از 650 مركز به 1205 مركز بود كه بر اين اساس پوشش خدمات اورژانس كشور از 10درصد به 40 درصد رسيد اما هنوز 60درصد حادثه ديدگان خودشان به مراكز درماني مراجعه مي‌كنند.
وي گفت: اقدام ديگر مهم امسال سطح بندي خدمات درمان در شبكه بهداشت و درمان كشور بود كه بر اساس آن با توجه به بار بيماريها و اولويتهاي هر منطقه سرمايه گذاري در توزيع امكانات فيزيكي از جمله تجهيزات بيمارستاني و نيروهاي انساني انجام مي‌شود و مثلا در مناطق كارگري توجه بيشتري به نيروهاي بهداشت محيط كار مي‌شود و ممكن است در جاي ديگر توجه به كنترل تالاسمي اولويت سرمايه گذاري باشد.
علويان اضافه كرد:‌ امسال اقدامات مفصلي نيز براي بيماران خاص به خصوص دياليزيها شد و بر اين اساس اكنون 60 درصد دياليزهاي كشور به روش بي‌كربنات كه روش جديدتر و كم عارضه‌تر است انجام مي‌شود در حالي هدف برنامه توسعه چهارم رسيدن به رقم32 درصد براي دياليز با بي كربنات بود.
وي همچنين با اشاره به چالش سرانه و تعرفه‌هاي درماني گفت: با وجود واقعيت داشتن اين مسائل وظيفه ماست كه مردم را نگران نكنيم و از منابع موجود به خوبي استفاده كنيم و براي جبران كاستي ها با آموزش مردم از آنها بخواهيم به عنوان ياوران و رابطان سلامت براي پيشگيري از بيماريها با سيستم سلامت همكاري كنند.
وي گفت: اولويت مهم سال آينده پيگيري طرح پزشك خانواده، تقويت مراكز درماني شبانه روزي، انتقال امكانات و نيروهاي متخصص بيشتر به مناطق محروم و اصلاح شبكه بهداشت و درمان كشور است.
معاون سلامت وزارت بهداشت افزود: طي دو سال گذشته با اعزام 500 پزشك متخصص به مناطق محروم، تعداد پزشكان مقيم اين مناطق 120 درصد افزايش يافت و همين امر ضمن ارتقاي سطح خدمات درماني در اين مناطق و افزايش ضريب اشغال تختهاي بيمارستاني اين مناطق از مراجعه ساكنان روستاها و شهرهاي كوچك به شهرهاي بزرگ براي درمان كم كرد.
وي گفت: اولويت مهم ديگر وزارت بهداشت در سال آينده كه از امسال آغاز شد، تلاش براي اصلاح فرهنگ تغذيه و به خصوص مصرف روغنهاي جامد و با اسيد چرب و ترانس بالا و نيز كاهش مصرف نوشابه‌هاي قندي است كه در اين زمينه با اقداماتي كه امسال انجام شده است مصرف روغنهاي جامد از 80 درصد به حدود 70 درصد كاهش يافته و توليد نوشابه‌هاي گازدار قندي حدود 20 درصد كاهش يافت و به همين ميزان توليد و توزيع دوغ در كشور بيشتر شده است.
علويان افزود: امسال همچنين همه بيمارستانهاي دولتي و خصوصي موظف به پذيرش رايگان تصادفي‌ها شدند و با اينكه 30 ميليارد تومان در اين زمينه كمبود بودجه داشتيم اما هزينه تصادفي‌ها را بر اساس تعرفه‌هاي دولتي حتي در بيمارستانهاي خصوصي پرداخت كرديم.
معاون وزير بهداشت گفت: ‌در زمينه آنفلوانزاي پرندگان تاكنون هيچ مورد تاييد شده‌اي از ويروس اين بيماري در كشور گزارش نشده است و پارك پرديسان نيز اين بيماري پاك است و شهروندان مي‌توانند به راحتي در ايام نوروز به پارك پرديسان و مناطق شمالي كشور سفر كنند.
وي اضافه كرد: با اين حال توصيه‌هاي بهداشتي از جمله دست نزدن به پرندگان مرده و جدا كردن پرندگان اهلي از پرندگان مهاجر توصيه هاي مهمي است كه بايد همواره رعايت شود، ضمن اينكه در مناطق مرزي و هر جايي كه با مرگ مشكوك پرندگان مواجه شويم با همكاري سازمان دامپزشكي قبل از تاييد نوع ويروس كار معدوم سازي و پاكسازي منطقه انجام مي‌شود.
وي گفت: اكثر آزمايشگاههاي كشور براي شناسايي نوع ويروس فقط نمونه‌گيري مي‌كنند و كار آزمايش فقط در يك آزمايشگاه مركزي سازمان دامپزشكي و آزمايشگاه رفرانس وزارت بهداشت در داخل كشور انجام مي‌شود.
مراسم هفته سلامت از شنبه 18 فروردين تا 24 فروردين در سراسر كشور برگزار مي‌شود و بر اساس نامگذاري وزارت بهداشت در اولين روز اين هفته با عنوان« سلامت و ايمني غذا» از آرم ايمني سلامت غذا رونمايي مي‌شود، در روز دوم با عنوان« سلامت، مشاركتهاي عمومي و همكاريهاي بين بخشي» مراسم روز جهاني بهداشت برگزار مي شود و از سازمانهاي حامي سلامت قدرداني مي‌شود.
در سومين روز هفته سلامت با عنوان« سلامت و رسانه ها» مديران و خبرنگاران از طرحهاي و پروژه هاي جديد سلامت افتتاح شده در دولت نهم بازديد مي‌كنند، روز چهارم با عنوان« سلامت، شهر و روستاي » نام دارد كه در اين روز نشستهاي در تبيين نقش شوراهاي شهر و روستا در ارتقاي سلامت برگزار مي‌شود.
پنجمين روز هفته سلامت در 22 فروردين « سلامت و جايگاه فناوري هاي نوين» نام دارد كه در اين روز جايگاه داروهاي استراتژيك و با ارزش افزوده بالا كه از طريق نانو تكنولوژي، بيوتكنولوژي تهيه شده‌اند معرفي مي‌شود.
پنجشنبه 23 فروردين روز‌« سلامت، حمايتهاي قانوني، چالشها و فرصتها» نام دارد كه در اين روز نشستهاي تخصصي با صاحب‌نظران در اين زمينه برگزار مي شود و در آ‌خرين روز هفته سلامت با عنوان« سلامت و خانواده» مراسم جشن براي كاركنان ادارات دولتي و خانواده هاي آنها در تقدير از كاركنان و خانواده هاي نمونه در زمينه سلامت قدرداني مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.86298s, 18q